אילי הנפט לוחצים על חוקרים שלא לפרסם קשר בין רעידות אדמה לנפט פצלים

איל הנפט הרולד האם רצה לפטר חוקרים מהסקר הגיאולוגי באוניברסיטת אוקלהומה, וניסה להתברג בוועדת חיפוש מנהל הסקר; אף אחת משתי הבקשות לא התממשו; חוקרים באוקלהומה פיגרו אחר מדענים אחרים בהכרה בקשר בין רעידות אדמה להליך הפקת הנפט מפצלים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איל הנפט הרולד האם אמר לדיקן באוניברסיטת אוקלהומה בשנה שעברה כי הוע מעוניין כי כמה מדענים שחקרו קשרים בין פעילות נפט וגז לגידול האדיר ברעידות אדמה במדינה, יפוטר, לפי תכתובת דואר אלקטרוני של הדיקן, שתיאר את השיחה.

האם, מייסד ומנכ"ל קונטיננטל ריסורסז מאוקלהומה, הוא אחד התורמים הגדולים לאוניברסיטה, בה יושב הסקר הגיאולוגי של אוקלהומה. הוא חלק נמרצות על הרעיון שניסה להפעיל לחצים על המדענים בסקר. "אני מאוד נגיש, ואיני חושב שאני מאיים", צוטט האם בראיון לכתב העת המקצועי אנרג'י וייר שהתפרסם ב-11 במאי.

אך תכתובת דואר אלקטרוני שהגיעה לידי בלומברג בעקבות בקשה מידע פומבי לאוניברסיטה, מראה כי האם נקט בגישה ישירה וגסה בפגישה בת שעה וחצי בשנה שעברה עם הדיקן שמחלקתו אחראית על הסקר הגיאולוגי. "האם מוטרד מחלק מהדיווחים על רעידות האדמה, ברמה שהוא רצה בפיטוריהם של כמה מאנשי הסקר", כתב לארי גרילוט, דיקן מכללת מלבורן למדעי כדור הארץ והאנרגיה, ב-16 ביולי 2014, בדואר אלקטרוני לעמיתים באוניברסיטה. האם גם הביע עניין בהצטרפות לועדה שהוקמה כדי למצוא מנהל חדש לסקר הגיאולוגי, לפי אותה הודעת דואר אלקטרוני. הדיקן כתב כי האם רמז כי "ייפגש עם המושלת מרי פאלין לגבי אפשרות הוצאת הסקר הגיאולוגי מאוניברסיטת אוקלהומה".

קידוח ניסיון של פצלי שמן בישראלצילום: מוטי מילרוד

בדואר אלקטרוני מהאם לגרילוט, כתב האם: "כיוון שכפי שציינת מטרת הסקר הגיאולוגי היא לתמוך בפיתוח משאבי הטבע באוקלהומה, ובייחוד נפט וגז, אני חש כי ועדת החיפוש אחר מועמד לניהולו צריכה לכלול נציג ענף הנפט והגז. אשמח מאוד ואהיה מוכן להיות חלק מועדה שכזו".

בדואר אלקטרוני שכתב גרילוט לדני היליארד, סגן נשיא קשרי חוץ באוניברסיטה, סיפר כי נפגש עם האם לבקשת האם כדי לדון בדיווחי הסקר הגיאולוגי על פעילות רעידות אדמה. הוא ציין כי האם נרגז מכמה מהדיווחים, ברמה שהוא רוצה בפיטורי חלק מעובדי הסקר. גרילוט הזכיר באותה התכתבות כי האם מנסה לקדם את אפשרות הוצאת הסקר הגיאולוגי מהאוניברסיטה. עוד ציין גרילוט כי בכניסתו למשרדי קונטיננטל ריסורסז, ראה את נשיא האוניברסיטה, דיוויד בורן, יוצא מהמשרדים. בורן יושב בדירקטוריון קונטיננטל.

דוברת קונטיננל, קריסטן תומס, אמרה כי לחברה אין תגובה. גרילוט אישר את דבר שיחתו עם האם, אך לא פירט שמות שהאם רצה בפיטוריהם. גרילוט ציין כי לא פוטר אף אחד מהסקר, וכמו כן כי מעולם לא שיתף עם עובדי הסקר את חוסר שביעות רצונו של האם. דובר מושלת אוקלהומה, אלכס ויינץ, לא השיב לשאלה האם האם ביקש מפאלין להוציא את הסקר הגיאולוגי מהאוניברסיטה, אך ציין כי הסדר זה מוגדר בחוק המדינה וכי למושלת כלל אין סמכות להוציא את הסקר מהאוניברסיטה. קתרין בישופ, סגנית נשיא יחסי ציבור, שהייתה אף היא מכותבת לדואר האלקטרוני של גרילוט, לא השיבה לבקשה לראיון, אך הגנה על האם בהודעת דואר אלקטרוני לבלומברג: "האם בודאות לא ביקש להיות בועדת החיפוש או להכניס מישהו מקונטיננטל לועדה, וגם לא ביקש כי מישהו מהסקר הגיאולוגי יפוטר", כתבה. כאשר נשאלה לגבי ההבדל בין הצהרתה לתכתובת המקורית מ-2014, אמרה "שימו לב כי השורה התחתונה היא שאוניברסיטת אוקלהומה לא סובלת התערבות אפשרית בחופש האקדמי".

לא נראה כי פגישתו של האם הובילה לשינויים ברורים באוניברסיטה. בישופ ציינה כי "לא האם ולא אף אחד אחר מקונטיננטל ישבו בועדת החיפוש". המנהל שגוייס לסקר, ג'רמי בואק, ייכנס לתפקיד ביולי.  בואק, בוגר הרווארד שניהל את המרכז למחקר וטכנולוגיית פצלי נפט בבית הספר למכרות של קולורדו, אמר כי לא הייתה לא כל תקשורת עם האם או קונטיננטל בעת תהליך הגיוס שלו.

בורן אמר בהצהרה כי לא ידע שגרילוט נפגש עם האם, וגם כי לא קיבל בקשות מגרילוט לפטר מישהו או למינוי של האם לועדת חיפוש המנהל של הסקר הגיאולוגי. "העובדות מדברות בעד עצמן", אמר בורן.

רוב גורף של המדענים בתחום מייחסים את הגידול החד ברעידות האדמה באזורים גדולים במרכז ארה"ב לתעשיית הנפט והגז, ובייחוד למנהג של אגירת מי פסולת, תוצר של הפקת נפט וגז מפצלים, במאגרים תת-קרקעיים. המים המוזרמים למאגרים התת-קרקעיים עשויים לשנות את הלחצים התת-קרקעיי ולעודד רעידות אדמה, להערכת מדענים.

באוקלהומה, מספר רעידות האדמה החזקות מ-3 בסולם ריכטר גדל מ-1.6 בשנה עד 2009 ל-585 בשנה שעברה. אך החוקרים בסקר הגיאולוגי של אוקלהומה היו איטיים מאחרים בהגעה למסקנה כי יש קשר בין מגזר הנפט לרעידות האדמה. כאשר ב-2013 כתב העת המדעי "גיאולוגיה" פירסם מאמר שקשר בין רעידת האדמה הגדולה באוקלהומה, ב-2011, בקרבת העיירה פראג, לבין הזרקת מי פסולת למאגרים תת-קרקעיים פירסם הסקר הגיאולוגי של אוקלהומה הצהרה משלו שסתרה את הממצאים, ותיארה את רעידת האדמה בפראג כ"תוצאה של גורמים טבעיים". מאז שינה הסקר את עמדתו. בהצהרה שפירסם בחודש שעבר, נאמר: "הסקר הגיאולוגי של אוקלהומה חושב שסביר מאוד שמרבית רעידות האדמה האחרונות הן תוצר של הזרמת מי פסולת".

באוקטובר 2013 חתם הסקר הגיאולוגי של אוקלהומה על הצהרה משותפת עם הסקר הגיאולוגי של ארה"ב, לפיה הם "מעריכים קשר אפשרי בין רעידות האדמה להטמנת מי הפסולת הקשורה בפעילויות הפקת נפט וגז". תוך ימים ספורים, הסייסמולוגי המוביל בסקר הגיאולוגי של אוקלהומה, אוסטין הולנד, נפגש עם פרטיס דאגלס, מהסוכנות המדינתית המפקחת על חברות והנפט במדינה. עוד בפגישה נכח ג'ק סטארק, אז סגן נשיא פעילות החיפוש של קונטיננטל, וכיום נשיאה. "הרוח שנשבה בפגישה היא שקונטיננטל לא חושבת שרעידות האדמה קשורות להטמנת מי הפסולת, והם חוששים מכל דיון ציבורי בנושא", כתב הולנד בדואר אלקטרוני לממונים עליו. חודש לאחר מכן נקרא הולנד לפגישה עם האם ובורן, שסוקרה רבות בשנה האחרונה. הולנד אמר לבלומברג בעבר כי הפגישה עם האם ובורן "הייתה קצת מאיימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker