השבוע בוול סטריט: עד כמה רחוקה העלאת הריבית בארה"ב?

הפרוטוקולים של דיוני הבנק הפדרלי ונאום של ג'נט ילן יבהירו למשקיעים אם העלאת הריבית צפויה בכלל בחודשים הקרובים, או שאפשר להתחיל לסמן את סוף 2015 כתאריך היעד הבא

ישראל פישר
ישראל פישר

שלל נתוני נדל"ן יפורסמו השבוע בארה"ב, לצד הפרוטוקולים מדיוני הריבית בארה"ב, שיעניקו למשקיעים הצצה לנעשה בתוך הבנק הפדרלי ותשובה חלקית לפחות לשאלה אם ארה"ב מתקרבת להעלאת ריבית. במקביל, גם השבוע, ימשיכו המשקיעים לעקוב אחרי הנעשה בין יוון למדינות הנוספות בגוש היורו.

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר ביום שישי במגמה מעורבת, לאחר פרסום נתוני ייצור מאכזבים בארה"ב וירידה בביטחון הצרכנים. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, ובסיכום שבועי הוסיף 0.4%; S&P 500 עלה ב-0.1% לרמת שיא, והשלים עליה שבועית של 0.3%; נאסד"ק ירד היום ב-0.1% אך בסיכום שבועי עלה ב-0.9%. בסיכום שבועי ירדו בורסות אירופה ב-0.9%.

נתוני הדיור שיפורסמו השבוע בארה"ב יציגו את כיוון ההתאוששות של השוק, שרשם בחודשים האחרונים ירידה קלה – שלא הדאיגה מדי את מקבלי ההחלטות שהסבירו שהיא נבעה מעליית מחירים נורמלית. מחר (שני) יפורסם מדד מצב הנדל"ן של איגוד הקבלנים הלאומי בארה"ב, שצפוי להראות שיפור במצב הנדל"ן, אך עדיין לא להגיע לרמות מספטמבר 2014.

גם נתוני התחלות הבנייה ומתן אישורי בנייה לאפריל שיפורסמו ביום שלישי צפויים להציג עלייה, אחרי שבחודשים מארס ופברואר, מספר התחלות הבנייה היה נמוך ממיליון. גם מכירות הבתים הקיימים צפויים להצביע על עלייה, לאור שיעורי הריבית הנמוכים יחסית על משכנתאות.

ביום רביעי יפורסמו הפרוטוקולים של ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שיפרטו מי עמדת חברי הוועדה על העלאת ריבית בארה"ב. בתחילת השנה חזו כלכלנים כי הריבית בארה"ב תתחיל לעלות לקראת יוני, אך כמה נתונים מאכזבים גרמו לעדכון התחזיות שצופות כי העלאת ריבית בארה"ב תתרחש רק בספטמבר. ביום שישי תנאם ג'נט ילן בוועידה ברוד איילנד, ודבריה עשויים להשפיע על הלך הרוח של המשקיעים כמה שעות לפני סגירת שבוע המסחר בוול סטריט.

גם נתוני האינפלציה בארה"ב שיפורסמו ביום שישי צפויים להצביע על קיפאון במחירים לצרכן – מה שמעיד על תחושת קיפאון כללית בכלכלה. נתוני אינפלציה אפסיים צפויים להתפרסם השבוע גם בבריטניה ובגוש היורו.

גם עונת הדו"חות בארה"ב עוד לא הגיע לסיומה עם כמה קמעונאיות גדולות שצפויות לפרסם השבוע את תוצאותיהן לרבעון הראשון. וולמארט, הקמעונאית הגדולה בארה"ב תפרסם את תוצאותיה ביום שלישי לרבעון הראשון של שנת הכספים שלה. החברה צפויה להציג ירידה של כ-5%, למרות שהרבעון הראשון בשנת הכספים של החברה, שכולל את החודשים פברואר עד אפריל, מגלם רק באופן חלקי את העלאת שכר המינימום בחברה שהחלה באפריל. גם טארגט, גאפ ובסט ביי צפויות לדווח השבוע על תוצאותיהן לרבעון הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ