חברת הקש של הקלינטונים: למה ביל והילרי לא דיווחו על החברה שהקימו ב-2008?

ביל קלינטון הקים חברה ששימשה להעברות כספים משירותים שסיפק, אך הילרי קלינטון לא נדרשה להציהר על קיומה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הדיווחים שפורסמו באחרונה על ההון של הזוג ביל והילרי קלינטון השמיטו מידע על חברה שלכאורה אין בה עובדים או נכסים, שבה השתמש הנשיא לשעבר באופן חוקי כדי לספק ייעוץ ושירותים אחרים. ואולם החברה הזו ממחישה כמה מורכב המעקב אחרי ההון המשפחתי של הקלינטונים.

מאחר שלחברה WJC, LLC אין כל נכסים פיננסים, הילרי קלינטון לא נדרשה להצהיר על קיום החברה בדו"חות האחרונים של הצהרות ההון שלה - כך אמרו גורמים בכירים במשרדו הפרטי של ביל קלינטון ובקמפיין של הילרי קלינטון. הבכירים, שביקשו להישאר בעילום שם, אמרו כי החברה נועדה "להעברות" תשלומים לנשיא לשעבר.

במסגרת החוק הפדרלי לאתיקה ולפרסום הצהרות, מי שהכריז על רצונו להתמודד לנשיאות לא חייב לדווח על נכסים בשווי של פחות מ-1,000 דולר. אבל קיומה של החברה ממחיש את המורכבות של המעקב אחרי נכסיה הפיננסיים של הילרי קלינטון שמתמודדת על המועמדות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב.

ביל והילרי קלינטוןצילום: רויטרס

הנאומים המבוקשים של ביל קלינטון מספקים את רוב ההכנסות של בני הזוג, שהגיעו ל-50 מיליון דולר בארבע השנים שבהם כיהנה הילרי כשרת החוץ של ארה"ב תחת ממשל אובמה. ביל קלינטון, נשיא ארה"ב לשעבר ניסה גם להסתיר את יתר הפעילות העסקית שלו בשנים האחרונות ולא הרבה ידוע על מקור ההכנסות שלו, מלבד ההרצאות.

הילרי קלינטון הצהירה באחרונה על כמה חברות אמריקאיות, חברות זרות וקרנות שבהן עבד באחרונה ביל קלינטון וההצהרות האלה נוספו להצהרות של הילרי קלינטון מתקופתה כשרת החוץ. במסגרת החוק האמריקאי, קלינטון נדרשה לספק רק את מקור ההכנסות של בן הזוג שלה ולאשר שהוא קיבל יותר מ-1,000 דולר. לכן, הסכום המדויק שקיבלו הקלינטונים לא נמסר ולא ידוע, כי חלק גדול מהכסף הועבר באמצעות WJC, LLC.

החברה של בני הזוג הוקמה בדלאוור ב-2008, נרשמה מחדש ב-2013 וכן נרשמה בניו יורק ב-2013, לפי מסמכים שהגיעו לידי אי-פי. החברה לא מנויה בין האחזקות של בני הזוג, לפי ההצהרות של קלינטון שנמסרו בשבוע שעבר וגם לא הופיעה בהצהרות נוספות שלה בין 2008-2013. במסמכים שהוגשו בדלאוור ב-2013 רשום כי ביל קלינטון הוא "מורשה החתימה" של החברה.

פעמים רבות משתמשים בחברות שותפות מוגבלת (LLC) במבנה עסקי שמספק יתרונות בדמות הטבות במיסוי והגנה משפטית מוגבלת על נכסים של השותפים והבעלים בחברה.

לא נמסר למה משמשת החברה של הקלינטונים במסמכים שהוגשו בדלאוור ובניו יורק, אבל מסמכים של משרד החוץ האמריקאי שהגיעו באחרונה לידי אי-פי מראים כי העוזרים של ביל קלינטון שלחו מיילים בנושא החברה לאחראיים על האתיקה במשרד.

ב-2009 ביקש יועצו של ביל קלינטון, דגלאס באנד, מגורמים במשרד החוץ שיאשרו לו לעבוד עבור שלוש חברות שבראשן עומדים תורמים גדולים למפלגה הדמוקרטית. מזכרים שנשלחו על ידי באנד מעלים כי קלינטון היה אמור לספק לאותן חברות "שירותי ייעוץ הקשורים לגאופוליטיקה, כלכלה ומגמות חברתיות המשפיעים על החברה ועל יכולותיה הפילנטרופיות". את הייעוץ אמור היה לעשות קלינטון באמצעות WJC, LLC.

משרד החוץ האמריקאי אישר לביל קלינטון לייעץ לחברת שאנגרי-לה, שנמצאת בבעלותו של קלינטון משכבר הימים, סטיב בינג; אושר לו גם לייעץ לחברות ווסרמן אינווסטמנטס ו-GP, שנמצאות בבעלות תורם בכיר למפלגה, קייסי ווסרמן. ואולם המשרד סירב לבקשתו לייעץ לחברות שנמצאות בבעלותו של חיים סבן, בגלל המעורבות של סבן ביחסים הפוליטיים במשרד התיכון. באף מקרה לא פורט מה היה שכרו של קלינטון.

חברות "העברות", או חברות קש, היו נושא מרכזי בבחירות לנשיאות ב-2012, אז הצהיר המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, על הון של 1.9 מיליון דולר, אך לא דיווח על חברה בבעלותו שהיתה רשומה בהצהרות פדרליות קודמות שהגיש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker