קרן המטבע נגד הבנק הפדרלי: אל תעלו את הריבית בארה"ב לפני 2016

"האינפלציה לא תגיע ליעד הבנק הפדרלי של 2% לפני אמצע שנת 2017"; הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב לשנה הנוכחית ל-2.5%

סוכנויות הידיעות

הבנק הפדרלי בארה"ב צריך להמתין עד למחצית הראשונה של שנת 2016 בטרם יעלה את הריבית מכיוון שרמת האינפלציה עדיין נמוכה מדי וקיימת "חוסר ודאות משמעותית ביחס לחוסנה העתידי של הצמיחה הכלכלית", המליצה קרן המטבע הבינ"ל (IMF) בסקירה השנתית של כלכלת ארה"ב שפורסמה היום.

קרן המטבע גם הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב לשנה הנוכחית ל-2.5% לעומת תחזיתה הקודמת מאפריל לצמיחה של 3.1%, על רקע הצמיחה השלילית של הכלכלה הגדולה בעולם ברבעון הראשון של השנה.

"האינפלציה אינה מתקדמת בקצב שמצדיק, ללא סיכונים, העלאת ריבית בחודשים הקרובים", אמרה ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, במסיבת עיתונאים שקיימה היום בוושינגטון. "מצב הכלכלה יהיה טוב יותר אם העלאת הריבית תתבצע בראשית 2016".

כריסטין לגארדצילום: בלומברג

המלצת קרן המטבע מנוגדת להתבטאויות הפומביות של מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי לפיהן הבנק המרכזי יעלה כנראה את הריבית כבר השנה. הריבית בארה"ב נמצאת בשפל של 0%-0.25% מאז המשבר הפיננסי של 2008, והפעם האחרונה בה העלה הבנק הפדרלי את הריבית היתה בשנת 2006.

"יש טיעונים חזקים התומכים בצורך להמתין עם העלאת הריבית עד שיהיו סימנים ברורים יותר מאלו הקיימים לעלייה בשכר או במחירים", נכתב סקירת קרן המטבע. "העלאת הריבית מוקדם מדי עלולה לגרור צמצום חד מהצפוי בתנאים הפיננסים או חוסר יציבות פיננסית, שתעכב את צמיחת הכלכלה".

"התפתחות כזו סביר שתיאלץ את הבנק הפדרלי לבצע היפוך כיוון במדיניותו, ולשוב ולהוריד את הריבית לכיוון אפס - דבר שעלול לפגוע באמינותו", נאמר בסקירה.

קרן המטבע העריכה כי האינפלציה בארה"ב לא תגיע ליעד הבנק הפדרלי של 2% לפני אמצע שנת 2017. עוד הוסיפה כי יתכן שדחיית מועד העלאת הריבית תיאלץ את הבנק הפדרלי להעלות את הריבית בקצב מהיר יותר, ותביא לכך שהאינפלציה תטפס במתינות מעל ליעד הבנק הפדרלי, אולם הדבר "יספק ביטוח רב ערך כנגד סיכון של אינפלציה נמוכה באופן חריג, היפוך מגמה וחזרה למדיניות של ריבית אפסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker