ישראל קפצה למקום 21 בדירוג התחרותיות העולמית; ארה"ב מובילה

ישראל ניצבת מקום אחד מעל סין, שמשפרת את החינוך שלה וחוזרת לטפס בדירוג IMD; יוון מתאוששת ומטפסת ממקום 56 ל-50

מיכל רמתי
מיכל רמתי

ישראל טיפסה שלושה מקומות בדירוג התחרותיות של בית הספר למינהל עסקים בשווייץ, IMD, וניצבת כעת במקום 21 - מקום אחד מעל סין. ארה"ב מובילה את הדירוג הודות למגזר הפיננסי הגדול שלה ויעילות המנגנונים העסקיים. הונג קונג ניצבת במקום השני, סינגפור במקום השלישי, שווייץ במקום הרביעי וקנדה במקום החמישי.

את העשירייה המובילה בדירוג משלימות, לפי הסדר, לוקסמבורג, נורווגיה, דנמרק, שוודיה וגרמניה, כאשר לוקסמבורג נכנסה השנה לראשונה לעשירייה הפותחת.

הדירוג של IMD נחשב לאחד מדירוגי התחרותיות המובילים בעולם ומנסה לדרג את המדינות לפי הנוחות לנהל בהן עסקים. הוא בוחן 61 מדינות לפי שלל היבטים ומדדים, תוך התרכזות בארבעה תחומים: ביצועים כלכליים, יעילות הממשל, יעילות העסקים ותשתיות.

עובדי חברת מדיה מיינד חוגגים את האקזיטצילום: עופר וקנין

כותבי הדו"ח זיהו מגמה משותפת לכלכלות המובילות בדירוג: תשע מבין הניצבות בעשירייה הראשונה נמצאות גם בעשירייה הראשונה בדירוג היעילות העסקית, היבט שמנסה לבחון עד כמה התנאים במדינה מעודדים עסקים לחדשנות, רווחיות ואחריות חברתית. בתחום זה נהנו כמה מדינות משיפור משמעותי, ובהן יוון, שמנסה להתאושש מהמשבר שלה וטיפסה ממקום 57 למקום 50 בדירוג היעילות העסקית (ומהמקום 56 למקום 50 בדירוג הכולל) - אות לכך שהרפורמות שביצעה משפרות את תחרותיותה לאחר המשבר. לעומתה, בולטת בהיחלשותה גרמניה, שדירוגה בהיבט זה ירד מ-6 ל-10.

ונצואלה - במקום האחרון בדירוג

אף שבקרב מדינות אסיה ומזרח אירופה היתה מגמה מעורבת, כאשר חלק מהמדינות טיפסו במעלה הדירוג וחלק הידרדרו, באמריקה הלטינית נראה דפוס של הידרדרות, כאשר הן הבולטות בעשירייה האחרונה. ונצואלה היא האחרונה בדירוג, ברזיל הידרדרה ממקום 54 למקום 56, ארגנטינה הידרדרה מעט ממקום 58 למקום 59, פרו הידרדרה מהמקום 50 למקום 54 וצ'ילה ממקום 31 למקום 35. מקסיקו, שבה נכנס בסוף 2012 לתפקיד הנשיא אנריקו פניה נייטו, שנבחר על רקע פלטפורמה של רפורמות כלכליות, דווקא טיפסה שני מקומות למקום 39.

מבין הכלכלות המתעוררות הגדולות, ניתן לראות גם עלייה של סין, שטיפסה למקום 22 לאחר שהידרדרה ממקום 19 ב-2011 למקום 23 בשנה שעברה, הודות לשיפור בחינוך ובהשקעות הציבוריות. סין מדורגת ראשונה בתחום התעסוקה ושוק התעסוקה, ושנייה בתחום הכלכלה המקומית, עם דירוג גבוה גם בתחום התשתיות הבסיסיות והמדעיות - אך דירוג נמוך בתחום האינפלציה, המדיניות התקציבית, המשפט העסקי, הבריאות והסביבה והחינוך, מונעים ממנה לטפס גבוה יותר במעלה הדירוג.

מחברי הדו"ח רואים בזיהום הסביבתי והמינהל העירוני אתגרים חשובים עבור סין ב-2015, לצד ניהול בועת הנדל"ן וייצוב הצמיחה הכלכלית. היתרונות של סין, בעיני משתתפי הסקר הבכירים, הם הדינמיות הכלכלית שלה, היציבות בקביעת המדיניות והתחרותיות שלה במונחי עלויות.

ישראל חזקה בטכנולוגיה ומדע

עבור ישראל, מעריכים מחברי הדו"ח כי האתגרים הגדולים ביותר לכלכלה ב–2015 הם שמירה על הצמיחה, צמצום הביורוקרטיה והנטל שלה על המגזר העסקי, השקעה בתשתיות בפריפריה - בין היתר באמצעות שיפור החינוך ותמיכה בעסקים קטנים - הגדלת ההשתתפות בשוק התעסוקה, בעיקר של מיעוטים, וצמצום הפערים הכלכליים. ישראל טיפסה אמנם בדירוג השנה, אך זאת לאחר הידרדרות מאז 2011, אז ניצבה במקום 17.

העוצמות של ישראל הן בתחומי התשתיות הטכנולוגיות והמדעיות, שבהם היא מדורגת במקום הרביעי והשלישי, בהתאמה. אך בתשתיות בסיסיות ישראל מדורגת רק במקום 48, ובחינוך - במקום 24. היבט היעילות העסקית של ישראל אף הוא גבוה יחסית, כאשר היא מדורגת במקום 13 בשוק התעסוקה ובמקום 11 בגישה ובערכי החברות. בסקר שנערך בקרב בכירי חברות, היתרונות הגדולים של ישראל נתפשים כתרבות מחקר ופיתוח טובה, רמת השכלה גבוהה, כוח עבודה מיומן, כלכלה דינמית וגישה פתוחה וחיובית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker