בגרמניה לוחצים על מרקל: לסלק את יוון מגוש היורו

מחוקקים במפלגתה של מרקל נוטים יותר ויותר לגישה כי לגוש היורו ייטב ללא יוון; מרקל עד כה התעקשה על הותרת יוון בגוש היורו

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נמצאת תחת לחץ פנימי גובר במפלגתה לוותר על יוון לטובת היורו. חברי האיחוד הנוצרי הדמוקרטי של מרקל (CDU), גוש המורכב מכמה מפלגות, מבקרים בפומבי את עמדתה כי יש להותיר את יוון, המדינה השקועה בחובות הכבדים ביותר בגוש היורו, בתוך הגוש. גם כמה גורמים במשרד האוצר הגרמני נוטים כעת למסקנה כי לגוש היורו מוטב ללא יוון, לדברי 2 מקורות המקורבים לממשל.

"היורו יתחזק אם יוון תעזוב אותו", אמר אלכסנדר רדוואן, מחוקק מהגוש של מרקל שהצביע בעד הענקת סיוע זמני ליוון בפברואר, בראיון לבלומברג. "יתר המדינות יוכלו להתקרב וליישם את חוקי גוש היורו בצורה מחמירה יותר".

בעוד ממשלתו של אלכסיס ציפראס ביוון מנסה להגיע להסכם עם נושיה, הסנטימנט בגרמניה ביחס ליוון מתקשח, מה שעשוי לשלוח אותות מבלבלים למשקיעים.

מרקל וציפראס בברלין. נראה שלא הסכימו על דברצילום: אי–פי

מרקל הביעה פעמים חוזרות ונשנות תמיכה בהותרת יוון בגוש היורו, בין היתר, מסיבות גיאו-פוליטיות. אך גורמים אחרים בממשלתה רואים ביוון פורעת חוק המכבידה על כלכלת הגוש, לדברי המקורות.

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, תומך ידוע באחדות אירופי זה עשורים, כבר הביע כמה פעמים תסכול עם יוון, מאז נכנס ציפראס, שנבחר על מצע של התנגדות לצנע בינואר, ומינה כשר אוצר את יאניס וארופאקיס. במארס אמר בראיון לטלוויזיה האוסטרית כי הוא יכול לראות אפשרות של עזיבת יוון את גוש היורו. שבוע לאחר מכן האשים את הרשויות ביוון בשקר למשקיעים בכך שלא אמרו להם כי במשך עשורים "חיו מעבר לאמצעיהם". דבריו התפרשו על ידי מרקל כהתפרצות זעם, לדברי מקור, והיא לא ראתה צורך לנזוף בו.

29 מחוקקים ממפלגתה של מרקל הצביעו נגד הארכת הסיוע ליוון, בין היתר מתוך תפיסה כי היורו יהיה חזק יותר ללא יוון. "אך מטבע משלה יעזור גם ליוון להתאושש", אמר אחד המחוקקים האלה, הנס-פטר פרידריך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker