אזרחי ספרד הענישו בבחירות המקומיות את ראש הממשלה על שנים של צנע

המפלגה העממית השלטת בספרד ספגה מפלה קשה בזמן שהמפלגות הקטנות, פודמוס וסיודאדנוס, התחזקו משמעותית. בנובמבר ייערכו במדינה בחירות כלליות ועתידו של ראש הממשלה, מריאנו ראחוי, נראה קודר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

המפלגה העממית (PP) השלטת בספרד ספגה מפלה בבחירות המקומיות והאזוריות שנערכו אתמול (ראשון) במדינה. המצביעים הענישו את ראש הממשלה מריאנו ראחוי על ארבע שנים של קיצוצים חדים בהוצאות הממשלתיות ועל שורה של פרשיות שחיתות.

הבחירות המקומיות והאזוריות היו בחינה של מצב הרוח הלאומי בספרד לקראת הבחירות הכלליות במדינה שייערכו בנובמבר. המפלגה העממית רשמה את התוצאות הגרועות ביותר זה 20 שנה - מה שמבשר על פתיחת עידן של אי-יציבות פוליטית על רקע העלייה של מפלגות חדשות.

המצביעים מאסו במפלגה העממית ובמפלגה הסוציאליסטית ששלטו במדינה לסירוגים מאז סיום הדיקטטורה במדינה לפני 40 שנה. מגמת השינוי הובילה להתחזקות המפלגה שתמוכת בשוק חופשי - סיודאדנוס (האזרחים) ולהתחזקות מפלגת פודמוס (אנחנו יכולים) המתנגדת לצנע.

תומכי פודמוס במדריד חוגגים את תוצאות הבחירותצילום: רויטרס

המכה שחטפה המפלגה העממית מראה כי עתידו של ראחוי עגום בזמן שהוא ממשיך באסטרטגיה שלו שמובילה להתאוששות כלכלית שתוביל לזכייה שלו בכהונה שנייה.

"זו תבוסה של המפלגה העממית. אפקט הפחד לא השפיע ואנשים הצביעו לפודמוס ולסיודאדנוס", אומר חוזה פאבלו פרנדיז מחברת הסקרים מטרוסקופיה. על אף שהמפלגה העממית קיבלה יותר קולות מהמפלגות האחרות, היא והמפלגה הסוציאליסטית לא הצליחו להשיג רוב כולל ברוב האזורים. שתי המפלגות יידרשו להקים קואליציות ב-13 מתוך 17 המחוזות האוטונומיים של ספרד שבהם נערכו אתמול בחירות, לצד כ-8,000 ערים ויישובים.

בספרד לא נהוג להקים קואליציות והמשא ומתן על הקמת קואליציות במחוזות עלול לערער את היציבות הפוליטית בספרד, על רקע העלייה בכוח של הפרלמנטים והממשלות האזוריות במחוזות במדינה.

"יכול להיות שתחושות השוק כלפי ספרד הן חיוביות, אבל המערכת הפוליטית במדינה נהפכת ליותר ויותר מפולגת, מה שיפגע ביכולת להקים ממשלה חזקה ויציבה אחרי הבחירות הכלליות בהמשך השנה", אומר ניקולס ספירו, אנליסט בחברת ספירו סטרטג'י.

המפלגה העממית רשמה את התוצאות הגרועות ביותר בבחירות מקומיות מאז 1991 ואיבדה את הרוב המוחלט שלה במעוזים שלה במדריד ובוולנסיה, שם תיתכן אפילו הקמה של קואליציית שמאל לראשונה זה 20 שנה.

"הייתי רגיל להצביע למפלגה העממית, אבל הם נשרפו, הם נמצאים בשלטון יותר מדי זמן, הגיע הזמן להחליף אותם. הגיע הזמן לנקות את המדינה", אומר תושב ולנסיה בן 56 שהצביע לסיודאדנוס.

בעיר מדריד שולט ראש עיר מטעם המפלגה העממית מאז 1991. המפלגה הצליחה לזכות ברוב הקולות בעיר, אך ברית בין פודמוס למפלגה הסוציאליסטית עשויה להוביל להדחתו ולהחליפו במנהיגת פודמוס בעיר, השופטת בדימוס מנואלה קרמנה בת ה-71.

פודמוס מושווית לעתים קרובות למפלגת השמאל הרדיקלי היוונית סיריזה. ואולם בשבועות האחרונים פודמוס נשמעת תקיפה פחות ודוחה רעיונות שבעבר תמכה בהם כמו שמיטת החובות של המדינה. "זה הזמן לשינוי כולל", אומרת נטליה סנדחס, מורה בת 31 ממדריד.

גם בברצלונה צפויה לקום קואליציה של פודמוס בראשות הפעילה החברתית עדה קולאו, אחרי שהמפלגה ניצחה את התנועות הבדלניות של קטלוניה שקוראות להכרזת עצמאות במחוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker