בדרך לפיצוח התעלומה הגדולה: האם זהו האיש שהביא לעולם את הביטקוין?

הכירו: ניק סאבו - אמריקאי שחי בצניעות, וכל הסימנים מצביעים על כך שהוא יוצר הביטקוין - המטבע הווירטואלי המתיימר לשנות את עולם הפיננסים

נתניאל פופר
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

 זוהי אחת התעלומות הגדולות של העידן הדיגיטלי. החיפוש אחר סטושי נקמוטו, היוצר המסתורי של ביטקוין, עורר אפילו את דמיונם של אנשים שחושבים שהמטבע הווירטואלי הוא לא יותר מתרמית פונזי. מתוך בליל עובדות נולדה אגדה: מישהו שמשתמש בשם סטושי נקמוטו הוציא את תוכנת ביטקוין בראשית 2009 ותיקשר עם המשתמשים במטבע הטרי באמצעות אימייל, אך מעולם לא בטלפון או באופן אישי. ב-2011, כשהטכנולוגיה שיצר התחילה למשוך תשומת לב רחבה יותר, פסקו האימיילים. סטושי נעלם פתאום, והסיפורים רק גדלו והלכו.

בשנה האחרונה, בזמן עבודתי על ספר על ההיסטוריה של ביטקוין, היה קשה שלא להתפתות לחידה המיסטית כמעט של זהותו של סטושי. בתחילת עבודתי התעוררה מהומה כשמגזין "ניוזוויק" פירסם כתבת שער במארס 2014 ובה טען כי סטושי הוא מהנדס מובטל בן 60 מפרברי לוס אנג'לס. ואולם מרבית יודעי הדבר הסיקו מיד כי המגזין טעה בזיהוי.

רבים בקהילת הביטקוין אמרו לי שאינם מעוניינים בחשיפת זהותו של יוצר המטבע, אך מעטים בלבד נמנעים מלדון ברמזים שהותיר אחריו. משיחותי עם מתכנתים ויזמים שעוסקים בביטקוין, הסקתי כי רובם מאמינים שיש ראיות המצביעות על כך שממציא המטבע הוא אמריקאי מתבודד ממוצא הונגרי בשם ניק סאבו.

מטבעות ביטקויןצילום: בלומברג

סאבו הוא תעלומה לא פחות מסטושי. בחקירותי יצא לי להיתקל בו במפגש פרטי של מתכנתי ביטקוין ויזמים מובילים. באירוע הכחיש סאבו שהוא סטושי, וחזר על כך בהתכתבויות עמו. עם זאת, הוא הודה כי הוא אחד מחברי קבוצה קטנה שעבדו בשיתוף פעולה ולעתים מתוך תחרות, כדי להניח את היסודות לביטקוין. תרומתו הניכרת ביותר של סאבו היתה יצירת מטבע מוקדם יותר שנקרא ביט גולד, שהשיג יעדים דומים באמצעות כלים מתמטיים והצפנה.

כנראה שבלתי אפשרי להוכיח את זהותו של סטושי עד שהאדם או האנשים שמאחורי מסך הביטקוין יחליטו להיחשף ולהוכיח את בעלותם על החשבונות האלקטרוניים הישנים של סטושי. בנקודה זו, זהות היוצר אינה חשובה כבר לעתיד ביטקוין: מאז היעלמותו נכתב מחדש רוב הקוד על ידי קבוצות מתכנתים שזהותם ידועה.

סיפורו של סאבו חושף את מקורותיו של ביטקוין, שלא נולד כרעם ביום בהיר, אלא נבנה על רעיונות של אנשים רבים במשך עשורים. חשיבותו של ביטקוין כפריצת דרך טכנולוגית וכמה שעשוי לעצב את עתיד הכסף ניכרת באימוץ הטכנולוגיה במוסדות כמו גולדמן סאקס.

סאבו עצמו הצטרף ב–2014 לחברת ואורום (Vaurum), סטארט־אפ שפיתח בורסות ביטקוין. סאבו הוביל את החברה לכיוון חדש של שימוש ביכולת התוכנה לבצע עסקות פיננסיות שמוציאות את עצמן לפועל, אמרו מקורות יודעי דבר. הוא שינה את שם החברה למירור, והיא גייסה באחרונה 12.5 מיליון דולר ממשקיעי הון סיכון גדולים.

תפקידו של סאבו בוואורום נשמר בסוד. הוא עזב את החברה, אך בזמן שהיה שם, הידע והכישורים שלו גרמו לכמה אנשים להסיק כי הוא היה בין היוצרים המקוריים של ביטקוין, אפילו אם לא עשה הכל בעצמו.

פגשתי את סאבו, איש גדול ומזוקן, במארס 2014 באירוע ביטקוין בביתו של דן מורהד באגם טאהו. מורהד הוא בכיר לשעבר בגולדמן סאקס שמנהל חברת השקעות בביטקוין בשם פנטרה קפיטל. סאבו עבד בוואורום בזמן פגישתנו.

הצלחתי לתפוס אותו במטבח בשעת הקוקטייל. הוא היה מאופק, והדף שאלות על מקום מגוריו ועבודתו, אבל כשאמרתי לו מה נאמר עליו באינטרנט — בין היתר שהוא פרופסור למשפטים מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ושהוא המציא את הביטקוין — הוא הגיב בעוינות. "בוא נאמר ככה, בתקווה להבהיר את העניין", אמר בנימה עוקצנית. "אני לא סטושי ואני לא פרופסור. מעולם לא הייתי".

השיחה נרגעה כששאלתי על מקורן של פיסות תוכנה והצפנה בביטקוין ועל מספר האנשים הקטן שהם בעלי מומחיות ליצור אותן. סאבו הזכיר את המטבע ביט גולד, ואמר כי המטבע המוקדם יותר הכיל כמה מהפונקציות שאיפשרו את יצירת ביטקוין. שאלתי אותו אם הוא חושב שסטושי הכיר את הביט גולד. "יש הרבה מקבילות, זו הסיבה שאנשים חושדים בי", השיב. ארוחת הערב התחילה, ולא היתה לי הזדמנות נוספת לדבר עם סאבו. כשפניתי אליו מאוחר יותר הוא חזר להכחיש: "הספקולציות מחמיאות, אבל שגויות, אני לא סטושי".

האנונימיות חשובה 
לא פחות מהמזומנים

רבים מהעקרונות המרכזיים של ביטקוין פותחו על ידי קהילה מקוונת בשם סייברפאנקס, אקטיביסטים בתחום הפרטיות הדיגיטלית, שרצו ליצור בין היתר כסף דיגיטלי שיהיה אנונימי לא פחות ממזומנים. סאבו היה חבר בקבוצה, וב–1993 כתב הודעה לחבר אחר בקבוצה, המתארת את מניעי הפעילים בה: "חלקם הם ליברטריאנים שרוצים להוציא את הממשלה מחיינו, אחרים הם ליברלים שנאבקים ב–NSA (הסוכנות לביטחון לאומי), ואחרים פשוט נהנים מאוד לעקוץ את הרשויות".

סאבו עצמו מגלה נטיות ליברטריאניות. הוא נמשך לרעיונות הללו, כך אמר לי, בגלל אביו, שלחם בקומוניסטים בהונגריה בשנות ה–50, לפני שהגיע לארה"ב, שם נולד סאבו לפני 51 שנה. הוא גדל במדינת וושינגטון ולמד מדעי המחשב באוניברסיטת וושינגטון.

ניסויים ספורים במטבע דיגיטלי נעשו על ידי סייברפאנקס בשנות ה–90. החוקר הבריטי אדם בק יצר את האשקאש, שנהפך לאחר מכן לרכיב מרכזי בביטקוין. מטבע אחר, שכינויו b money, תוכנן על ידי מהנדס מחשבים בשם ויי דאי ששומר על פרטיותו בקנאות.

כשניסויים אלה נכשלו, איבדו רבים מחברי הקבוצה עניין, אך סאבו נשאר. הוא עבד שישה חודשים כיועץ לחברה בשם דיגיקאש, לפי הבלוג שלו. ב-1998 שלח את התוכנית לגרסה משלו לכסף דיגיטלי, אותו כינה ביט גולד, לקבוצה קטנה שעדיין התעניינה בכך, כולל דאי והאל פיני, מתכנת מסנטה ברברה, שניסה ליצור גרסת עבודה של ביט גולד. הקונצפט היה דומה מאוד לביטקוין: הוא כלל מטבע דיגיטלי בכמות מוגבלת, כמו זהב, שניתן לשלוח באופן אלקטרוני ללא מעבר ברשות מרכזית כמו בנק.

ההיסטוריה הזאת מצביעה על תפקידו החשוב של סאבו ואחרים בפיתוח הביטקוין. כשמאמרו של סטושי המתאר את ביטקוין הופיע בסתיו 2008, הוא איזכר את האשקאש של אדם בק. האנשים הראשונים שסטושי שלח להם אימייל פרטי היו בק ודאי, והשניים אישרו את הדברים. פיני, שנפטר באחרונה, סייע לסטושי לשפר את תוכנת ביטקוין בסתיו 2008 לפני הוצאתה לציבור, לפי מיילים שפיני ובני משפחתו הראו לי.

היתה זו דווקא פעילותו של סאבו ב–2008, עם יציאתו של ביטקוין לעולם, שעוררה את החשדות הכבדים ביותר לגבי תפקידו בפרויקט. באותו אביב, לפני שמישהו בכלל שמע על סטושי נקמוטו או ביטקוין, סאבו החיה את הרעיון של ביט גולד בבלוג שלו, ובשיחה מקוונת על גרסה חיה של המטבע הווירטואלי הוא שאל: "מישהו רוצה לעזור לי לקודד אותו?"

לאחר הופעת ביטקוין, סאבו חזר ופירסם את הפוסט בבלוג שלו, ושינה את התאריך כאילו נכתב לאחר מכן. כתיבתו על ביט גולד מהתקופה ההיא כוללת קווי דמיון ברורים לתיאור של סטושי את ביטקוין, כולל ניסוחים דומים ואפילו סגנון כתיבה דומה. ב–2014, חוקרים באוניברסיטת אסטון באנגליה השוו את כתיבתם של כמה אנשים שנחשדו בהיותם סטושי, ואף אחד לא הגיע להתאמה רבה כמו סאבו. הדמיון היה מופלא, אמר ג'ק גריב, המרצה שהוביל את המחקר.

כשחזרתי הביתה וקראתי את הפוסטים של סאבו היה ברור כי בשנה לפני הופעתו של סטושי בסצנה עם הביטקוין, סאבו חשב ברצינות על מטבע דיגיטלי. הוא כתב תכופות באותם חודשים על העקרונות של כסף דיגיטלי, כולל "חוזים חכמים", קונצפט ספציפי כל כך שסאבו זכה לקרדיט על המצאתו. חוזים חכמים התגלו בהמשך כחלק חיוני בתוכנת ביטקוין.

הבלוג של סאבו הסביר מדוע הוא בחן את הרעיונות הללו בתשוקה כה רבה: המשבר הפיננסי הגלובלי באותה עת גרם לו להבין שהמערכת המוניטרית מקולקלת וצריך להחליפה. "עבור מי שאוהב את החירות שהיתה בעבר וזו שתהיה בעתיד, עכשיו הזמן להכות", כתב סאבו בבלוג שלו בשלהי 2007, כתמיכה במרוצו של רון פול לנשיאות, בין היתר בשל דעותיו של פול על המערכת הפיננסית.

כתב בפעם האחרונה במאי 2011

מבחינתם של חובבי ביטקוין, לא פחות מכל הראיות האלה, מרשיעה את סאבו שתיקתו בהופעת ביטקוין באוקטובר 2008. אחרי הכל, המטבע הווירטואלי היה ניסוי של כל הדברים שעליהם כתב במשך שנים. בניגוד לדאי, פיני ובק, סאבו לא פירסם שום התכתבויות עם סטושי מהתקופה, וגם לא הודה מעולם שתיקשר עמו.

סאבו איזכר בקצרה את ביטקוין בבלוג שלו באמצע 2009 ושוב ב–2011, כשהמטבע עדיין נאבק לזכות בהכרה. הוא כתב על הדמיון בין ביטקוין לביט גולד. הוא כתב כי למעט אנשים יש מומחיות ואינסטינקט הנחוצים ליצור אותם.

"אני, ויי דאי והאל פיני היינו האנשים היחידים שאני מכיר שאהבו את הרעיון (במקרה של דאי רעיון דומה) מספיק כדי לעסוק בזה עד נקמוטו (בהנחה שנקמוטו אינו פיני או דאי)", כתב בבלוג. פוסט זה היה אחד האחרונים של סאבו לפני שיצא לפגרה ארוכה, אמר סאבו מאוחר יותר, כדי לעבוד על רעיון חדש שנקרא תכנות מבוסס זמנים.

השקת ביטקוין בהונג קונגצילום: אי־פי

במאי 2011 היתה התקשורת האחרונה הפרטית של סטושי עם אנשי ביטקוין אחרים. במייל ששלח באותו חודש למארטי מאלמי, אחד המשתתפים הראשונים, כתב: "עברתי לדברים אחרים וכנראה לא אהיה פה בעתיד".

מי שלא יהיה, לסטושי נקמוטו האמיתי יש סיבות טובות להישאר אלמוני. אולי הברורה שבהן היא הסכנה הפוטנציאלית. סרג'ו דמיאן לרנר, חוקר מארגנטינה, הסיק כי סטושי אסף קרוב למיליון ביטקוין בשנה הראשונה, ששווים כעת יותר מ–200 מיליון דולר. סטושי עלול להיות מטרה בשל כך.

בבגדיו הצנועים והתנהגותו הבלתי יומרנית, סאבו יכול להיות אדם בעל הון רב שבו הוא לא נוגע, או אפילו טומן הרחק מהישג ידו. אנשים שמכירים אותו אומרים שהוא נוהג במכונית מודל שנות ה–90. הופעתו החיצונית הצנועה גם לא הפחיתה מהכבוד שרוחשים לו מביני דבר בתחום הביטקוין. לדברי כמה מרואיינים, עובדים פוטנציאליים נמשכו לוואורום כששמעו שסאבו עבד שם. הם רצו לעבוד לצד האדם שהם חושדים כי הוא סטושי נקמוטו, או לפחות השתתף בהמצאת ביטקוין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker