סוכנויות הידיעות

נוריאל רוביני, אחד הכלכלנים הבודדים שצפו את המשבר הפיננסי של שנת 2008, הזהיר מפני מפולת מתקרבת בשל רמת הנזילות הנמוכה בשווקים.

"מאז המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008, התעורר פרדוקס בשווקים הפיננסים של הכלכלות המפותחות", כתב רוביני בטור שפירסם באתר מאמרי הדעות פרוג'קט סינדיקט. "מדיניות מוניטרית בלתי רגילה יצרה נזילות עצומה, אולם סדרה של זעזועים שאירעו לאחרונה מצביעים על כך שהנזילות ברמת המקרו הפכה לקשורה לחוסר נזילות חמור בשווקים".

משמעות הדבר היא כי שינויים קטנים יחסית בפוזיציות מסוגלים לגרום לתנודות חדות הרבה יותר בשווקים. "כתוצאה מכך, כאשר מתרחשות הפתעות - כמו למשל, כאשר הבנק הפדרלי מאותת על כוונתו להתחיל להעלות את ריבית מוקדם מהצפוי, או כאשר מחירי הנפט מזנקים או כאשר הצמיחה בגוש היורו מתחילה לצבור תנופה - השינויים בהערכת מחירי המניות, ובמיוחד האג"ח, עלולים להיות פתאומיים ודרמטיים: כל מי שנלכד בהצטופפות סביב אותן פקודות מסחר צריך לצאת במהירות. אמנם מתרחשת נהירה גם בכיוון ההפוך, אולם היות שהשקעות רבות הן בתחומים לא נזילים ועושי השוק המסורתיים שבעבר ריככו את התנודתיות אינם בנמצא, המוכרים נאלצים לבצע מכירות בזק", כתב רוביני, שזכה לכינוי "ד"ר יום הדין" (Dr. Doom) בגלל תחזיותיו הקודרות.

נוריאל רוביניצילום: Bloomberg

רוביני מעריך כי זהו מתכון לאסון: "נזילות ברמת המקרו מזינה גאות ובועות, אבל חוסר נזילות בשווקים יגרור בסופו של דבר שפל וקריסה", כתב הכלכלן מאוניברסיטת ניו יורק.

"שילוב זה של נזילות מקרו וחוסר נזילות בשוק הוא פצצת זמן. עד כה, הוא הוביל רק למפולות בזק תנודתיות ושינויים פתאומיים בתשואות האג"ח ובמחירי המניות. אבל לאורך זמן, ככל שבנקים מרכזיים ייצרו נזילות כדי לדכא תנודתיות בטווח הקצר, כך הם יזינו בועות מחירים בשוקי המניות, האג"ח ובנכסים אחרים. וככל שיותר משקיעים יכנסו לנכסים הנסחרים מעל לשוויים האמיתי וברמת נזילות הולכת ופוחתת - כמו אג"ח - הסיכון למפולת ארוכת טווח הולך וגדל", כתב רוביני.

"זוהי התוצאה הפרדוקסלית של תגובת המדיניות למשבר הפיננסי. נזילות מקרו מזינה גאות ובועות; אבל חוסר נזילות בשווקים יגרור בסופו של דבר שפל ומפולת", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker