עורך עיתון "גרדיאן" פרש לאחר 20 שנה; ספג עקיצת פרידה מאתר ויקיליקס

"אם אתם קוראים את מהדרות הנייר של העיתון - וכמובן שאתם לא - זהו הגיליון האחרון שלי כעורך", כתב אלן רסבריג'ר מאמר פרידה מקוראיו

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

העורך הראשי של העיתון הבריטי "גרדיאן", אלן רסבריג'ר, פרש היום מתפקידו לאחר 20 שנה, ויוחלף על ידי קתרין וינר.

"אם אתם קוראים את מהדרות הנייר של העיתון - וכמובן שאתם לא - זהו הגיליון האחרון שלי כעורך", כתב רסבריג'ר במאמר פרידה שפירסם בעיתון. "במהלך יותר מ-20 שנה הורדנו כמעט 7,500 גיליונות לדפוס, ביטוי שבו איש כמעט אינו משתמש כיום".

"מאז שנת 1821, היו לגרדיאן רק 10 עורכים - או 11 אם סופרים את ראסל סקוט טיילור, בחור בן 18 שסייע לערוך את העיתון לפרק זמן קצר בשנות ה-40 של המאה ה-19. העורך הגדול מכולם, סי.פי סקוט, ערך את העיתון במשך 57 שנם. בנו, טד, מת בטביעה שלוש שנים בלבד לאחר שמונה לעורך. התקופה הממוצעת של עורך בעיתון היתה פחות או יותר 20 שנה", כתב רסבריג'ר.

צילום: אי–פי

"אבל כמובן שהגרדיאן גדול יותר מכל עורך יחיד שלו. מתחרה שהזמין אותי לארוחת צהריים זמן קצר לאחר שנכנסתי לתפקיד העורך הרגיע אותי כשאמר: 'אם אני לוקח יום חופש, יש שישה סגני עורכים שיש להם נקודות מבט שונות לחלוטין משלי לגבי איך צריך להיראות העיתון. אם אתה לוקח יום חופש, הבניין עצמו יוציא את הגרדיאן'. הוא צדק. יש - בזכות שילוב של אוסמוזה, בעלות וקוראים ערניים - רעיון משותף חזק להפליא של מה הוא הגרדיאן, אפילו אם התפקיד הוא לפרש אותו עבור כל דור ודור", כתב רסבריג'ר.

רסבריג'ר גם נפרד מהקוראים בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר, בו כתב: "היום האחרון שלי כעורך הגרדיאן. לאחר יותר מ-20 שנים בתפקיד, זה קצת אמוציונלי".  

בין תגובות התמיכה והברכות שקיבל ציוץ הפרידה של רסבריג'ר, בלטה תגובה בלתי צפויה מאתר ההדלפות ויקיליקס שעורכו ג'וליאן אסאנג', אשר נעצר בבריטניה בשנת 2010, הוחזק במשך כמעט שנתיים במעצר בית, ומאז 2012 מסתגר בשגרירות אקוודור בבריטניה כדי להימנע מהסגרתו לשבדיה.

"אלן רסבריג'ר אמוציונלי אפילו יותר מאשר חמש שנים שבהן העורך שלנו עצור בלי שהוגש נגדו כתב אישום לאחר שרסבריג'ר הזמין אותו לבריטניה כדי לשמש מקור שלו", נכתב בציוץ העוקצני שפורסם בתגובה בחשבון טוויטר של ויקיליקס.  

עיתון הגרדיאן היה אחד משורה של גופים חדשותיים שבשנת 2010 פרסמו אלפי קבצים של מידע מודיעיני אמריקאי שהודלפו באמצעות אתר ויקיליקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ