השירות הציבורי המושחת והעדפת המקורבים הורסים את כלכלת ספרד

הפריון הנמוך והאבטלה הגבוהה אינם רק תולדה של משבר הנדל"ן שפקד את המדינה ב-2007 - הם תוצאה של תרבות שוחד, שהעשירה רק את בכירי הממשל

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

הספרדים כבר התרגלו לכך שאישי ציבור בכירים לשעבר מתעשרים מעשיית עסקים עם המדינה. כשפורסמו דיווחים על חקירות בנוגע לבכיר לשעבר בחבל קסטיליה ולאון, שחשוד בהשגת רישיונות לטורבינות רוח מעמיתיו לשעבר, ועל בכיר לשעבר באנדלוסיה, שהחברות שלו השיגו חוזים אזוריים לקורסי הכשרת עובדים בסבסוד המדינה, איש כמעט לא הופתע. שחיתות והעדפת מקורבים מסבירים חלק גדול מחוסר שביעות הרצון של הציבור בספרד משתי המפלגות שמנהלות את המדינה ב-32 השנים האחרונות: מפלגת העם השלטת (PP) ומפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית (PSOE).

חוסר האמון הגיע לשיא עם מעצרו לפני שבועיים של רודריגו ראטו, שר האוצר לשעבר מטעם PP, שעמד לאחר מכן בראש קרן המטבע הבינלאומית (IMF) בוושינגטון. המשטרה ערכה חיפוש במשרדו של ראטו ובביתו בחקירה לגבי הכנסות לא מוסברות שלו. ראטו נחקר באותה עת גם בחשד לשימוש חסר אחריות בכרטיסי אשראי של החברה כשכיהן כיו"ר בנקיה, בנק שנזקק לחילוץ של 22 מיליארד יורו (27 מיליארד דולר) תחת ניהולו. ראטו נחשב לאחד מאדריכלי הנס הכלכלי של ספרד בתחילת שנות ה-2000. כיום, הנס הזה הוא זיכרון רחוק. האבטלה בספרד ברמה של 23%, וקרן המטבע טוענת כי למדינה דרושות תשע שנים, כלומר עד 2017, כדי שכלכלתה תשוב לגודלה לפני המשבר.

החוקרים מתחילים לראות קשר בין השירות הציבורי המושחת ומעדיף המקורבים לבין הבעיות שמקשות על הכלכלה להתאושש. הבעיות התחילו כנראה הרבה לפני הקריסה. בין 1995 ל-2007, כשכלכלת ספרד צמחה בקצב של 3.5% בשנה, הפריון ירד ב-0.7% בשנה - אף שבאיחוד האירופי כולו הפריון עלה בקצב ממוצע של 0.4% בשנה.

אישה אוחזת בשלט "להתראות גנבים" בחגיגות הניצחון של מפלגות השמאל בבחירות המקומיות בספרד, השבועצילום: רויטרס

האשמה הוטלה באופן מסורתי על בועת הנדל"ן שהובילה לצמיחה משובשת בענף הבנייה. ואולם מחקר שערך לאחרונה צוות בראשות מנואל גרסיה-סנטנה מאוניברסיטת ליברה דה בריסל מצא כי הירידה בפריון היתה דומה בכל המגזרים. היה מעט מאוד קשר בין הירידה בפריון לכישורים, לחדשנות או לחובות. "מצאנו שחברות גרועות (בעלות פריון נמוך יותר) צמחו מהר יותר מהחברות הטובות", אומר אחד ממחברי המחקר, אנריקה מוראל־בניטו. הירידה בפריון היתה חדה יותר כשמעורבות הממשלה היתה גבוהה, אם דרך חוזים, רישיונות או רגולציה. לואיס גרסיאנו, יועץ כלכלי למפלגת סיודדאנוס הליברלית, אמר שהדבר מעיד על כלכלה שתלויה בחוזים, בשחיתות ובהעדפת מקורבים.

יש הסברים אפשריים אחרים. הבנקים אולי העדיפו להלוות לחברות עם חוזים ציבוריים, וחברות בעלות פריון גבוה יותר אולי הגבילו את הצמיחה שלהן כדי להימנע מאובדן היתרונות בתקציב, בכוח האדם או בביטוח הלאומי שמהן נהנו חברות קטנות יותר. כך או כך, מי שהצליחו במשא ומתן לעקוף את הממשל הציבורי - בין אם באמצעות מזל, ידע, קרבה לאדם הנכון או תשלומים נסתרים - נהנו מהצלחה גדולה יותר.

הזעם הציבורי על העדפת המקורבים עוזר להבין מדוע ממשלת ה-PP והעומד בראשה, מריאנו ראחוי, ספגו מכה קשה בבחירות לרשויות האזוריות והמקומיות ב-24 במאי. בשנה האחרונה נוצרו 500 אלף משרות - והצמיחה צפויה להסתכם השנה ב-2.9%, אך ה-PP איבדה מחצית מהתמיכה בה. התמיכה בסוציאליסטים חלשה אף היא, בעוד שהתמיכה בסיודדאנוס ובמפלגת השמאל פודמוס עולה. התוצאה הקשה ב-24 במאי עלולה לאלץ את ראחוי להקדים את הבחירות הכלליות, שאמורות להתקיים בסוף השנה - ועם התוצאות הנוכחיות, נראה שהבחירות יהיו בין ארבע מתחרות.

הממשלה נאחזת בכל פיסה של חדשות חיוביות. היא התגאתה בנתוני הביטחון הכלכלי האחרונים שפירסמה הנציבות האירופית, שהציבו את ספרד לפני כלכלות גדולות אחרות בגוש היורו. אבל אם הבוחרים מתעניינים פחות בנתונים האחרונים ויותר בריקבון השחיתות שמתחת לפני השטח, זה כנראה לא שווה הרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ