הדרמה היוונית נמשכת: התפוצצו השיחות בין מנהיגי יוון, גרמניה וצרפת

צרפת וגרמניה תיארו את הדיונים עם יוון כ"ידידותיים ובונים", אך נושאי המחלוקת העיקריים על קיצוץ בתקציבי הממשלה נשארו

לוגו בלומברג
בלומברג

השיחות הליליות בין מנהיגי יוון לבין מנהיגי גרמניה וצרפת הסתיימו ללא שום סימן לפריצת דרך שתוביל לשחרור תשלומי החילוץ ליוון ותבטיח את עתידה של יוון בגוש היורו.

קצת לפני השעה 1 בלילה התפוצצו השיחות בין ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד כשברקע מתקתק השעון לשחרור תשלום החילוץ ליוון בסכום של 7.2 מיליארד יורו. השלושה הסכימו רק להישאר בקשר קרוב.

השיחות התנהלו "באווירה ידידותית ותומכת" והתמקדו "בהגשמה מוצלחת של התוכנית הקיימת", כך נמסר בהודעה משותפת של ממשלות יוון וגרמניה. "הוסכם כי השיחות בין ממשלת יוון למוסדות (האירופאים) יימשכו", נכתב בהודעה.

אנגלה מרקל עם ראש ממשלת יוון, ציפראסצילום: בלומברג

ההודעה עמדה בניגוד לאופטימיות שהפגין הולנד לפני הפגישה שאמר כי הדרך הסלולה להגיע להסכם עוד לפני סוף החודש. הוא אמר כי "יימצאו פתרונות שישיבו את האמון ויובילו לשחרור הכספים כפי שתוכנן".

גם ממשלת יוון מסרה כי השיחות התנהלו באווירה בונה, אך לא סיפקה רמז כי נמצא פתרון למבוי הסתום. בכיר בממשלת יוון ביטא את הייאוש היווני כשאמר כי המכשול העיקרי הוא שקרן המטבע הבינלאומית (IMF) לא שותפה לדיונים.

ממשלת יוון מסרה כי נרשמה אמנם "התקדמות משמעותית", אך נותרו עדיין "נושאים פתוחים". לפי בכיר בממשלה היוונית, בין הנושאים שעליהם עדיין קיימת מחלוקת ניתן למנות את הקיצוץ שדורשות מדינות אירופה בפנסיות של עובדי מדינה, העלאת המע"מ ויעדי העודף התקציבי של יוון.

כשהולנד הגיע לפגישת מנהיגי האיחוד האירופי בווינה הוא הפגין אופטימיות כשקיווה ששרי האוצר של האיחוד יוכלו לאשר הסכם כבר בסוף מאי או בתחילת יוני. "הדיונים יהיו ידידותיים, אבל גם כאלה שבהם נול לשרטט פתרונות", הוא אמר.

ללא הסדר, יוון מסתכנת בחדלות פירעון שתעמיד בסימן שאלה את עתידה בגוש היורו.

הדברים שאמר הולנד מסמלים את הנחישות באירופה לסיים את הקיפאון שמכה במשק היווני מאז שציפראס נבחר לראשות הממשלה אחרי שהבטיח לסיים את מדיניות הצנע. מנהיגי צרפת וגרמניה קראו השבוע להגברת הקצב של השיחות על רקע ההכנות של מרקל לשכנע את הציבור הגרמני ואת חברי מפלגתה בחשיבות ההסכם העתידי שיושג.

מרקל לא הגיבה לשאלות בנושא היווני כשהגיעה לפסגה אתמול והתמקדה בנושאי שלו מוקדשת הפסגה -  היחסים של המדינות עם אוקראינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker