ורופאקיס - השר היווני הכריזמטי
 שעלול להיות אסונה של אירופה

מאז החלפת השלטון ביוון, שר האוצר שלה נהפך לאישיות המדוברת באירופה ■ הוא נוקב ופרובוקטיבי - מקליט בסתר את מנהיגי אירופה ומבהיר שלא ישלם חובות בכל מחיר ולא יהסס להוביל לנטישה של גוש היורו ■ אך הוא גם חסר ניסיון באופן בולט, ומודה כי הוא היסטרי, מדוכא ועצבני

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

יאניס ורופאקיס הוא שר האוצר של יוון רק ארבעה חודשים, אבל בתקופה הקצרה הזאת הוא הצליח לטלטל מחדש את , והזרוע עוד נטויה. בראיון מיוחד ל"ניו יורק טיימס מגזין" מבהיר ורופאקיס כי הוא אינו מתכוון להשפיל את עצמו וכי יעדיף להתפטר מאשר לדחוק את היוונים לתוך ייאוש כלכלי.

בעוד מרבית בכירי מפלגת השלטון סיריזה, בהם ראש הממשלה אלכסיס ציפארס, מעוניינים להישאר בגוש היורו, כשליש מחברי המפלגה מוכנים לעזוב את הגוש כדי להימנע מהמשך הצנע. זהו תרחיש סביר יותר מאי־פעם, והשלכותיו מטילות אימה ואי־ודאות.

חששות אלה העיבו על סיריזה מאז הניצחון המזהיר שנחלה בבחירות בינואר, כשחודש לאחר מכן כבר ניצבה המפלגה בפני אתגר החתירה להסכם חדש עם אירופה. במהלך מסע הבחירות הבטיחה סיריזה לבוחריה מגוון הבטחות בלתי־אפשריות, שהתנגשו במציאות הפוליטית של האיחוד האירופי.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, החליט לשלוח את הכלכלן הלוחמני ורופאקיס לניהול המגעים, במטרה להשיג תוצאה שנראתה לכאורה בלתי־אפשרית. היתה זו בחירה מפתיעה. ורופאקיס אינו פוליטיקאי או בנקאי בהכשרתו. הוא היה אחד המבקרים החריפים של ממשלת יוון הקודמת, של האיחוד האירופי ושל חילוץ יוון על ידי גוש היורו. הפופולריות שלו לא היתה מוטלת בספק, וכשסיריזה כללה אותו ברשימה לפרלמנט בינואר, למרות העובדה שהוא התגורר אז בטקסס, הוא קיבל יותר קולות מכל מועמד אחר.

שר האוצר של יוון, יאניס ורופאקיס צילום: בלומברג

ורופאקיס אומר בראיון כי נטל על עצמו את המשרה מכיוון שחש שאין לו ברירה. "בשנות ה-80 התקוממתי נגד שלטון האפרטהייד. יש אנשים שהיו יכולים לשכוח מזה. באותו אופן, במקרה של המשבר ב-2008, היה זה הטמטום שבו - זה משבר שלא היה הכרחי".

ג'וזף שטיגליץ, כלכלן אמריקאי זוכה פרס נובל, אמר ל"ניו יורק טיימס מגזין" כי ורופאקיס נמצא בעמדה בלתי־אפשרית. "בקרב קובעי מדיניות כלכלית בגרמניה יש אובססיה בנוגע לאיזון תקציבי, בהשוואה לאבטלה, אי־שוויון, צמיחה כלכלית ויציבות פיננסית", אמר שטיגליץ.

ארבעה חודשים מאז שהחלה הקדנציה, וורופאקיס נמצא בלבו של מירוץ שעשוי לקבוע את עתידה של אירופה. כשהוא נשאל עד כמה מדאיג אותו המצב של יוון בטווח הקצר, הוא משיב כי הוא "מבוהל ומוכה תדהמה".

ורופאקיס מבהיר את סדר העדיפויות שלו בכל הקשור לקופת המזומנים המרוקנת של ממשלתו. "אני לא מתכוון לשלם לקרן המטבע ולא לפנסיות בשבועות הקרובים. אמרתי להם: 'תחליטו. אתם רוצים שזה יהיה סבב של משא ומתן נבון, או פוסט־מורטם?'"

באגף השמאלי של סיריזה סבורים שהמשימה של ורופאקיס היתה חסרת סיכוי מלכתחילה. לטענתם, ורופאקיס וציפראס היו אידיאליסטים מדי ויותר מדי בטוחים ביכולתם לשכנע את האירופאים לזנוח את המדיניות האידיאולוגית שהם קידמו במשך שנים. "הם באמת חשבו שהם יוכלו להשיג משהו משמעותי", אומר סטאטיס קובלאקיס, חבר בפלטפורמה השמאלית של סיריזה, שמייצגת שליש מהמפלגה.

הוא סבור כי עזיבת גוש היורו היא האפשרות היחידה עבור יוון וכי האידיאולוגיה הניאו־ליברלית השלטת באירופה יצרה מבחן במקרה של יוון שמבוסס על "או שתעשה מה שאומרים לך, או שתיענש". לדבריו, מצב זה יהיה לקח עבור מפלגה כמו פודמוס בספרד או כל כוח פוליטי אחר באירופה שיאתגר את מדיניות הצנע הניאו־ליברלית.

חנות באתונהצילום: בלומברג

"התקשורת נכנסה לטירוף של שקרים"

ורופאקיס, שלו 400 אלף עוקבים בטוויטר, משגר חצי ביקורת חדים לעבר התקשורת הממסדית, שלדבריו "נכנסה לטירוף של עמימות ושקרים", אף שהוא "בטוח שהעיתונאים לא אחראים לכך, אלא הדלפות מהמגעים עם גוש היורו שאינן קשורות למציאות". הוא מכחיש את הדיווחים לפיהם הוא הושפל, שקראו לו בשמות, שטענו כי הוא בזבזן זמן מקצועי.

ורופאקיס מודה בראיון שהקליט את אחת הפגישות שלו עם שרי האוצר של גוש היורו. בפגישה, שהתקיימה ב-24 באפריל בריגה בירת לטביה, הואשם ורופאקיס שהוא מערער את מאמצי יוון להבטיח סיוע מהנושים שלה. "בהיעדר פרוטוקול מסודר, הקלטתי לעתים קרובות את הדיונים והתגובות בסלולרי שלי, במיוחד אלה ובהם אמרתי דברים לא מתוכננים", כתב ורופאקיס בבלוג שלו. הוא ציין כי השתמש בהקלטות כדי שיעזרו לו להתכונן לישיבות בממשלת יוון.

החוקים בגוש היורו אינם אוסרים במפורש על משתתפים להקליט שיחות כל עוד תוכנן נותר חסוי, אולם החשיפה גרמה לביטויים של חוסר אמון כלפיו בתקשורת היוונית ובאופוזיציה, שם טענו כי הקלטה חשאית של עמיתיו עשויה לערער את מאמצי יוון לבנות בריתות עם מדינות אירופה.

ורופאקיס אמר כי הוא לא הדליף את ההקלטות והוא מכבד לחלוטין את החשאיות של הפגישות. הוא קרא לרישום פרוטוקול מסודר בפגישות חשובות. "עמדתי איתן מול מבול השקרים שנשפך במשך שבועות כמו מתוך ביוב. נמנעתי מכל פרובוקציה וסירבתי למסור כל מידע על מה שנאמר בפגישה", כתב בבלוג שלו. "זה נראטיב שמזין את עצמו ומנותק לחלוטין מהמציאות, אבל זאת מציאות מקבילה - תעמולה בסגנון גבלס שיש לה יכולת מופלאה לשנות את האווירה".

הוא אומר כי ידע עד כמה קשה תהיה העבודה. "אני לוקח את הדברים צעד אחר צעד. אולי הייתי מדוכא ועצבני, אולי אפילו בפאניקה, אבל ציפיתי לזה, אז זה בסדר".

כשהוא חולף ברחובות אתונה, זרים עדיין צועקים לעברו קריאות תמיכה. "מה שהיוונים צמאים לו הוא ממשלה שהם יכולים להיות גאים בה", הוא אומר. "הם רגילים לפוליטיקאים שנחושים להישאר בכיסאות שלהם. אנחנו לא נחושים לכך, לא אכפת לנו. אנחנו רוצים לעשות את הדבר האמיתי - ואם לא נוכל להצליח בכך, נלך הביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker