שקר הצנע |

אם ארה"ב היתה מורידה מסים ומגדילה תקציב היתה עבודה לעוד 2.4 מיליון איש

ארה"ב מבקרת את אירופה על הצנע שפוגע בצמיחה, אולם נוקטת מדיניות דומה; אם היתה משחררת את החגורה הצמיחה היתה מזנקת מ-2% ל-3%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ארה"ב משלמת מחיר יקר בצמיחה, בתעסוקה וברמת השכר בשל יישום מדיניות צנע תקציבית, ובמקביל מבקרת את מדינות אירופה בגלל שהן מיישמות מדיניות דומה.

לו הממשלה והשלטון המקומי בארה"ב היו מורידים מסים, מגדילים את ההוצאות ומגבירים את הגיוס של עובדים כפי שעשו בכל תקופות ההתאוששות הכלכלית מאז מלחמת העולם השנייה, למעט אחת, כלכלת ארה"ב היתה צומחת כעת בקצב שנתי של 3%, במקום צמיחה ממוצעת של מעט יותר מ-2% בשש השנים החולפות, לפי ניתוח נתונים שערכה בלומברג.

יתר על כן, לעוד 2.4 מיליון אנשים היתה עבודה, והדבר היה מסייע גם להעלאת השכר, לפי הערכה המבוססת על ניתוח הנתונים.

בלומברג ניתחה נתוני מיסוי, תקציב וגיוס עובדים ממשלתיים של כל תקופות ההתאוששות הכלכלית מאז שנת 1945, תוך שימת דגש מיוחד על תקופות שהיו ממושכות לפחות כמו הנוכחית.

אחד הממצאים של ניתוח הנתונים היה כי בתקופות התאוששות קודמות, גיוס העובדים על ידי הממשלה תרם בממוצע כמעט 14% מסך הצמיחה במשרות בשוק העבודה. בתקופה הנוכחית, הוא החסיר יותר מ-6% מהיקף גיוס העובדים.

ממצא נוסף היה כי הוצאות והשקעות ממשלתיות תרמו בממוצע יותר ממחצית האחוז לצמיחה השנתית של התוצר המקומי הגולמי (GDP), ואילו בתקופת ההתאוששות הנוכחית הן קיצצו בממוצע רבע אחוז מהצמיחה.

עוד עלה מהממצאים כי בתקופות התאוששות קודמות נטל מס ההכנסה האישי הוקטן בממוצע ב-10% כדי לעודד את הצריכה הפרטית. אמנם מדובר בהורדה מתונה יותר מצמצום של 25% בנטל המס בתחילת תקופת ההתאוששות הנוכחית, אך בעוד שביותר ממחצית מתקופות ההתאוששות הקודמות נותרו הקלות המס בתוקף לפרק זמן של שש שנים ומעלה, בתקופה הנוכחית למעלה ממחצית מההקלות בוטלו בתוך שלוש שנים בלבד.

למרות האמור לעיל, הממשל האמריקאי מטיח שוב ושוב ביקורת במדינות אירופה, ובמיוחד בגרמניה, בגלל מדיניות הצנע שאימצו הכוללת קיצוצים עמוקים בתקציב והכבדת נטל המס, בטענה כי מדיניות זו פוגעת בצמיחה ובהתאוששות הכלכלה העולמית.

אולם נתונים של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מראים כי מאז תחילת ההתאוששות בשנת 2009, היקף צמצום התמריצים בארה"ב היה בממוצע יותר מכפול מהיקפם בגרמניה, צרפת, איטליה ובריטניה.

כתוצאה מכך, נכון לשנה שעברה מדיניות הצנע של הממשל בארה"ב לא היתה שונה משמעותית מאלו של מקבילותיה האירופיות. 

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker