התמונה שממחישה את משבר הפליטים באירופה: ילד בן 8 הוברח במזוודה

עשרות אלפי פליטים נכנסו מתחילת השנה לאירופה אחרי שהוברחו בתת תנאים ■ אלפים מצאו את מותם בניסיון לשפר את חייהם

ישראל פישר

בשנים האחרונות מתפרסמים דיווחים רבים המתארים את בעיית הפליטים שנוהרים מאפריקה לאירופה בחיפוש אחרי עתיד טוב יותר. ב-2015 נראה כי מספר התאונות שבהם מעורבים הפליטים ממדינות כמו אריתריאה וסומליה זינק - ואלפים מהם מתים בדרכם לאירופה.

תמונה שפורסמה בספרד בסוף השבוע ממחישה את משבר הפליטים באירופה. בתמונות שפורסמו נראה ילד בן 8 מחוף השנהב שוכב בתוך מזוודה כאשר מכונות השיקוף בביקורת הגבולות בסאוטה, המובלעת הספרדית בצפון אפריקה, מגלה את מיקומו. את התיק נשאה אשה צעירה בת 19 שניסתה להיכנס לסאוטה - שמשם המעבר לשאר חלקי ספרד ואירופה הרבה יותר קל.

בתוך כך, ביום שישי פורסמו נתונים מדאיגים על ידי הארגון ההגירה הבינלאומי (IOM) שמדגישים את הצורך בטיפול בבעיה. הארגון, שהוקם אחרי מלחמת העולם השנייה כדי לטפל בפליטים באירופה, אמר ביום שישי כי דרושה "חקירה בינלאומית" בקשר לתאונות השיט שאירעו באחרונה בים התיכון. ביום חמישי דווח כי רובוט של משמר החוף האיטלקי גילה בקרקעית הים את שרידי הספינה שבה שטו לכיוון חופי אירופה 800 פליטים – שמתוכם נמשו רק 28.

ילד אפריקאי בן 8 מוברח לספרד במזוודהצילום: אי־אף־פי

"החדשות האלה מאשרים את החששות החמורים ביותר שלנו על ההתנהגות האכזרית של מבריחי האנשים. אם זה נכון שמאות מהגרים שניסו להגיע לאירופה נתקעו מתחת לסיפונים בכלי שיט שלא ראוי לפעול, אפשר לתאר את זה רק כרצח – מה שדורש חקירה בינלאומית", אמר וויליאם לייסי סווינג, מנכ"ל IOM.

IOM מזהיר גם כי אחרי שב-2014 מתו 3,300 מהגרים שניסו להגיע לאירופה – 2015 צפויה להיות קטלנית עוד יותר. מתחילת 2015 נהרגו כבר 1,829 מהגרים בדרכם לאירופה.

הילד, לאחר שהתגלהצילום: אי־אף־פי

על פי נתונים שפורסמו באירופה, מתחילת 2015 ועד 7 במאי, הגיעו ליבשת 63,470 מהגרים – יותר ממחצית מהם לאיטליה, אך גם ליוון, מלטה וספרד. במדינות שמהן מגיעים הכי הרבה מהגרים לאירופה הן סוריה, שנמצאת בשנים האחרונות במצב מתמיד של מלחמת אזרחים, אריתריאה, סומליה, ניגריה ואפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker