ביל גייטס חושף את החשש הגדול ביותר שלו - שעלול להרוג 33 מיליון בני אדם תוך פחות משנה

האיש העשיר בעולם מימן בדיקת מודלים ממוחשבים כדי להעריך מה תהיה ההשפעה של התפרצות מגפה עולמית בסגנון השפעת הספרדית בימינו, ומעריך כי ההסתברות לתרחיש זה במהלך ימי חייו גבוה מ-50%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ביל גייטס, האיש העשיר בעולם, חשף את הפחד הגדול ביותר שלו ביחס לעתיד האנושות, והעריך כי קיים סיכוי של יותר מ-50% לכך שתסריט האימים ממנו הוא חושש - אשר עלול לגרום למותם של 33 מיליון בני אדם בתוך פחות משנה - יתרחש עוד במהלך חייו.   

"אני מעריך את הסיכוי למלחמה גרעינית במהלך תקופת חיי כנמוך למדי", אמר גייטס, בן 59, בראיון לאתר החדשות Vox. "לעומת זאת, אני מעריך את ההסתברות להתפרצות מגפה רחבת היקף, גרועה בהרבה מהתפרצות אבולה, במהלך תקופת חיי, בהרבה יותר מ-50%".

משמעות תחזיתו של גייטס היא שהתפרצות כזו עשויה להתרחש בעשורים הקרובים, ולדבריו הדבר מפחיד במיוחד לאור התגובה הרפה להתפרצות אבולה בשנה שעברה, שהראתה עד כמה העולם אינו ערוך לקראת התפרצות מסוג זה.

ההתפרצות רחבת ההיקף האחרונה שהתרחשה בעולם היתה מגפת השפעת הספרדית שהתרחשה במהלך כשנה, מ-1918 ועד 1919, והרגה לפי ההערכות עד 65 מיליון בני אדם ברחבי העולם - יותר ממספר ההרוגים במלחמת העולם הראשונה.   

לדברי גייטס, במובנים רבים העולם היום פגיע יותר להתפרצות מסוג זה, מכיוון שמספר האנשים הנוסעים כיום ממדינה למדינה גדול פי 50 משהיה בשנת 1918, ועל כן ההתפשטות של מגפה עתידית תהיה חמורה הרבה יותר.

בשל כך ועקב גורמים אחרים, העריך גייטס כי המגפה הבאה מהסוג של השפעת הספרדית עלולה לקטול 33 מיליון בני אדם בעולם בתוך 250 ימים בלבד. "יצרנו, במונחי אפשרויות התפשטות המגפה, את הסביבה המסוכנת ביותר בתולדות המין האנושי", אמר.

"מימנתי קבוצה לבדיקת מודלים של מחלות המתבססת על סימולציות מחשב", סיפר גייטס בראיון. "וכשיש קבוצה מסוג זה, טבעי ביותר לנסות לבדוק מה היה קורה לו התרחשה בימינו התפרצות כמו השפעת הספרדית. מערכות הבריאות הרבה יותר טובות ולכן קיימת נטייה לחשוב שהמגפה לא תהיה כל כך נוראית".

עם זאת, לדבריו, זה אינו המצב מכיוון שבגלל התחבורה המודרנית, היקף ההתדבקות יהיה הרבה יותר גבוה. "לכן, אם היתה מתרחשת מגפה כמו השפעת הספרדית כיום, כאשר מסתכלים על מפת ההתפשטות שלה, רואים כיצד בתוך 60 יום היא תתפשט לכל המרכזים העירוניים בעולם", אמר גייטס.  

מגפות אפוקליפטיות אינן נושא שנעדר מהתודעה הציבורית, החל ממגפת האבולה וכלה בסרטים כמו "מלחמת העולם Z", אולם לדברי גייטס הרשויות אינן ערוכות לאירועים מסוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker