ענקיות סין נוהרות לישראל: עליבאבא, באידו ושיאומי מתכננות להקים מרכזי מו"פ בארץ

כך מדווח היום אתר החדשות הסיני הממשלתי CCTV; חברות סיניות כבר השקיעו לא פחות מ-2 מיליארד דולר בישראל מתחילת 2015, לעומת 300 מיליון דולר ב-2014 כולה, לפי האתר

נדן פלדמן
נדן פלדמן

ענקיות הטכנולוגיה הסיניות, בהן עליבאבא, באידו ושיאומי, מתכוונות להקים מרכזי פיתוח חדשנות בישראל. כך מדווח היום אתר החדשות CCTV של תאגיד המדיה הסיני הממשלתי. לפי כתב האתר, ג'ים מקרגור, הענקיות הסיניות מחפשות דרכים לפרוץ דרך בחדשנות וקידמה טכנולוגית, אחרי שנים ארוכות שלסינים יצא שם של מעתיקי מוצרים וטכנולוגיות תוך זלזול מופגן בחוקי קניין רוחני גלובליים.

מקרגור מונה חמש חברות ענק סיניות שבכוונתן לפתוח מרכזי מו"פ בישראל, שהפכה בשנים האחרונות למוקד עולמי של מעבדות פיתוח של ענקיות טכנולוגיה כמו אפל, פייסבוק ואינטל. החברות המצוינות בכתבה הן עליבאבא, ענקית החיפוש באידו, חברת המיחשוב לנובו, יצרנית הסמארטפונים שיאומי וקונגלומרט ההשקעות והאחזקות פוסון.

בינואר כבר הודיעה לנובו כי בכוונתה לפתוח בישראל מרכז מחקר ופיתוח ואף מינתה את ארנית שנער למנהלת הפיתוח העסקי של החברה בישראל, לאחר שהיתה נציגת סוני בישראל וניהלה את האקסלרטור של סיטיבנק. פוסון כבר מפעילה מרכז מו"פ בישראל באמצעות חברת אלמה לייזרס. חוואווי ביצעה מהלך דומה באמצעות הסטארט אפ הישראלי טוגה. "חברות ישראליות מוכרות כחדשניות מובילות בתחום האינטרנט של הדברים, אבטחת מידע, חינוך טכנולוגי, פיננסים, מובייל וציוד רפואי דיגיטלי, בעוד שלחברות סיניות יש הבנה עמוקה יותר בהפצת מוצרים לשוק המסחרי", מסביר מקרגור את הרציונל מאחורי שילוב הכוחות.

ג'ק מא שהקים את עליבאבאצילום: רויטרס

מקגרגור מציין כי ממשלות סין וישראל ואוניברסיטאות משתי המדינות משתפות פעולה בהקמת מרכזי מו"פ בישראל הנחשבים למתקדמים בעולם. "מעבדות המחקר הישראליות קיבלו מאות מיליוני דולרים לפתח המצאות וחידושים שיכולים לכבוש את ליבם של צרכנים, משקיעים ויצרנים", מציין הכתב.

חברות סיניות כבר השקיעו בישראל יותר מ-2 מיליארד דולר ב-2015, לעומת רק 300 מיליון דולר בשנה שעברה, לפי הכתבה. כלכלנים צופים שסין תעקוף את ארה"ב כשותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל בעתיד הקרוב, על רקע חתימה על הסכמים בין משרדי המסחר של שתי המדינות שנועדו להסיר חסמים, להקל על סחר ועל יבוא מוצרים סיניים ארצה. מקרגור מציין כי כיום פועלות בסין כ-1000 חברות ישראליות והסחר בין שתי המדינות הסתכם בשנה שעברה ביותר מ-11 מיליארד דולר.

מנכ"ל לנובו יאנג יואן צ'ינגצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker