לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, הורה אתמול (א') על צעדי חירום כדי להילחם בתופעות של הלנת שכר ופגיעה בבריאות של אלפי עובדות בתעשיית מכוני היופי בניו יורק.

בהודעה שפירסם אמר כי צוות פעולה מיוחד יחקור כל מכון יופי במדינה, וכן ייקבעו חוקים חדשים לפיהם יצטרכו מכוני היופי להגן על המניקוריסטיות מהסכנות שבשימוש בכימיקלים במוצרי טיפוח ציפורניים. בנוסף יתחיל קמפיין תקשורתי בשש שפות כדי ליידע את העובדות על הזכויות שלהן. מכוני יופי שלא יעמדו בהוראות החדשות וימשיכו להלין שכר, או שיפעלו ללא רישיון – ייסגרו.

התקנות החדשות הוכרזו לאחר פרסום התחקיר של "ניו יורק טיימס" על מכוני היופי שפורסם בראשונה בשבוע שעבר. התחקיר חשף ניצול לרעה של מניקוריסטיות, שרבות מהן חלו במחלות שנגרמו על ידי החומרים הכימיים שאתם הן עובדות, לדברי מדענים.

מכון פדיקורצילום: צ`ציק דניאל

"למדינת ניו יורק יש היסטוריה ארוכה של מלחמה בהלנות שכר ובשיטות העסקה לא הוגנות, והיום, עם הקמת כוח האכיפה, נמשכת מסורת זו", כתב קואומו בהודעה. "לא נעמוד מן הצד בזמן שנשללים מעובדים שכרם ההוגן וזכויותיהם הבסיסיות".

המהלכים הוכרזו בזמן קצר ביותר, ואינם מהווים תוכנית סופית. כוונתו של המושל היא לעצב מחדש את הפיקוח על  התעשייה, שמהווה דלת כניסה עבור מהגרים למערכת הכלכלית בעיר ניו יורק, אולם מאפשרת גם ניצול לרעה.

מכוני היופי יחויבו לתלות שלטים במקום פומבי שמיידעים את העובדים על הזכויות שלהם, כולל העובדה שעבודה ללא קבלת שכר או תשלום אינה חוקית– שיטת העסקה מקובלת בתעשיית מכוני היופי, לפי טענות של עובדים ובעלים של מכונים. השלטים יפורסמו בשש שפות, כולל שלוש השפות הנפוצות ביותר בקרב עובדות בתחום – קוריאנית, סינית וספרדית.

בחודשים הקרובים יהפכו צעדי החירום שעליהם הכריז קואומו לחוקים קבועים. במסגרת החוקים החדשים, המניקוריסטיות יחויבו ללבוש כפפות כדי להפחית את המגע של החומרים הכימיים עם העור ולהפחית את הנגעים המתפתחים על העור כתוצאה משימוש בחומרים.

על פי התוכנית המתגבשת, העובדות יחויבו גם לשים מסכות, על אף שמומחי בריאות טוענים כי מסכות הדומות לאלה ששמים רופאים בבתי חולים ומניקוריסטיות משתמשות בהן לפעמים יוצרות תחושת בטיחות כוזבת. מסכות כאלה לא מסייעות כמעט בכלל במניעת חשיפה לכימיקלים שהשימוש בהם נקשר למחלות כמו לוקמיה ופגמים בעוברים. מכוני היופי יחויבו לאוורר את מקום העבודה כדי להפחית את רמות אדי הכימיקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker