מה מצפה לחברי פרלמנט בריטיים שאיבדו את המושב: אבטלה וקשיים כלכליים או ג'ובים?

מומחים מעריכים שמצבם של חברי פרלמנט בבחירות הנוכחיות עשוי להיות גרוע יותר; עם זאת, הפיצויים להם הם זכאים בכל זאת נאים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

עשרות חברי פרלמנט לשעבר בבריטניה שהופתעו מהפסדם בבחירות בשבוע שעבר, עשויים להתקשות למצוא עבודה בתנאים המרשימים של אנשים קודמים במצבם, לדברי מומחי השמה וחברי פרלמנט לשעבר לעיתון הבריטי "אינדיפנדנט". בבחירות בשבוע שעבר הפסידו יותר מ-80 חברי פרלמנט את מושבם, והצטרפו לכ-90 חברי פרלמנט שהחליטו מראש לא להתמודד.

לדברי המומחים, שורה של שערוריות פגעה קשות במעמד של חברי פרלמנט – אם פעם התואר 'חבר/ת פרלמנט לשעבר' היה פותח דלתות, כיום זה כבר אינו מספיק, במיוחד על רקע מספר חברי הפרלמנט לשעבר שצפויים להציף כעת את השוק. לפי הדיווח, גם מספר חברי הפרלמנט שמעולם לא עבדו מחוץ לעולם הפוליטי גדול כיום משמעותית, והם נעדרים הניסיון הדרוש למשרות רבות.

לדברי איאן ג'וזף, מנהל בכיר בחברת ציד הראשים רוסאם GMS, הזהיר כי חברי פרלמנט רבים כבר אינם רגילים לעבוד במשרה של '9 עד 5'. בנוסף, לדבריו, עמדותיהם עשויות לפגוע ביכולתם למצוא משרות. "הייתי מעריך שלשמרנים יהיה קל יותר לקבל משרות לאחר כהונתן, הודות לקשרים שלהם בסיטי של לונדון", אמר ג'וזף ל"אינדיפנדנט". עם זאת, לשמרנים לא היו הרבה הפסדים בבחירות האלה – מרבית ההפסדים היו של חברי מפלגות הלייבור והליברל-דמוקרטים.

מיליבנד, היום במטה מפלגתו. חתום על אחת התוצאות הגרועות בתולדות הלייבורצילום: רויטרס

כדי לסייע לחברי פרלמנט מודחים להשתלב בשוק העבודה, הוקם ב-2001 איגוד חברי הפרלמנט לשעבר, שכיום מונה 420 חברים משלמים. האיגוד מסייע להם להמשיך לשמור על קשרים עם חברי פרלמנט אחרים, וכך מספק להם רשת חברתית שעשויה לסייע להם למצוא עבודה בזכות קשריהם.

לדברי חבר הפרלמנט לשעבר למביט אופיק, ליברל דמוקרט שאיבד את מושבו בבחירות ב-2010, אחד הקשיים הגדולים בהפסד, במיוחד כאשר מדובר בהפסד מתוקשר של אדם בכיר במפלגה או הפסד של מושב 'בטוח', הוא הרגשת הדחייה, האכזבה, ההשפלה והדיכאון המלווה אותם. אופיק תיאר במאמר ב"גרדיאן" את התמודדותו עם תחושות אלה, ודימה את ההפסד לארועים טראומתיים אחרים, כמו גירושין או פיטורים. "אך להפסד בבחירות יש מימד כואב נוסף", הסביר: "אור הזרקורים, וקהל של אלפים. דקות אחרי ההצהרה הייתי צריך לדבר על ההפסדי שלי בשידור חי בטלוויזיה".

לפי "בירמינגהם מייל", ימים ספורים לאחר הבחירות (5 ימי עבודה), על חברי פרלמנט שאיבדו את מושבם לפנות את משרדיהם, ובתום תקופה זו, הם מאבדים את אישור הכניסה שלהם לבנייני הפרלמנט. בנוסף, המכשירים הניידים שלהם יפסיקו להתחבר לרשת הפרלמנטרית וכרטיס ה-SIM שלהם ינותק לאחר 28 ימים, כאשר המכשירים שניתנו להם במסגרת עבודתם יילקחו בחזרה וימוחזרו.

ובכל זאת, לא צריך לדאוג לחברי הפרלמנט יותר מדי. הם כמובן עוד זכאים למשכורתם האחרונה (עד ה-7 במאי,יום הבחירות), ובנוסף יהיו זכאים ל"תשלום הסתגלות", בגובה משכורת חודשית אחת על כל שנה בה כיהנו כחברי פרלמנט, עד גובה של 6 משכורות (חברי פרלמנט בבריטניה מכהנים 5 שנים, והמשכורת שלהם היא קצת יותר מ-5,000 ליש"ט, כך שהם צפויים לקבל תשלום בסך יותר מ-25 אלף ליש"ט. לכך יש להוסיף החזרי הוצאות בסך 53,950 ליש"ט (או 57,150 ליש"ט עבור חברי פרלמנט המייצגים מחוזות בחירה בלונדון), על הוצאות הקשורות בפירוק משרדיהם, כולל העובדים שלהם, נסיעות, שכירות וכדומה, עד חודשיים לאחר יום הבחירות. חברי פרלמנט שקיבלו קצבת דיור ימשיכו לקבלה במשך חודשיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker