לראשונה מ-1960: אינפלציה שלילית בבריטניה

הירידה בהוצאות המחייה תתקבל בברכה בקרב רבים בבריטניה, משום שפירושה ששכר העובדים יכול לקנות יותר; לציבור החוסכים זאת אינה בשורה מעודדת

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לראשונה מזה יותר מחצי מאה, האינפלציה בבריטניה נהפכה שלילית, בעקבות זינוק בהוצאות משקי הבית וחיזוק הציפיות ששיעורי הריבית יישארו בשפל של כל הזמנים עד סוף השנה.

הלשכה לסטטיסטיקה (ONS) מסרה כי מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% באפריל לעומת החודש המקביל בשנה שעברה. בפברואר ומארס הסתכמה האינפלציה באפס.

סטטיסטיקאים ציינו כי זאת הפעם הראשונה שהאינפלציה יורדת מאז שהחל תיעוד רשמי של הנתונים ב-1996 ובפעם הראשונה מאז 1960, בהתבסס על הערכות היסטוריות.

צילום: אי־פיצילום: AP

הירידה בהוצאות המחייה תתקבל בברכה בקרב רבים בבריטניה, משום שפירושה ששכר העובדים יכול לקנות יותר, אחרי שנים שהשכר ירד במונחים ריאליים. אבל עבור ציבור החוסכים פירוש הדבר הוא ששיעורי הריבית ימשיכו להיות נמוכים, נוסף לאזהרות שאינפלציה שלילית היא סימפטום לחולשה בהתאוששות הכלכלית של בריטניה.

לעת עתה, הגורמים לנפילה במחירים נראים זמניים, אומרים כלכלנים. ההשפעה המובילה על הירידה באפריל נבעה מהוזלת מחירי טיסות ומעבורות. מנגד, מחירי הדלק עלו בחודש זה.

הבנק המרכזי של אנגליה כבר צפה שהאינפלציה תהיה שלילית בנקודה מסוימת השנה, אבל העריך שהיא תעלה מחדש במהרה. כלכלנים מסכימים שיש מעט סיבות לדאגה שבריטניה תיפול לדפלציה, כפי שקרה בין 1921 ל-1933, שנחשבת לתקופה של צניחה בהוצאות המחיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker