הלהיט החדש בקרב הבנקאים של לונדון: משחק קופסא שמדמה את המשבר הפיננסי

משחק לוח שמדמה את המשבר הפיננסי של 2008 נהנה מזינוק במכירות; המשחק מעודד נטילת סיכונים וממחיש איך סיכונים גבוהים יכולים לגרום להפסדי ענק

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

לאחר חודשים של שערוריות בבנקים הגדולים, שכללו קנסות ענק על הלבנת הון, הפרת סנקציות, מניפולציית מחירים בשוק המט"ח וטעויות מסחר גדולות, אפשר היה לחשוב שבנקאים עשויים לרצות לפרוק קצת מתחים במשחק קליל של שבץ-נא. אך בחג המולד האחרון, אחד הלהיטים הגדולים בקרב הפיננסיירים של לונדון היה דווקא משחק לוח שמבוסס על משבר פיננסי, שנהנה מזינוק במכירות.

המשחק, Market Meltdown, מזכיר את המשבר הפיננסי של 2008 שהוביל למיתון החמור ביותר בבריטניה מאז שנות ה-30. המשחק הפך לאחד המשחקים הנמכרים ביותר בחג המולד האחרון בפיטר ג'ונס, החנות המשמשת בנקאים ומנהלי קרנות גידור החיים בקנסינגטון וצ'לסי, השכונה בלונדון בה מחיר הבתים הממוצע עולה על 2 מיליון ליש"ט.

לרכישת המשחק

צילום: רויטרס

קלרנדון גיימס, יצרנית המשחק, דיווחה כי בשנה שעברה מכירותיו יותר מהוכפלו. ויל סורל, מיוצרי המשחק, אמר כי אנשי פיננסים גילו עניין מיוחד בו. "רצינו ליצור משחק מסחר פיננסי שיאלץ שחקנים להתנהג באופן שהוביל למשבר הפיננסי", אמר על המשחק, בו השחקנים משחקים סוחרים הנעים ברחבי הלוח במטוסים פרטיים.

הרעיון מזכיר את מונופול, המשחק הקלאסי בן ה-80 בו שחקנים מנסים לצבור הון באמצעות ספקולציות בשוק הנדל"ן. ב- Market Meltdownהשחקנים מתחילים עשירים, וצריכים להשיאר נזילים אל מול פשיטות רגל, חובות מאמירים, והגבלות על בונוסים."אני מניח שהאנשים שמבצעים השקעות גדולות מקבלים החלטות המבוססות על הנחות רציונליות, אך הם אומרים לי שהשווקים לא תמיד רציונליים", הסביר סורל, שאביו היה ברוקר בשנות ה-80' עתירות המשברים.

המשחק הושק ב-2012, ויש לו דמיון לבעיות שמציקות באחרונה לבנקי ההשקעות במציאות – ניתן לקנוס שחקנים על מניפולציות בשווקים, או לאבד הון תועפות כאשר מחיר הנפט צונח. כל הקפה של הלוח מביאה עימה העלאת ריבית – טעימה מהמצב ברוסיה בשנה שעברה. אפשר לשחק קלף של הרחבה כמותית, המוביל להזרמת מזומנים עצומה – כפי שעשו בנקים מרכזיים רבים.

כללי המשחק מתירים לשחקנים לחרוג מהמסגרות שלהם, באמצעות נטילת הלוואות של עד מיליארד ליש"ט לכיסוי הפסדים במקרה שההימורים שלהם יסרחו – בניגוד למציאות, אז ניתן לתבוע אותם, כפי שגילה ז'רום קרוויאל הצרפתי מסוסייטה ז'נרל. "עידוד שחקנים לקחת הלוואות בקלילות ולקחת סיכונים אדירים נועד לא רק לעודד הנאה, אלא גם לסייע לאנשים להימנע מטעויות אלה במציאות בעתיד", אמר סורל.

רשת ג'ון לואיס, הבעלים של פיטר ג'ונס, אישרה כי המשחק היה אחד הנמכרים בסניף. הרשת אמרה כי הגדילה את מלאי המשחק גם סניף שלה בקנארי וורף, בלב הרובע הפיננסי של לונדון.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker