מהפכני יותר מאייפון, מכניס יותר מויאגרה? השקת הסוללה של טסלה בדרכה לעשות היסטוריה

הסוללות הסולאריות לבתים שחשפה החברה בתחילת החודש זכו להזמנות של 800 מיליון דולר בשבוע הראשון בלבד; האייפון הגיע למכירות של 1 מיליארד דולר רק אחרי חצי שנה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

השקת מערכת הסוללות הביתיות של טסלה לבתים ועסקים קטנים החלה במפץ. ההזמנות שדווחו בשבוע הראשון מוערכות ב-800 מיליון דולר, לפי נתונים שנאספו על ידי בלומברג. אם טסלה תמיר אפילו חלק קטן מההזמנות למכירות אמיתיות, השקת הסוללה עשויה להיות אחת הגדולות אי פעם לקטגוריית מוצרים חדשה.

מכירות השקת הסוללה הנייחת של טסלה מתחרות בשלושה מוצרים פורצי דרך אחרים: האייפון הראשון, שיצא לשוק ב-2007; השקת גלולת הויאגרה ב-1998; וחשיפת הרכב החשמלי של טסלה, מודל S, ב-2012. מכירות האייפון חצו את המיליארד דולר ברבעון השלישי למכירתו, ואילו הויאגרה ומודל S נזקקו לזמן ממושך מעט יותר.

הסוללות החדשות שחשפה טסלה ב-1 במאי נועדו להאריך את כמות האנרגיה הסולארית אל תוך הלילה וכך לחסוך לעסקים כסף על הוצאות חשמל בשעות השיא של הצריכה. הסוללות הנייחות של טסלה יכולות לשנות את אופן השימוש בחשמל עבור אנשים שהתקינו פאנלים סולארים על הגג – שיוכלו עתה גם לאגור את החשמל כדי להפעיל איתו מכשירי חשמל ביתיים. תעשיית אחסון האנרגיה הוערכה רק ב-200 מיליון דולר ב-2012, אך לפי חברת המחקר IHS CERA היא צפויה לזנק ל-19 מיליארד דולר עד 2017.

סוללות של טסלהצילום: בלומברג

אולם בהשוואה של סוללות לטלפונים חכמים וגלולות לזקפה יש לא מעט הבדלים. רוב ההכנסות של טסלה מהסוללות יגיעו מחברות, ולא מצרכני קצה שחטפו את האייפונים ואת הויאגרה מהמדפים. גם מחיר הסוללות החדשות הרבה יותר גבוה. יחידת סוללה ביתית של טסלה תעלה בין 3000 ל-3500 דולר, לא כולל התקנה.

בנוסף, טסלה אפילו לא הגדירה עדיין מה נחשב מבחינתה "הזמנה" מתוך ההזמנות בשווי 800 מיליון דולר בשבוע הראשון, כמעט 625 מיליון דולר הגיעו מעסקים שנראה סביר שישלימו את ההזמנה. היתרה, שמגיעה ממשתמשים ביתיים, מסתכמת בלא יותר מהבעת עניין באמצעות מערכת הזמנות מקוונת שאינה נושאת התחייבות לרכישה.

יחד עם זאת, הזמנות מוקדמות שמתקרבות ל-1 מיליארד דולר, ימים בודדים לאחר השקה של מוצר פורץ דרך, מהווים הישג משמעותי. טסלה זקוקה להכנסות מהסוללות האלה מה שיותר מהר: החברה שורפת כסף על השקעתה בדגם ה-SUV מודל X שצפוי לצאת לשוק בהמשך השנה, על מודל 3 הזול יותר שמכירתו צפויה להתחיל ב-2017, ועל מפעל לייצור סוללות בהשקעה של 5 מיליארד דולר, שאמור לספק את האנרגיה להכול. בשיחה עם אנליסטים בשבוע שעבר, מנכ"ל ומייסד טסלה אילון מאסק לא פסל אפשרות שיום יבוא ועסקי הסוללות יהיו גדולים מאשר הכנסות החברה ממכוניות חשמליות.

מוצרי אחסון חשמל אינם דבר חדש. אבל המחיר, הכח והעיצוב שמספקות הסוללות של טסלה מבדלות אותן בפער שמזכיר את זה שבין האייפון הראשון ובין הסמארטפונים שהיו לפניו. מאסק הצליח כעת לגייס עניין ציבורי ברמת השקה של אפל למוצר תשתית, אף שיש לו פוטנציאל לשנות כליל את הדרך בה רשתות חשמל מנוהלות ואת המהירות שבה תאומץ אנרגיה סולארית. האתגר הגדול הבא יהיה להפוך את העניין הציבורי הזה להכנסות בטוחות עבור טסלה.

מייסד טסלה, אילון מאסקצילום: Bloomberg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker