האישה הזאת מנהלת את אחת החברות הגדולות בסעודיה – אבל אסור לה לנהוג

לובנה עוליאן היא הפנים המוכרות ביותר של עוליאן גרופ, התאגיד בשווי 10 מיליארד דולר שייסד אביה

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג

במולדתה סעודיה, אסור ללובנה עוליאן לנהוג, להראות את שיערה בפומבי או לעזוב את המדינה ללא רשות מבעלה. היא יכולה, לעומת זאת, לנהל את אחד התאגידים הגדולים ביותר בארצה.

עוליאן, לשעבר אנליסטית בג'יי פי מורגן, מפקחת על פעילות המזרח התיכון של עוליאן גרופ, תאגיד בעל אחזקות מגוונות שייסד אביה ב-1947. עם 15 אלף עובדים ו-50 חברות בנות, החברה פעילה כמעט בכל מגזר בכלכלה הסעודית, כולל נפט, פלדה ומזון מהיר.

עוליאן בת ה-59 היא אחת מבין כמה נשים "באליטת העסקים של המפרץ שהן מבריקות ומתאימות ולכן נבחרו על ידי אבותיהן לנהל את העסק", אמר דיוויד באטר, אנליסט עסקים ועמית בבית צ'טהם בלונדון. היא עוזרת לנהל 40 חברות פרטיות ומיזמים משותפים, כמו גם יותר מ-4.4 מיליארד דולר במניות הנסחרות בבורסת סעודיה, לפי נתוני בלומברג. ב-2004, היא נהפכה לאישה הראשונה שנבחרה לדירקטוריון של חברה בסעודיה, סעודי הולנדי בנק, שבה עוליאן גרופ מחזיקה 21.8%.

במהלך הכהונה שלה, החברה החלה לספק שירותי לוגיסטיקה לסעודי ארמקו, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ואחד המיזמים המשותפים שלה נבחר להוביל מרכז טכנולוגי בפרויקט העיר הכלכלית שבסמוך לג'דה. הקבוצה מייצרת אלומיניום, פלדה, פלסטיק ומשמשת כיצרנית המקומית של קלינקס, קוקה קולה וחיתולי האגיס.

לובנה עוליאןצילום: בלומברג

עוליאן גרופ מוערכת בשווי של יותר מ-10 מיליארד דולר, מה שהופך את ארבעת ילדיו של המייסד המנוח ואת אלמנתו למיליארדרים, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג. בסעודיה עסקים משפחתיים מועברים לדור השני לפי השריעה, וגברים מקבלים פי שניים מנשים. אדם המקורב לקבוצה אמר כי במקרה של עוליאן יתכן שהנכסים חולקו שווה בשווה בין חמשת המוטבים. טוני קוטיאלי, דובר הקבוצה, ערער על כך אך סירב לתת פרטים נוספים.

הפנים המוכרות ביותר של הקבוצה הן האחיות לובנה והותאם. כמנכ"לית חטיבת המזרח התיכון של הקבוצה, לובנה היא האישה הבכירה ביותר בחברה, במדינה שבה 16% מהנשים בלבד משתתפות בכוח העבודה, לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה והמידע של סעודיה.

עוליאן, שפגשה את בעלה האמריקאי כשלמדה באוניברסיטת קורנל, החלה לעבוד כאנליסטית פיננסית בג'יי פי מורגן בניו יורק לאחר שסיימה תואר שני באוניברסיטת אינדיאנה. היא הצטרפה לעסק המשפחתי ב-1983 לבקשת אביה, סולימאן עוליאן.

האחיות עוליאן תומכות בשקט בקידום מעמד האישה בסעודיה. המשפחה מממנת כמה ארגונים בסעודיה העוסקים בבריאות וחינוך. "אל תטעו – אני לא פמיניסטית רדיקלית או תומכת בהצבת נשים במשרות באופן מלאכותי", אמרה לובנה בנאום שנשאה ב-2004 בפני איגוד הבנקאים הערבים של צפון אמריקה בניו יורק. "אבל אני כן תומכת במערכת שבה הזדמנויות ניתנות ללא קשר למגדר, מערכת של מריטוקרטיה אמיתית שרואה את האדם הנכון למשרה הנכונה מהסיבות הנכונות, ללא קשר למגדר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker