שיא ליצירת אמנות במכירה פומבית: ציור של פיקאסו נמכר ב-179.4 מיליון דולר

באותה מכירה בכריסטי'ז נמכר גם ציור נוסף של פיקאסו, פורטר של דורה מאר, וכן פסל של ג'אקומטי, שנמכר ב-141.3 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ציורו של פיקאסו "לה פם ד'אלז'ר (גירסה O)", או "נשות אלג'יר), נמכר ביום שני תמורת 179.4 מיליון דולר, מחיר שיא עבור יצירת אמנות במכירה פומבית. המחיר עבור היצירה, שנמכרה בבית המכירות כריסטי'ז בניו יורק, שברה את השיא בו החזיק הטריפטיך של פרנסיס בייקון שנמכר בנובמבר 2013 תמורת 142.4 מיליון דולר לאיליין וין, מייסדת שותפה לאימפריית ההימורים וין, אף הוא בכריסטי'ז.

"נשות אלג'יר" הוערך על ידי בית המכירות ב-140 מיליון דולר, יעד טרום-המכירה הגבוה מעולם. מחיר העסקה כולל עמלות.

הציור מ-1955, בו נראית קבוצת קורטזנות, מבוסס על עבודה עם שם דומה של יוג'ין דלקרואה. פיקאסו חקר את הנושא באמצעות סדרה של 15 ציורים, שהבדיל ביניהם באותיות A  עד O. ב-1997 נמכר הציור ב-31.9 מיליון דולר, במכירת יצירות מאוסף האמריקאים ויקטור וסאלי גנץ, אף היא בכריסטי'ז. הקונה היה אספן סעודי שהחזיק את הציור בביתו בלונדון, לדברי שני סוחרים המקורבים לעסקה.

"נשות אלג'יר" של פיקאסו מוצג במכירה בכריסטי'זצילום: אי–פי

כאשר המכרז הגיע ל-120 מיליון דולר, עוד התחרו על הציור 5 לקוחות טלפוניים, לעתים קרובות בהעלאות איטיות של מיליון דולר, בטרם נמכר לקונה אותו ייצג ברט גורבי, ראש המחלקה הבינלאומית לאמנות מודרנית.

"האיש המצביע" של אלברטו ג'אקומטי. נמכר תמורת יותר מ-140 מיליון דולרצילום: אי–פי

מכירת האמנות בכריסטי'ז נמשכה גם לאחר מכירת הפיקאסו. פחות מחצי שעה מאוחר יותר נמכר פסל של אלברטו ג'אקומטי, "האיש המצביע", תמורת 126 מיליון דולר, או 141.3 מיליון דולר כולל עמלות – שיא עבור פסל במכירה פומבית. היצירה נקנתה מגלריית סידני ג'אניס בניו יורק ב-1970. המוכר לא זוהה על ידי כריסטי'ז, אך לפי אתר artinfo.com, בעליו הנוכחיים הוא איל הנדל"ן הניו יורקי שלדון סולוב. על היצירה התחרו שני קונים טלפוניים. יצירה אחרת של ג'אקומטי נמכרה בפברואר 2010 למיליארדרית לילי ספרא תמורת 65 מיליון ליש"ט (אז 103.4 מיליון דולר) במכירה פומבית בסות'ביז.

עוד נמכרו במכירה: פורטרט של פיקאסו מ-1938 של דורה מאר, שמכר איל ההימורים סטיב וין, והגיע למחיר 67.4 מיליון דולר, מעל להערכות. ציור של מרק רותקו מ-1958: "מספר 36 (פס שחור), נמכר תמורת 40.5 מיליון דולר. שניהם נרכשו על ידי עובדי כריסטי'ז באסיה. ציור של מקס ארנסט נמכר לקונה מתוך החדר – סוחר האמנות הניו יורקי דיוויד צווירנר – תמורת 9.1 מיליון דולר.

פורטרט דורה מאר של פיקאסו מוקרן ברקע המכירה הפומבית בכריסטי'זצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker