המיליארדרים משתוללים: "פעם האשימו את היהודים, היום את מנהלי קרנות הגידור"

מנהלי קרנות גידור בארה"ב רותחים על הנשיא אובמה שהשווה בין שכרם לבין שכר הגננות, מאשימים אותו ברדיפה ולא מוכנים להימנע מהשוואות לתקופה החשוכה בהיסטוריה. אובמה: "כבר קראו לי היטלר"

נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן

בתחילת החודש פירסם מגזין המשקיעים Institutional Investor את דירוג מנהלי קרנות הגידור המצליחים של 2014. לפי חישוב המגזין, כל אחד מבין 25 המנהלים המצליחים שילשל לכיסו מדי שעה 211 אלף דולר, כשביחד הם הרוויחו 11.6 מיליארד דולר.

הדירוג זכה להדים בתקשורת האמריקאית וחילץ תגובה גם מהנשיא אובמה, שסבור שהכסף שזורם לכיסיהם של המנהלים פשוט לא הגיוני, אף שמבחינתם מדובר בכישלון חרוץ - הוא התכווץ ב-50% לעומת 2013. בנאום שנשא באוניברסיטת ג'ורג'טאון על פערי השכר האדירים תקף אובמה את רמות המס הנמוכות שמנהלי ההשקעות סידרו לעצמם, הקטנות משיעורי מס של מורים. אובמה כינה את מנהלי ההשקעות "זוכי הלוטו של החברה" וציין כי השכר המצרפי של 25 מנהלי קרנות הגידור גדול יותר מהשכר הכולל של כל המורים בגני הילדים בארה"ב (כ-8.5 מיליארד דולר ל-158 אלף מורים, לפי בדיקת "וושינגטון פוסט").

הילרי קלינטון, לשעבר מזכירת המדינה בממשל אובמה ומועמדת פייבוריטית לנשיאות ב-2016, תמכה בדברי אובמה וקראה לשים סוף למדיניות הטבות המס לעשירים - שצפויים לתרום לה מאות מיליוני דולרים בקמפיין הקרוב. קלינטון אמרה ל-CNBC כי "משהו השתבש אם מנהלי קרנות גידור משלמים פחות מס מאשר אחיות או נהגי משאית".

אובמה הבהיר בנאומו כי אין מדובר בטינה אישית כלפי העשירים. "אני לא אומר את הדברים האלה כי אני לא מחבב מנהלי קרנות גידור או חושב שהם רשעים. אני אומר את זה בגלל שיש להם יותר כסף מכפי שהם והמשפחה שלהם יוכלו אי פעם להשתמש בו. יש כאן עניין של הגינות".

אולם ההשוואה שעשה אובמה הרתיחה את דמם של המיליארדרים. כמה מנהלי קרנות, שחשים שנעשה להם עוול, תקפו בימים האחרונים במילים קשות הן את אובמה והן את הילרי קלינטון, כשגם הפעם נציגי האלפיון העליון לא התאפקו לקשט את התיאורים שלהם בנוסטלגיה של שנאת יהודים. "פעם האשימו את היהודים, היום מאשימים את מנהלי קרנות הגידור", אמר ל-CNBC משקיע אחד בולט בוול סטריט, שביקש להישאר בעילום שם.

אותו משקיע האשים את אובמה בליבוי השיח נגד העשירים וברטוריקה של מלחמת מעמדות, ופנה גם לתקוף את הילרי קלינטון, שהכריזה על מועמדותה לנשיאות ב-2016. "אנחנו לפחות נוטלים סיכונים, יוצרים ערך, מגייסים הון, משקיעים בחברות בקשיים ובסטארט אפים, מספקים נזילות לשוק", אמר המשקיע. "מה הילרי עושה? היא מלהגת. אל תגיד לי שהנאומים שלה יוצרים איזשהו ערך". המשקיע הוסיף כי הביקורת של קלינטון כלפי מנהלי הקרנות אינה הוגנת משום שבעלה של צ'לסי בתה, מארק מזבינסקי, הקים קרן גידור עם שני שותפים שעבדו בגולדמן סאקס.

מנהל קרן גידור אחר, שגם הוא סירב להזדהות, התייחס לחוסר הביטחון התעסוקתי ממנו הוא סובל. "משקיעים יכולים להצביע ברגליים שלהם אם הם לא אוהבים את הביצועים שסיפקו להם מנהלי ההשקעות. אני לא זוכר אי פעם ששמעתי על מורה בגן ילדים שפוטר בגלל ביצועים עגומים". באימייל זועם בחר גם הוא לעשות השוואה למנהלי הגידור, אבל כזאת שתאיר אותם באור אחר: "25 האתלטים המובילים, משקיעי הנדל"ן, בעלי האוניות, שחקנים, מנהלי השקעות, מפיקי סרטים, סופרים - כולם חולקים את אותם קווי אופי".

"הזאב מוול סטריט"צילום: מתוך הסרט

משקיע אחד שהסכים להזדהות בשמו הוא קליף אסנס, מיליארדר שעומד בראש קרן הגידור AQR קפיטל בקונטיקט. אסנס תקף את דירוג 25 מנהלי הקרנות והגדיר אותו "סנסציוני". "זה ניצחון של מתמטיקה גרועה וסנסציוניות על פני הפיכחון", כתב בפוסט שפירסם ביום בו פורסם הדירוג ב-5 במאי. אותה מתמטיקה מראה שהסכום שהרוויחו 25 המנהלים בדירוג - 11.6 מיליארד דולר - מספיק כדי להעניק כיסוי רפואי מלא ל-3 מיליון אמריקאים, או לשקם את נפאל חמש פעמים לאחר רעידת האדמה, לפי חישובים שערך אתר הפיננסים "מרקטווץ'".

אובמה השיב למתקפה של המיליארדרים, והזכיר כי אין זאת הפעם הראשונה שבה הרטוריקה הקורבנית של האנשים העשירים בעולם נושאת השוואות לתקופה החשוכה בהיסטוריה המודרנית. "כבר קראו לי היטלר על העלאות המסים, או לפחות תיארו אותי כהיטלר שפולש לפולין", ציטט אובמה מדבריו של סטיבן שוורצמן, ראש קרן ההשקעות בלקסטון ובעל הון אישי של 12 מיליארד דולר. שוורצמן היהודי תקף את אובמה ב-2012 על כוונתו להעלות מסים לחברות השקעה פרטיות כמו בלקסטון והשווה את תוכניתו למהלכיו של היטלר.

דברים ברוח דומה נאמרו מאז מספר פעמים על ידי בעלי הון של 9 ספרות לפחות. טום פרקינס, ממייסדי חברת הון הסיכון הידועה קליינר פרקינס, השווה בתחילת 2014 את היחס לעשירים לרדיפת הנאצים את היהודים, כשהקביל בין מחאת אוקיופיי וול סטריט לליל הבדולח. הוא הביע חרטה על דבריו. חודשיים לאחר מכן השווה קן לנגון, מייסד רשת הום דיפו ובעל הון אישי של 2.3 מיליארד דולר, השווה בין "הרטוריקה נגד העשירים" לבין משטרו של היטלר. "אם נחזור ל-1933, ונשנה את המילים, זה יהיה מה שהיטלר אמר בגרמניה", אמר לעיתון פוליטיקו. המחאה שדבריו עוררו אילצה אותו להתנצל.

את תחושת הרדיפה של העשירים ניסה להסביר הכלכלן זוכה פרס נובל פול קרוגמן: "אי שיוויון חריף יוצר מעמד של מנותקים יותר ויותר מהמציאות - ובד בבד מעניק להם כוח אדיר", כתב קרוגמן בטורו ב"ניו יורק טיימס" ב-2014. "יש כמה פולטוקרטים שמצליחים להימנע מהשוואות עם היטלר, אבל מחזיקים בדעות פוליטיות וכלכליות המשלבות פרנויה ומגלומניה באותה מידה - ומבטאים אותן בקולניות. אם העשירים בלחץ, כנראה שאנחנו עושים משהו נכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker