מאסר עולם וקנס של 184 מיליון דולר ליוצר אתר סילק רואד שסחר בסמים ונשק

רוס אולברייכט הפעיל את האתר שאיפשר לסחור באנונימיות באמצעות ביטקוין; לפי התביעה הזמין רציחות כדי להגן על אימפריית הפשע שלו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו רויטרס
רויטרס

רוס אולברייכט, האדם שהגה את האתר המחתרתי סילק רואד שבו ונשק, נשפט ביום שישי למאסר עולם. הוא הורשע במזימה שאיפשרה לבצע באופן אנונימי עסקות סמים ביותר מ-200 מיליון דולר באמצעות שימוש במטבע הדיגיטלי ביטקוין.

אולברייכט, 31, קיבל את גזר הדין מידי השופטת המחוזית קתרין פורסט במנהטן לאחר שהורשע על ידי חבר מושבעים בפברואר על עבירות הפצת סמים באמצעות האינטרנט וקנוניה לבצע פריצות מחשב והלבנת כספים.

רוס אולבריכטצילום: רויטרס

"מה שעשית היה חסר תקדים", אמרה פורסט. "כמי שביצע את פריצת הדרך הזו, תשלם את מחיר ההשלכות". גזר הדין קבע גם שעל אולברייכט להחזיר 184 מיליון דולר. נציגו של אולברייכט אמר כי יערער.

אולברייכט הודה, תוך שהוא מייבב, בהקמת האתר סילק רואד, אך הכחיש כי ביצע פשעים. הוא אמר לשופטת כי המניע שלו לא היה תאוות בצע. "רציתי לאפשר לאנשים לקבל יותר אפשרויות בחירה בחייהם ושתהיה להם יותר פרטיות ואנונימיות", הוא אמר.

התובע סרין טרנר אמר כי כמו כל סוחר סמים גדול, אולברייכט פינטז ליהפך למיליארדר ואפילו היה מעורב ברציחות כדי להגן על אימפריית הפשע שלו.

אתר המסחר הבלתי־חוקי סילק רוד. נסגר לפני שנתיים צילום: אי־פי

אתר סילק רואד פעל במשך יותר משנתיים, ועברו בו סמים ומוצרים לא חוקיים אחרים בשווי של יותר מ-214 מליון דולר, אמרה התביעה. אולברייכט ניהל אותו תחת הכינוי "שודד הים הנורא רוברטס" הלקוח מהסרט "הנסיכה הקסומה".

האתר הסתמך על טכנולוגיית טור, המאפשרת תקשורת ללא זיהוי מקור המשתמש. אמצעי התשלום, ביטקוין, איפשר גם הוא למשתמשים להסתיר את זהותם. אולברייכט נקט באמצעים קיצוניים להגן על סילק רואד, והזמין רציחות של אנשים שאיימו עליו. אין ראיות לכך שהרציחות התבצעו. 2013, במקביל למעצרו של אולברייכט בסן פרנסיסקו.

התביעה טוענת כי סילק רואד נהפך לתבנית שאותה חיקו של "שוק אפל" שמאפשרים מכירת מוצרים לא חוקיים. "הוא נהפך לפנים של פשעי הסייבר", אמר התובע הכללי של מנהטן, פריט בהררה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker