למה סין תיאלץ להתערב בסכסוך הישראלי-פלסטיני?

אחד המומחים המובילים בסין בלימודי יהדות וישראל, מעריך כי התרחבות השקעותיה של סין בישראל תיאלץ אותה לזנוח את מדיניות האי-התערבות בסכסוך ■ "זאת לא שאלה של האם סין תתערב, אלא מתי"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

סין, הידועה בהקפדתה היתרה על העיקרון של אי-התערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות אחרות, צפויה לחרוג ממנהגה ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני, העריך יי יי צ'ן, מנהל המכון לעברית ומחקרים יהודים באוניברסיטת בייג'ין, במאמר שפירסם באתר החדשות Quartz.

מדיניות האי-התערבות של סין באה לידי ביטוי זה יותר מחצי מאה ביחסיה עם שכנות כמו הודו ובורמה, ואחת הדוגמאות הבולטות של מדיניות זו בשנים האחרונות היתה תגובתה של בייג'ין למלחמת האזרחים בסוריה.

עם זאת, העלייה החדה בהשקעות של חברות סיניות ברחבי העולם גוררת שינוי הדרגתי במדיניות אי-ההתערבות של סין, כתב צ'ן. כך למשל, הובילה סין מהלכים דיפלומטיים ליישוב הסכסוך בין סודאן לדרום סודאן, בשל ההשקעות הגדולות של חברות ממשלתיות סיניות במגזר הנפט של סודאן.

השינוי במדיניות סין אינו מוגבל רק לסודאן, ומתרחש גם באזורים רבים נוספים של אפריקה, ובמידה פחותה גם בחלקים אחרים של העולם. "הרציונל הסיני הוא פשוט בתכלית: להגן על השקעות", כתב צ'ן. "ואכן, בכל המקרים שהם סין החליטה 'להתערב', אינטרסים כלכליים סיניים משמעותיים היו עלולים להיפגע במקרה של החרפה בסכסוכים או משברים פוליטיים".

"לפי היגיון זה, אם כן, סין תיאלץ להתערב בסכסוך בין ישראל לפלסטין. אחרי ככלות הכל, סין רכשה או השקיעה בחברות ישראליות גדולות ומרובות. ולמרות שהקשרים הכלכליים בין סין לפלסטינים אינם כה נרחבים, בייג'ין מבינה היטב את חשיבות תפקידה בתור 'ידידה ותיקה' של אש"ף. תמיכה פושרת בעניין הפלסטיני תגרור לא רק תלונות מצד מדינות ערב אלא גם תפגע בתדמית הבינלאומית שסין עמלה כה קשה לבנות כמי שתומכת בצדק במדינות מתפתחות, כתב צ'ן, הנחשב לאחד המומחים המובילים בסין בלימודי תנ"ך ובלימודי המזרח התיכון. "מלבד זאת, סין גורסת כי עמדה חיובית ביחס לנושא הפלסטיני גם תסייע להקלת המתיחות מול המיעוט המוסלמי בסין גופה".

מניע נוסף של סין להתערבות מוגברת בניסיונות לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא רצונה "לאזן" את יחסי הכוחות מול ארה"ב. "לאור המתיחות הגוברת בין סין לארה"ב ביחס למחלוקות טריטוריאליות במזרח אסיה, סין מנסה לפעמים לבדוק את נקודות התורפה ב'חצר האחורית' של ארה"ב, בין אם במזרח התיכון ובין אם בדרום אמריקה", כתב צ'ן.

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא סין שי ג'ינפינגצילום: אי־פי

לדבריו, בסין מתנהלים דיונים פנימיים על החסרונות והיתרונות הטמונים בהתערבות סינית בניסיונות ליישב את הסכסוך הישראלי-פלסטינית, אולם למרות הפיתוי להתערב, סין אינה נוקטת בינתיים בצעדים מעשיים.    

"סין מבינה שהיא צריכה למצוא דרך לצאת ממעגל הקסמים שהכשיל שוב ושוב את ניסיונות התיווך של ארה"ב בסכסוך. למרבה המזל, רבים מהגורמים שסיבכו את ניסיונותיה ארה"ב, כמעט אינם קיימים בסין. לסין אין אוכלוסיה יהודית גדולה, והמערכת הפוליטית שלה כמעט חסינה לחלוטין בפני לחצים מצד לוביסטים", המשיך צ'ן. "יתר על כן, לסין יש יחסים קרובים לא רק עם ישראל, אלא גם עם כל אויביה, בהם איראן, סוריה וטורקיה".

"השאלה כעת היא לא האם סין 'תתערב' בסכסוך הישראלי-פלסטיני, אלא מתי", סיכם צ'ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker