בלומברג
לאוניד ברשידסקי

ערימות המזומנים האדירות שצברה אפל יכולות היו כנראה להציל את יוון מפשיטת רגל, אך בינתיים הרעיון הזה הוא בגדר בדיחה ולא יותר.

ב-2012, משקיע שהשתתף באסיפה של אפל שאל את המנכ"ל טים קוק אם חשב פעם להשתמש ביתרות המזומנים של אפל - 97.6 מיליארד דולר באותה תקופה - כדי לרכוש את יוון. "בחנו הרבה אפשרויות", אבל לא את זו, אמר לו קוק. כמובן שאי אפשר לקנות מדינות שלמות, אז כולם צחקו והמשיכו הלאה.

מצבה של יוון השתפר לזמן מה בעקבות החילוץ, אך הכלכלה התקשתה לצמוח והחוב שלה, בגובה 175% מהתמ"ג, נותר עצום. אפל בינתיים יותר מהכפילה את קופת המזומנים שלה, שנאמדת כיום ב-194 מיליארד דולר, וזאת אף ששילמה דיווידנדים נדיבים ורכשה בחזרה מניות. גם חברות אמריקאיות גדולות אחרות ממשיכות לצבור מזומנים. חברות אמריקאיות שאינן בנקים מחזיקות ב-1.73 טריליון דולר במזומן, 4% יותר מאשר לפני שנה. 1.1 טריליון דולר מהסכום הזה שייך ל-50 החברות הגדולות, לפי מודי'ס. רוב הכסף הזה יושב בחו"ל, כדי שלא יהיה כפוף למס של 35% בארה"ב.

מפגינים מול הפרלמנט היווני. האזרחים חשים שאין למי להאמיןצילום: רויטרס

יוון זקוקה לכ-190 מיליארד יורו (212 מיליארד דולר) כדי לצמצם את חובותיה לרמה סבירה של 70% מהתמ"ג. זה בערך 48% מסך המזומנים של חמש החברות הגדולות בארה"ב. יוון יכולה לגמול לחברות בהסכם מיוחד לגבי מס חברות, כמו זה שממנו נהנית אפל באירלנד. ארה"ב אולי תתנגד לרעיון, אך כבעלת המניות הגדולה ביותר בקרן המטבע הבינלאומית (IMF) גם היא תפסיד כסף אם יוון תגיע לחדלות פירעון. יוון מצדה תקבל הקלה בחוב, ואת משרדיהן של החברות.

כל שצריך הוא קצת גמישות. למרבה הצער, זוהי תכונה שחסרה לכל מי שמעורב במשבר של יוון כיום. לכן יוון כנראה תמשיך להתדרדר עד לפשיטת רגל, והחברות האמריקאיות ימשיכו לצבור מזומנים שהן אינן יודעות איך להוציא. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker