שוק התעסוקה האמריקאי ממשיך לצמוח: תוספת של 280 אלף משרות במאי

דו"ח התעסוקה שפורסם היום הצביע אמנם על תוספת מפתיעה במספר המשרות החדשות, אבל גם על עלייה של שיעור האבטלה ל-5.5%

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד העבודה האמריקאי פירסם היום (ו') את דו"ח התעסוקה לחודש מאי שהצביע על תוספת של 280 אלף משרות למשק האמריקאי ושיעור האבטלה הגיע ל-5.5%. הערכות הכלכלנים, לפי סקרים שונים שפורסמו, היו כי שוק התעסוקה האמריקאי יגדל ב-220-230 אלף משרות ושיעור האבטלה יישאר ב-5.4% - השיעור הנמוך ביותר מאז מאי 2008.

בחודש שעבר עמד דו"ח התעסוקה בתחזיות אחרי שהצביע על תוספת של 223 אלף משרות. אך נתונים מעודכנים שפורסמו היום מצביעים על תוספת של 221 אלף משרות. גם מספר המשרות שנוספו במארס עודכן ומצביע על תוספת של  119 משרות לעומת תוספת של 85 אלף  משרות. דו"ח התעסוקה של מארס קטע רצף של 13 חודשים שבו נוספו בכל חודש יותר -200 אלף משרות. זה היה רצף הצמיחה בשוק התעסוקה הארוך ביותר מאז הרצף שהסתיים במארס 1995.

ואולם מעבר לנתוני התעסוקה היבשים, הדו"ח גם מספק הצצה לרמות השכר בשוק האמריקאי, נתון חשוב שקשור גם בהחלטת יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן, אם להעלות את הריבית במדינה. הדו"ח שפורסם היום מצביע על עלייה של 0.3% בשכר השעתי. העלייה הכוללת בשכר בארה"ב הגיעה ב-12 החודשים האחרונים ל-2.3% בלבד. הקיפאון בשכר השעתי בארה"ב עשוי להשפיע על מועד העלאת הריבית בארה"ב. משך שבוע העבודה הממוצע הגיע ל-34.5 שעות - ללא שינוי.

יריד תעסוקה בבית הספר להנדסה של אוניברסיטת ניו יורקצילום: בלומברג

בעוד שיעור האבטלה בארה"ב הגיע לרמה שאותה הבנק הפדרלי מגדיר כ"תעסוקה מלאה", שיעור האינפלציה במדינה עדיין נמוך מדי ביחס ליעדי הבנק והקיפאון בשכר מעודד את הצרכנים להימנע מהוצאות מיותרות.

"אנחנו מצהירים כל הזמן שנעלה את הריבית כאשר שיעור האבטלה יגיע ליעד שהגדרנו - 5.5% - ואנחנו לא רחוקים מהנתון הזה. אבל האינפלציה נמוכה מדי כרגע מכדי להעלות ריבית. הציפייה שלנו היא שהעלאת הריבית תהיה אטית. הריבית תעלה באטיות יותר מאשר בפעם האחרונה שהעלנו את הריבית ב-2004, אז העלו אותה ב-4.25% בתוך שנתיים. אנחנו לא מתכננים מהלך כזה, אלא אם כן הכלכלה תחייב זאת. המדיניות שלנו תלויה בנתונים הכלכליים ולא תלויה בתאריכים. נקבל החלטות על בסיס מצב הכלכלה של ארה"ב", אמר בשבוע שעבר סגן יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, סטנלי פישר, בנאום שנשא באוניברסיטת תל אביב.

שאלת מועד העלאת הריבית בארה"ב מעוררת עניין רב בקרב משקיעים ואינה קשורה רק בשאלת התעסוקה. בתחילת השנה העריכו כלכלנים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית ביוני, אך נתוני מקרו שפורסמו באחרונה הובילו אנליסטים רבים כי העלאת ריבית ללא תתרחש לפני ספטמבר.

אתמול פורסם בכלל כי קרן המטבע הבינלאומית לוחצת על הבנק הפדרלי בארה"ב שלא להעלות את הריבית לפני 2016.  "האינפלציה אינה מתקדמת בקצב שמצדיק, ללא סיכונים, העלאת ריבית בחודשים הקרובים", אמרה ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, במסיבת עיתונאים שקיימה אתמול בוושינגטון. "מצב הכלכלה יהיה טוב יותר אם העלאת הריבית תתבצע בראשית 2016".

קרן המטבע גם הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב לשנה הנוכחית ל-2.5% לעומת תחזיתה הקודמת מאפריל לצמיחה של 3.1%, על רקע הצמיחה השלילית של הכלכלה הגדולה בעולם ברבעון הראשון של השנה.

מוקדם יותר השבוע פורסם דו"ח התעסוקה של ADP, שהצביע על התאוששות במספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב. 201 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש מאי - המספר הגבוה ביותר זה ארבעה חודשים - לאחר שמספר המשרות שנוספו בחודש הקודם נפל לשפל של שנה, מסר ביום רביעי מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 200 אלף. נתוני חודש אפריל תוקנו כלפי מטה לתוספת של 165 אלף משרות לעומת גידול של 169 אלף משרות שעליו דווח במקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker