לידיעת המשקיעים (והשוכרים): ברלין מטילה מגבלה על שכר דירה

ברלין נהפכה אתמול לעיר הראשונה בגרמניה שמיישמת תקרה על דמי השכירות, וזאת לאחר שכמעט הוכפלו בעשור האחרון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ברלין נהפכה לעיר הראשונה בגרמניה שמגבילה את דמי השכירות של דירות בניסיון לבלום את הזינוק המהיר בשכירות בעיר.

החל מאתמול, יאסר על בעלי דירות בברלין להעלות את דמי השכירות ביותר מ-10% מעבר לממוצע המקומי. הגבלות כאלה כבר מיושמות על דיירים קיימים אך כעת הורחבו גם לחוזי שכירות חדשים בברלין.

"תקרת שכירות היא דבר חשוב מאוד לברלין, משום שההבדל בין דמי השכירות המשולמים בחוזים קיימים לבין חוזים חדשים כה גדול", אמר ריינר וילד, מנהל בהתאחדות הדיירים של ברלין. "בעיה נוספת היא שנוספים לנו 40 אלף תושבים חדשים בכל שנה. זו הסיבה ששוק הדיור אצלנו חזק כל כך".

ברלין

ברלין היא הראשונה שמיישמת תקרה על דמי השכירות בגרמניה, לאחר שהפרלמנט הארצי אישר את החוק במארס. תושבי ברלין מספרים כי חיפוש דירות בעיר נהפך לתחרותי מאוד בתקופה האחרונה. אף שדמי השכירות בעיר עדיין נמוכים ביחס לבירות אחרות באירופה, וילד אומר כי חשוב לשמור על דיור בר השגה בברלין עבור תושבים מעוטי הכנסה. "אנחנו לא רוצים מצב כמו של לונדון או פריז", אמר. המציאות בפריז ולונדון היא שאנשים מעוטי הכנסה צריכים לחיות באזורים מרוחקים של העיר".

השכירות הממוצעת בברלין עלתה מקצת יותר מ-5.50 יורו למ"ר ב-2005 לקרוב ל-9 יורו למ"ר בשנה שעברה, לפי דו"ח של חברת שירותי הנדל"ן ג'ונס לנג לסאל. בין 2013 ל-2014, עלה שכר הדירה הממוצע ביותר מ-9%. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ