לוס אנג'לס תעלה את שכר המינימום ל-15 דולר לשעה

להחלטה צפויה להיות השפעה רבה על העיר השניה בגודלה בארה"ב, שבה 50% מכוח העבודה משתכרים כיום פחות מ-15 דולר לשעה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לוס אנג'לס, העיר השניה בגודלה בארה"ב, אישרה אתמול העלאה של שכר המינימום מ-9 דולר לשעה ל-15 דולר לשעה עד שנת 2020, בצעד שמסמל את הניצחון הגדול ביותר עד כה במאבק של להעלאת שכר המינימום בארה"ב כולה.

ההעלאה, שאושרה במועצת העיר ברוב של 14 תומכים מול מתנגד אחד, מגיעה על רקע הפגנות בכל רחבי ארה"ב וצעדים של חברות גדולות, בהן וולמארט ופייסבוק, להעלאת שכר עובדיהן. כמה ערים אחרות בארה"ב, כמו סן פרנסיסקו, שיקגו, סיאטל ואוקלנד כבר אישרו העלאות של שכר המינימום, ועשרות אחרות שוקלות זאת.

להחלטה צפויה להיות השפעה חזקה במיוחד על לוס אנג'לס, שבה כמעט 50% מכוח העבודה משתכרים פחות מ-15 דולר לשעה. במסגרת התוכנית שאושרה אתמול, יועלה שכר המינימום בהדרגה לאורך חמש שנים. ביולי 2016 ההעלאה תהיה ל-10.50 דולר לשעה, אחר כך ל-12 דולר לשעה ב-2017, ל-13.25 דולר לשעה ב-2018 ו-14.25 דולר לשעה ב-2019.

צילום: אי־פי

לחברות שבהן פחות מ-25 עובדים תינתן שנה נוספת לבצע את התוכנית. החל מ-2022, ההעלאות השנתיות יתבססו על ממוצע האינפלציה ב-20 השנים הקודמות.

"זו תהיה ההשפעה הגדולה ביותר עד כה", אמר מייקל רייך, כלכלן באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שמונה על ידי עיריית לוס אנג'לס לבצע כמה מחקרים לגבי ההשפעות הפוטנציאליות של עליית שכר המינימום. "ההצעה תעלה את המשכורות כפי שלא קרה מאז שנות ה-60. ישנה תחושה מתפשטת שזוהי הנורמה החדשה, במיוחד באזורים שבהם עלויות הדיור גבוהות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ