אורנג' העולמית: לא מעוניינים להמשיך את נוכחות המותג; נתניהו לממשלת צרפת: התנערו פומבית מהאמירה

החברה מבהירה: השיקול מאחורי היציאה מישראל - עסקי; "איננו עוסקים בפוליטיקה" ■ המשך הפעילות בישראל אינו תואם את אסטרטגיית פיתוח המותג אורנג', נאמר בהודעת החברה הצרפתית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

קבוצת הטלקום הצרפתית אורנג' פירסמה היום הודעה רשמית שנועדה להבהיר את עמדתה ביחס להסכם רישוי המותג עם חברת הסלולר הישראלית פרטנר.

"קבוצת אורנג' היא מפעילת טלקום ובתור שכזו מטרתה העיקרית היא להגן ולקדם את ערך המותג שלה בשווקים שבהם היא פועלת. הקבוצה בשום פנים ואופן אינה עוסקת בסוג כלשהו של ויכוח פוליטי", נאמר בהודעת החברה.

"לקבוצת אורנג' אין נוכחות תפעולית בישראל, יש לה הסכם רישוי מותג עם המפעילה פרטנר. אורנג' אינה בעלת עניין בפרטנר ואין לה השפעה כלשהי על האסטרטגיה או הפיתוח התפעולי של חברה זו".

"הסכם זה, שנחתם לפני רכישתה של אורנג' על ידי פראנס טלקום בשנת 2000, הוא הסכם רישוי המותג ארוך הטווח היחיד בקבוצת אורנג'. בהתאם לאסטרטגיית פיתוח המותג שלה, אורנג' אינה מעוניינת להמשיך את נוכחות המותג במדינות שבהן היא אינה, או חדלה להיות, מפעילת סלולר. בהקשר זה, ובהתאם להסכמים הקיימים, הקבוצה מעוניינת בסופו של דבר לסיים את הסכם רישוי המותג שלה".

מנכ"ל אורנג', סטפן רישאר

מנכ"ל פרטנר: "אם אורנג' כל כך רוצה לשנות את החוזה איתנו זה יעלה להם הרבה כסף"

"אם כל כך מפריע לאורנג' העולמית שהמותג שלהם פועל בישראל, אז שיתכבדו וינהלו איתנו משא ומתן עד שנמצא פיתרון מוסכם. יש לנו חוזה ארוך טווח המעניק לנו את הזכות להשתמש במותג אורנג'. אם הם רוצים לצאת מהחוזה, שיואילו לשבת איתנו ולהציע לנו משהו בתמורה לכך שנשחרר אותם מהחוזה. זה יעלה להם הרבה כסף" - כך הגיב חיים רומנו, מנכ"ל פרטנר, להודעה הרשמית שהוציאה פראנס טלקום, הבעלים של מותג אורנג' העולמי.

פרטנר דיווחה למשקיעים על ההתפתחויות האחרונות המשפיעות על המותג שלה Orange. "בהתאם לתנאי הסכם רישיון המותג בין פרטנר ל-Orange, ל-Orange לא עומדת הזכות לסיים את ההסכם עם פרטנר מטעמי נוחות. אמירת מנכ"ל Orange הצרפתית עלולה לפגוע בערכו של המותג Orange בישראל, ועלולה להיות לכך השפעה שלילית על עסקי החברה, בין היתר, אם פרטנר תזוהה בטעות כחלק מקבוצת Orange הצרפתית, אף שהיא איננה כזו.

"עם זאת, אנו עדים לשיח ציבורי ער הכולל, גם אמירות התומכות ומחזקות את פרטנר, לרבות אמירות חיוביות מצד שרים וחברי כנסת. פרטנר איננה יכולה בשלב זה, לאמוד את הנזקים העלולים להיגרם כתוצאה מאמירת מנכ"ל Orange. פרטנר פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה להקטנת הנזק, לרבות בדרך של הבהרה לציבור בישראל, כי פרטנר היא חברה ציבורית ישראלית בשליטת קבוצת סבן קפיטל ואינה משתייכת לקבוצת  אורנג' העולמית".

נשיא המדינה, רובי ריבלין: "טרם שמעתי גינויים של ראשי המדינה בצרפת"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הערב לממשלת צרפת להתנער פומבית "מהאמירה ומהפעולה האומללה של חברת אורנג'", וזאת כיוון שהיא נמצאת בבעלות חלקית של המדינה. חברת אורנג' העולמית הבהירה הערב כי היא מעוניינת להתנתק מחברת הסלולר הישראלית "פרטנר". לטענת החברה, השיקול שמאחורי המהלך הוא עסקי והיא "אינה עוסקת בפוליטיקה".

לדברי נתניהו, שאמר את הדברים בטקס האזכרה לחללי אלטלנה, "המחזה האבסורדי שבו הדמוקרטיה שומרת זכויות האדם, מדינת ישראל, מתגוננת מפני מטחי טילים ואז סופגת גינויים אוטומטיים וניסיונות חרם - המחזה הזה לא יסולח". ראש הממשלה הוסיף כי הוא "קורא לידידנו לומר בקול גדול שהם מתנגדים לכל סוג של חרם על מדינת היהודים, מבלי להתנות את ההתנגדות הזאת בדבר".

מנכ"ל פרטנר, חיים רומנוצילום: איתן ריקליס

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס היום גם הוא לחרם הבינלאומי על ישראל ולדבריו של מנכ"ל אורנג' בדבר רצון החברה להתנתק מפרטנר. בפתח הדברים שנשא בטקס לזכר חללי אלטלנה, הוא אמר כי "מדינת ישראל קמה תוך כדי מאבק בחרם הערבי. הדה-לגיטמציה היתה בשיאה עוד לפני מלחמת העצמאות, אך במאמץ לאומי משותף - החרם הזה התפורר ונמוג". לדבריו, הכרזות החרם היום אינן שונות במוטיבציה שלהן מאז. "באופן מטריד, טרם שמעתי גינויים של ראשי המדינה בצרפת לדברים שהשמיע מנכ"ל פראנס טלקום כפי ששמעתי בבריטניה, ואני מצפה שקולם יישמע כאן, בישראל", הוסיף.

מסיבת העיתונאים של מנכ"ל אורנג' בקהיר

מנכ"ל אורנג', סטפן רישאר, אמר אתמול במסיבת עיתונאים בקהיר כי היה רוצה לסיים את קשרי החברה עם מפעילת הסלולר הישראלית פרטנר המשתמשת במותג אורנג' בהקדם האפשרי לו היה יכול, אולם הוסיף כי הדבר יהיה כרוך בסיכון עצום במונחי קנסות. "תאמינו לי שהייתי מבטל את החוזה מחר לו הייתי יכול", אמר רישאר בתגובה לשאלה שהוצגה לו במסיבת העיתונאים על ידי כתב העיתון המצרי "דיילי ניוז".

במסיבת העיתונאים, בה הציג את תוכניות החברה לשנים הקרובות במצרים, אמר רישאר כי החברה מתכוונת להסיר את המותג אורנג' מישראל בהקדם האפשרי, אולם הוסיף כי המהלך ידרוש זמן.

בעל השליטה בפרטנר חיים סבן מסר אתמול בתגובה לדבריו של רישאר כי "אני גאה להיות בעל השליטה בחברת פרטנר, שהינה חברה בבעלות ישראלית, החוכרת את המותג אורנג׳. איומים לא ירתיעו אותי, אמשיך לפעול בישראל ולהוביל את המאבק העולמי למען ישראל".

ארגוני זכויות אדם בצרפת דוחקים בממשלת צרפת, המחזיקה ברבע ממניות אורנג', ובחברה עצמה, לסיים את קשריה עם חברת פרטנר עקב פעילותה של האחרונה בהתנחלויות, המוגדרות כבלתי חוקיות על ידי הקהילה הבינלאומית.

כאשר נשאל רישאר אתמול לגבי דיווחים לפיהם החוזה עם החברה הישראלית חודש בשנת 2015, ענה: "לא חידשנו איתם את החוזה, רצינו לשנות את תנאי החוזה ולכלול בו תאריך סיום, מכיוון שקודם לכן לא כלל החוזה.

"רצינו לשים לזה סוף ולתקן את המצב, איננו רוצים בו. בחוזה הקיים, ניתנת לנו אופציה לסיים אותו מבלי להיות חשופים לסיכון פיננסי עצום. לו אתה היית המנכ"ל של החברה הזו היית נוהג באותו האופן", אמר רישאר במסיבת העיתונאים בבירת מצרים.

"האפשרות היחידה האחרת תהיה להיכנס למחלוקת עם פרטנר, ואני מצטער לומר שלהיכנס למחלוקת כאשר אין לך שום בסיס משפטי בבתי משפט ישראלים אינו משהו שאני ממליץ עליו לחברה שלי. אני לא מוכן לשלם מאות מיליוני יורו רק בגלל שאני צריך לקחת סיכון במונחי קנסות".

"כמות הכסף שאנחנו מקבלים מהחוזה הזה היא מאוד, מאוד נמוכה, ואנחנו לא מעורבים בכך מתוך אינטרסים פיננסיים", הוסיף רישאר. "אם תיקחו את כמות הכסף שאנחנו מקבלים לעומת כמות הזמן שאנו מקדישים כדי להסביר אותו בצרפת ובמקומות אחרים, תאמינו לי שזו לא עסקה טובה".

פרטנר הישראלית אינה חברת בת של פראנס טלקום כמו מרבית חברות אורנג' בעולם, אלא רק משלמת תמלוגים על השימוש במותג אורנג'. ממש בחודשים האחרונים חידשה פרטנר הישראלית את החוזה מול פראנס טלקום לעשר שנים קדימה, כך שאפילו ברמה הטכנית יהיה קשה לה לשלול את זכות השימוש במותג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker