בית הנבחרים האמריקאי אישר חוק שיגביל את הריגול אחרי אזרחי ארה"ב

הצורך בחוק החדש התעורר אחרי שאדוארד סנודן חשף ב-2013 כי סוכנויות המודיעין האמריקאיות אוספות מידע באופן המוני על אזרחי ארה"ב – ללא צורך להוכיח אם הם חשודים

לוגו רויטרס
רויטרס

בית הנבחרים האמריקאי אישר אתמול (רביעי) הצעת חוק שתביא לסיום איסוף המידע ההמוני של אזרחי ארה"ב על ידי סוכנויות הריגול. אישור ההצעה עשוי להוביל לעימות מול הסנאט האמריקאי לקראת סיום תוקף החוק שמאפשר את איסוף המידע ב-1 ביוני.

בית הנבחרים אישר את "חוק החופש" ברוב של 338 מול 88 מתנגדים. אישור החוק יוביל לסיום התיעוד ההמוני של נתוני שיחות טלפון של אזרחי ארה"ב ויעניק לסוכנויות המודיעין גישה לנתונים האלה רק אם בית המשפט יאשר כי קיים חשד סביר לקשר לפעילות טרור בינלאומית.

התמיכה הרחבה בהצעת החוק הן על ידי הרפובליקאים והן על ידי הדמוקרטים עשוי להגדיל את הלחץ על מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, לאפשר את ההצבעה על החוק. מקונל ובכירים נוספים במפלגה הרפובליקאית אמרו כי הם מעוניינים באישור של הארכת החוק הקיים המאפשר איסוף המוני של מידע במסגרת חוק הפטריוטיזם שאושר אחרי מתקפות הטרור של 11 בספטמבר 2001.

הפגנה נגד תוכנית המעקבים של ה-NSA בגבעת הקפיטול, בשנה שעברהצילום: אי–פי

ואולם הארכת החוק הקיים תעורר התנגדות רבה, אחרי שב-2013 חשף אדוארד סנודן כי סוכנויות המודיעין האמריקאיות אוספות מידע על כלל אזרחי ארה"ב. לפחות שני סנטורים, ראנד פול הרפובליקאי, ורון וויידן הדמוקרטי, מתכוונים לערוך פיליבסטר שימנע את אישור הארכת החוק הקיים.

מומחים טוענים כי "חוק החופש" מטפל בנושאים נוספים מלבד איסוף תיעודי שיחות טלפון. גורמי אבטחה ומומחי ממשל טוענים כי ה-FBI השתמש בחוק הפטריוטיזם ובפסיקות של בתי משפט כדי לקבל רישומים של שהיות בבתי מלון והעברות כספים על ידי חברות כמו ווסטרן יוניון. החוק החדש יאפשר עדיין איסוף מידע שכזה, אבל תחת תנאים מגבילים הרבה יותר. הבית הלבן תומך בהצעת חוק החופש ונשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי לחתום עליו כדי שיהפוך לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker