המשבר בונצואלה מחריף: המדינה הסוציאליסטית שתוקפת את ארה"ב פונה לדולר

עם שיעור אינפלציה הגבוה בעולם ופיחות של 50% במטבע תוך חצי שנה, חברות בונצואלה מפסיקות לכבד את הבוליבר המקומי ועוברות להשתמש בדולר - בהסכמת הממשלה

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

בונצואלה מוכת המשבר עדיין ניתן לקנות טנדר של פורד, לשכור דירה אופנתית בקראקס ולעלות על טיסה של אמריקן אירליינס למיאמי. פשוט לא עם המטבע הרשמי של המדינה.

בזמן שבו ונצואלה נשאבת לתוך כאוס כלכלי, מספר הולך וגדל של מוצרים לא רק מתרחק מהישג ידו של הצרכן הממוצע, אלא פשוט לא יכול להירכש במטבע המקומי - בוליבר, שהשוק השחור שלו נפל לסחרור בשבוע שעבר.

עסקים ואזרחים פרטיים פונים אל הדולר אפילו כאשר הרטוריקה האנטי אמריקאית של המשטר הסוציאליסטי צורמת יותר ויותר. זה שינוי שמאפשר לחלקים בכלכלה להמשיך לפעול, אמנם בצליעה, למרות מחנק האשראי והאינפלציה הגבוהה ביותר בעולם. אבל זה מציב חלק מהמוצרים בשוק מחוץ להישג ידו של מעמד הפועלים, שהדאגה לרווחתו עמדה במוקד תשומת הלב של המדינה מאז המהפכה הסוציאליסטית לפני 16 שנים.

הסימן האחרון של מערכת המטבעות הכפולה הגיע מוקדם יותר החודש כשפורד הודיעה כי החברה הגיעה להסכם למכור טנדרים ורכבי ספורט בדולרים אמריקאים בלבד. כמה שבועות קודם לכן, אמריקן אירליינס מסרה שהיא הפסיקה לכבד תשלומים בבוליבר עבור כל אחת מ-19 טיסותיה השבועיות לונצואלה. צרכנים חייבים להשתמש כעת בכרטיס אשראי זר כדי לרכוש כרטיסים אונליין. למעשה, כל חברות התעופה הזרות ביצעו שינוי דומה וקיבלו את הסכמת הממשלה, לפי איגוד חברות התעופה בונצואלה.

מדורו ואשתו ליד קברו של צ'באס, לפני כשנהצילום: רויטרס

מה שמאיץ את המעבר לדולר הוא הערך המידלדל של הבוליבר, שאיבד יותר ממחצית ערכו השנה, כשנפל ל-400 בוליבר לדולר בשוק החופשי, שעה שאזרחי המדינה נאבקים להמיר את החסכונות שלהם למטבע יציב יותר. בייאושם הם מוכרים בוליבר בשער חלש פי 60 מאשר השער החזק ביותר מבין שלושת שערי המטבע הרשמיים של הממשלה.

זאת סיטואציה פוליטית לא נוחה לנשיא ניקולס מדורו, שמוביל באופן קבוע קריאות נוסח "גרינגוס שובו הביתה" ואומר שהתנודתיות במטבע היא אחת הכלים המרכזיים של אויבי המדינה לנסות וליצור כאוס ולנשל אותו בכוח משלטונו.

סטיב אנקה, כלכלן מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס שייעץ במשך שנים רבות לממשלות שעמדו בפני משבר מטבע, אומר כי החלפת הבוליבר בדולר עשויה לקטוע בן לילה את בעיית האינפלציה של ונצואלה ולשמש עוגן של יציבות כלכלית, אף שהדבר יכול גם לכפות צעדי צנע. הוא מצביע על הדוגמא של מקבילו של מדורו באקוודור, רפאל קוררה, שתקף את ארה"ב במהלך שמונה שנות כהונתו אבל לא הביע כל נכונות להשיב את המטבע הלאומי במדינה, שהעדיפה את הדולר על פניו.

קובנים נושאים את דיוקניהם של פידל קסטרו והוגו צ'אבס לרגל 1 במאיצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ