קרב ענקים בין קרנות גידור בבריטניה על גורל חברת המסחר הישראלית Plus500

שורה של קרנות גידור מהמרות על נפילה מניית החברה ששווייה נחתך השבוע במחצית; מנגד - קרן גידור בריטית אחת הגדילה את החזקותיה ב-Plus500 ל-16%, או מניות בשווי 130 מיליון דולר

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שורה של קרנות גידור בבריטניה ביצעו הימורים מנוגדים על גורלה הצפוי של חברת המסחר הישראלית Plus500, ששווי מניותיה הנסחרות בלונדון נחתך השבוע במחצית, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

קרנות הגידור אניסמור, סופוס קפיטל, וליאנט קפיטל וקולטריין אסט מנג'מנט כולן נכנסו לפוזיציות "שורט", או מכירה בחסר - כלומר הימור על ירידת מחיר מניית Plus500 - לפי מסמכים שהגישו לרגולטור בבריטניה בתחילת השבוע.

ציוץ שפורסם בחשבון טוויטר של בנק השקעות הבוטיק הבריטי גותהאם סיטי ריסרץ', אף הוא הזהיר את המשקיעים מפני ירידת מחיר המניה.

מנגד, Plus500 זכתה להבעת אמון מצד קרן הגידור הבריטית אודיי (Odey), שהגדילה ביום רביעי את החזקותיה במניות החברה ל-16%, לפי מסמכים שהוגשו לרגולטור.

מניית Plus500, הנסחרת בבורסת AIM בלונדון, קרסה השבוע ב-48% לאחר שהחברה הודיעה על השהיית חלק מחשבונות לקוחותיה לצורך בדיקות שמטרתן למנוע הלבנת כספים.

בהודעה על השהיית החשבונות שפורסמה באתר האינטרנט של החברה נכתב "אנו מבינים את אי הנוחות שנגרמת עקב כך, אולם אין לנו ברירה אלא להגביל את פעילות חשבון המסחר עד לבירור מלא ומדויק של המידע שיש לנו על החשבון והפעילות בו"

גל הבר, מנכ"ל Plus500
גל הבר, מנכ"ל Plus500

"עד שהבדיקה תסתיים לא תוכל להפקיד או למשוך כספים מהחשבון או לבצע עסקות כלשהן", מסרה החברה ללקוחות בתחילת השבוע.

יש לציין כי פוזיציות השורט של קרנות הגידור על מניות Plus500 קטנות יחסית, ומסתכמות ב-2.58% בלבד, או כ-22 מיליון דולר. מנגד, החזקות קרן הגידור אודיי - שהגדילה בהתמדה את הנתח שלה ב-Plus500 מאז שלהי אפריל - הן בשווי של יותר מ-130 מיליון דולר.

Plus500 מתמחה בפלטפורמת מסחר לחוזי הפרשים, מה שמאפשר לספקולנטים להמר על מגוון מוצרים. באחרונה נשכרו יועצים רגולטורים שבחנו את פעילות החברה. הם הבינו כי ישנם כמה הליכים שלא עומדים בדרישות הרגולטוריות של הרשויות בבריטניה, בעיקר בתחום התיעוד. מדובר על כ-17 אלף לקוחות של החברה, כולם מבריטניה, הזירה העיקרית שבה חל גידול בגיוס הלקוחות של החברה, שאחראית על כ-50% מפעילותה.

החברה, המנוהלת בידי גל הבר ונשלטת בידי אלון גונן, מספקת לציבור רחב של סוחרים פלטפורמת מסחר במגוון חוזי הפרשים (CFD) על נכסים שונים כמו מניות, סחורות, מט"ח, מדדים ותעודות סל. הכנסות החברה הן פונקציה של עמלות שמשלם כל סוחר.

חוזי הפרשים הם הלהיט התורן בקרב הספקולנטים וסוחרי החוזים. חוזה הפרשים (Contract for Difference)  הוא חוזה בין שני שותפים, שמחליפים את ההפרשים בין מחיר הפתיחה למחיר הסגירה, ומכפילים אותו במספר המניות המוסכם. רווח או הפסד מוגדרים על ידי ההפרשים שבהם נקנו ושבהם נמכרו. זהו כלי השקעה, המאפשר לסוחרים למנף את השקעתם עד לרמה של פי 10 בהשוואה לתנאי מסחר רגילים ולהשתתף בתזוזות מחירים של נכס בסיס כלשהו ללא קנייה של אותו הנכס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ