פרשת כריות האוויר המתפוצצות: מיליוני מכוניות מתוצרת טויוטה, ניסאן והונדה מוחזרות למוסכים

כ-6.5 מיליון מכוניות בכל העולם ולפחות 12.5 אלף מכוניות בישראל יוחזרו למוסכים לצורך בדיקה של יחידת הניפוח של כריות האוויר

ישראל פישר
דניאל שמיל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
דניאל שמיל
רויטרס

שלוש יצרניות הרכב הגדולות ביפן הודיעו היום (רביעי) על קריאה ענקית לתיקון (ריקול) של כלי רכב בגלל תקלה אפשרית ביחידת הניפוח של כרית האוויר שיוצרו על ידי חברת טקאטה (Takata).  הקריאה לתיקון תשפיע על מיליוני כלי רכב בכל העולם.

טויוטה וניסאן הודיעו כי יחזירו למוסכים 6.5 מיליון כלי רכב בכל העולם. גם בהונדה אמרו כי החברה תרחיב את הקריאה לתיקון, אך החברה לא פירסמה מספר מדויק של כלי רכב שיושפעו מההודעה.

פרסום ההודעה היום מגדיל את מספר כלי הרכב בכל העולם שנדרשו לסור למוסכים מאז 2008 בגלל התקלה של טקאטה לכ-31 מיליון. כרית האוויר עלולה להתנפח ולהתפוצץ ולפזר רסיסים במכונית.

כרית אוויר נפתחת בתאונהצילום: עופר וקנין

דובר מטעם טקאטה אמר כי החקירה על גורמי התקלה עדיין נמשכת וכי החברה ממשיכה לשתף פעולה עם יצרניות הרכב. עד כה נקשרו לתקלה בכריות האוויר שישה מקרי מוות, כולם במכוניות שיוצרו בידי הונדה, שהודיעה מצדה על תוצאות מאכזבות בשבוע שעבר – בין היתר בגלל הוצאות הקשורות לפרשה.

ניסאן וטויוטה אמרו כי פירסמו את הקריאה לתיקון כאמצעי זהירות וכי עד כה לא דווח על מקרי מוות או פציעה כתוצאה מהתקלה. החברות לא מסרו פרטים נוספים על התקלה, אבל מסמכים שהוגשו למשרד התחבורה ביפן מראים כי התקלות קשורות לבעיה במנפחי כריות האוויר שלא נאטמו כראוי, מה שעשוי לאפשר כניסה של לחות.

יפן, יצרנית הרכב הגדולה ביפן, אמרה כי תקרא לתיקון ל-5 מיליון מכוניות מדגמי קורולה, וויטז (שנמכרה בישראל תחת השם יאריס), ודגמים אחרים – בעיקר ביפן ובאירופה. רוב המכוניות יוצרו בין מארס 2003 לנובמבר 2007.

מיבואנית טויוטה לישראל, חברת יוניון מוטורס, נמסר כי הקריאה לתיקון תשפיע כל 12 אלף כלי רכב מהדגמים אוונסיס, קורולה, ויאריס, אשר יוצרו בין מארס 2003 למארס 2007. בקריאה לתיקון תיבדק, ותוחלף במקרה הצורך, יחידת ניפוח כרית האוויר של הנוסע הקדמי. בנוסף, הודיעה יבואנית טויוטה, כי יוזמנו 550 מכוניות מדגמי ראב 4 והיילקס שיוצרו בין אוגוסט 2003 לדצמבר 2005 כדי לבדוק את יחידת הניפוח בכרית האוויר של הנהג.

לפי יבואנית טויוטה, הטיפול ברכב במסגרת קריאה זו, צפוי להימשך כשלוש שעות עבור כלי רכב שבהם נדרש טיפול בכרית אוויר של הנוסע הקדמי, כשעה עבור כלי רכב בהם נדרש טיפול בכרית האוויר של הנהג והוא יבוצע במרכזי השירות המורשים של טויוטה ברחבי הארץ, ללא כל עלות עבור הלקוח. בימים הקרובים תישלח הודעה בנושא ללקוחות הרלוונטיים וניתן יהיה לבדוק אילו כלי רכב הושפעו באתר האינטרנט של היבואנית.

ניסאן הודיע כי היא קוראת לתיקון ל-1.56 מיליון כלי רכב בכל העולם בגלל בעיה דומה. היא לא סיפקה פרטים לגבי הדגמים שיושפעו מהקריאה לתיקון.

מקרסו, יבואנית ניסאן לישראל נמסר כי "בהמשך לקריאת תיקון קודמת של כמה יצרנים בעניין כרית האוויר של הנוסע הקדמי ברכב ובהתבסס על מידע חדש שהגיע אליה, ניסאן מתכוונת לפנות החל מספטמבר שנה זו לבעלי כלי רכב מכמה דגמים שיוצרו בין השנים 2004-2006 כדי להזמינם לבדיקה ובמידת הצורך החלפת כרית האוויר של הנוסע. מהמידע הראשוני שברשותנו, ההערכה היא שיזומנו כ-3,900 כלי רכב בישראל. קרסו תפעל ככל שיהיה בידה מידע נוסף מיצרן הרכב ועל פי הנחיותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker