5 מהבנקים הגדולים בעולם ייקנסו ב-5 מיליארד דולר בגין מניפולציה בשוק המט"ח

הבנקים חשודים בכך שחלקו ביניהם מידע ותיאמו עם גורמים אחרים בשוק את הביצוע של עסקות במחיר מוסכם כדי להשפיע על שערי ההמרה

לוגו רויטרס
רויטרס

חמישה מהבנקים הגדולים בעולם צפויים להיקנס היום בסכום כולל של יותר מ-5 מיליארד דולר ולספוג אישומים פליליים, במסגרת הסדר עם הרשויות בארה"ב ובבריטניה לגבי פשרת מניפולציה בשוקי המט"ח.

הבנקים האמריקאים ג'יי פי מורגן צ'ייס וסיטי, וברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד הבריטים צפויים להודות באישומים פליליים בפני משרד המשפטים האמריקאי, בנוגע למניפולציה בשוק המט"ח, לדברי מקורבים לעניין. UBS השווייצי צפוי להימנע מאישומים פליליים, הודות לחסינות שיקבל בזכות העובדה שהתריע מפני בעיה אפשרית. עם זאת, הוא צפוי להיות מואשם במניפולציה בריבית הליבור, לדברי שני מקורבים לעניין.

הודאה של כל כך הרבה בנקים גדולים באשמה באישומים פליליים בפעולה מתואמת תהיה חסרת תקדים. ג'יי פי מורגן וסיטי יהיו הבנקים הגדולים הראשונים בארה"ב מזה כמה עשורים שמודים באשמה בעבירה פלילית.

צילום: אי־אף־פי

ברקליס צפוי גם להגיע להסדר עם רגולטורים בבריטניה ובארה"ב, מה שמעיד כי הקנס שיספוג יהיה כנראה גבוה משל הבנקים האחרים ויעלה על 2 מיליארד דולר. ברקליס הפריש 3.2 מיליארד דולר לכיסוי קנסות צפויים בפרשה, וגם הבנקים האחרים הפרישו סכומים לצורך העניין. יתכן שאף יוגשו אישומים נגד עובדים בברקליס, אמר אתמול הרגולטור על הבנקים בניו יורק, בנג'מין לוסקי.

בנובמבר הטילו רשות הפיקוח על המגזר הפיננסי בבריטניה והרשויות בארה"ב קנס על קבוצה של שישה בנקים בסכום כולל של 4.3 מיליארד דולר, בגין מניפולציה בשוק המט"ח. ברקליס לא היה אז חלק מהעסקה.

יותר מעשרה רגולטורים בארבע יבשות שונות ניהלו מאז 2013 חקירה בחשד כי למעלה מ-15 בנקים שיתפו פעולה בביצוע מניפולציות בשוק המט"ח הגלובלי המגלגל מדי יום 5.3 טריליון דולר, והוא הגדול ביותר במערכת הפיננסית, אך גם זה שנתון לרגולציה הכי הפחותה. לפי החשד, הבנקים חלקו זה עם זה מידע סודי, ותיאמו עם גורמים אחרים בשוק את הביצוע של עסקות במחיר מוסכם, בניסיון להשפיע על שערי ההמרה של WM/Reuters, המשמשים לחישוב הערך של החזקות המט"ח של קרנות.

שערי המרת המט"ח של WM/Reuters, המשמשים קרנות פנסיה ומנהלי קרנות לחישוב שווי החזקות המט"ח שלהם ואשר עליהם מסתמכות חברות מדדים דוגמת FTSE ו-MSCI, נקבעים על פי השערים שבהם בוצעו בפועל פעולות מסחר במסגרת פרקי זמן קבועים מראש. לפי החשד, סוחרי בנקים ביצעו בכוונה תחילה פעולות מסחר בפרקי זמן אלו, הנעים בין דקה לשתי דקות, במטרה לגרום לתזוזת שערי ההמרה בכיוון שמיטיב את מאזניהם. סוחרים גם שיתפו פעולה ביניהם על מנת להגדיל את הסיכויים להזזת השערים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker