סין לא מתרסקת - היא עוברת מהפכה

בעולם חוששים מההאטה בכלכלת סין, אך הפסימיסטים מחמיצים משהו: כיום נערכת במדינה מהפכה שקטה בתחומי המינהל, התקציב והמטבע

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

נתונים שפורסמו בחודש שעבר חשפו כי הצמיחה בסין הואטה באופן חד, והמדינה סובלת מדפלציה, מכיוון שעל הכלכלה מכבידה ירידה בשוק הנדל"ן ותפוקת המפעלים נמצאת ברמה הנמוכה ביותר מאז הימים הקודרים של המשבר הכלכלי העולמי.

בשלושת החודשים הראשונים של 2015, התמ"ג של סין צמח ב–7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, והצמיחה ב–2015 כולה צפויה להיות החלשה ביותר זה 25 שנה. גובר החשש כי לאחר שלושה עשורים של זינוק בצמיחה, סין עומדת להתרסק. אם התרחיש יתממש, זה יהיה אסון. סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ומעצמה עולה באסיה.

למרבה המזל, הפסימיסטים מחמיצים משהו. סין לא רק חזקה יותר מכפי שהם חושבים, היא גם מכניסה את עצמה בשקט לתוך מהפכה כלכלית.

צילום: רויטרס

הכוח של סין נח על כמה עמודי תווך. רוב החובות שלה הם מקומיים, ולממשלה עדיין יש מספיק השפעה כדי למנוע מהלווים והנושים להיכנס לבהלה. המדינה מזיזה את המוקד מההשקעות לכיוון הצריכה, מה שיציב את הכלכלה על קרקע יציבה יותר. הודות לשגשוג בענף השירותים, סין יצרה יותר מ–13 מיליון משרות עירוניות בשנה שעברה, שיא שהופך את הצמיחה האטית לנסבלת. בהתחשב במשקל הגדול שסין צברה בכלכלה העולמית, הצמיחה הצפויה של 7% השנה תעודד את התמ"ג העולמי הרבה יותר מכפי שצמיחה של 14% עודדה אותו ב–2007.

הסיבה האמיתית להטיל ספק בפסימיסטים היא הרפורמות של סין. אחרי עשור של צעדים מהוססים, הממשלה מתחילה לפעול בשלושה תחומים חיוניים. בתחום הפיננסים היא החלה לשחרר את הפיקוח על הריביות ועל זרימת ההון מסין ואליה. עלות האשראי היתה במשך זמן ממושך נמוכה באופן מלאכותי, מצב שהוריד את התשואות לחוסכים ועזר לחברות ממשלתיות לא יעילות. מגבלות על ריביות הפיקדונות נהפכות לפחות ופחות רלוונטיות הודות להצלחה של יצירת תחליפים לחשבונות בנק, שבהם נמצאים כעת יותר משליש מחסכונות משקי הבית. ז'ו שיאוצ'ואן, נגיד הבנק המרכזי של סין, אמר כי קיימת סבירות גבוהה לליברליזציה של הריבית עד סוף השנה.

סין גם נהיית סובלנית יותר כלפי זרימת הון אל מחוצה למדינה. אט־אט היואן נהיה גמיש יותר, חברות בינלאומיות מסוגלות להעביר הכנסות החוצה בקלות רבה יותר והנחישות של הממשלה לגרום לקרן המטבע הבינלאומית להכיר ביואן כמטבע להמרה עד סוף 2015 בוודאי תסלול את הדרך לצעדים נחושים יותר.

התחום השני הוא התקציב. רפורמות בתחילת שנות ה–90 נתנו לממשלות המקומיות יותר סמכויות בהוצאות, אך פחות מקורות הכנסה. הבעיה של השקעות רבות בסין נובעת בעיקר מהטעות הזאת. ערים רבות שתקועות עם בסיס מס רופף נשענו על מכירת קרקעות למימון פעילותן ולקחו הלוואות חוץ־מאזניות.

משרד האוצר אומר כעת יכניס סדר בתחום זה עד 2020. הממשלה המרכזית תעביר כספים לפרובינציות, במיוחד עבור יעדים חברתיים, בעוד הממשלות המקומיות יקבלו יותר הכנסות ממסים. תוכנית פיילוט הושקה כדי לצמצם את חובותיהן של הממשלות המקומיות. התוכנית מכשירה את הקרקע לשוק של אג"ח מוניציפליות. למרות הסיכונים, האג"ח יהיו טובות יותר מהמימון המפוקפק שקיים כיום לפרובינציות וערים.

התחום השלישי של רפורמות הוא מינהלי. בתחילת 2013, עם תחילת כהונתו כראש ממשלה, התחייב לי קצ'יאנג כי יצמצם את הביורוקרטיה ויקל על חברות פרטיות. קל אולי להתייחס לכך בציניות, אך היתה עלייה חדה ברישום של חברות פרטיות במדינה - 3.6 מיליון הוקמו בשנה שעברה - כמעט כפליים ממספר החברות שנרשמו ב–2012.

הסכנות לאי־יציבות עדיין קיימות

בבוא העת הרפורמות האלה יובילו להקצאת הון יעילה יותר. הבנקים יתמחרו את הסיכונים בצורה מדויקת יותר, החברות שלהן הכי מגיע הון ימצאו מימון, והחוסכים ישיגו תשואות הוגנות. אם אכן כך יקרה, הצמיחה בסין תאט - רצוי בהדרגה ובלי שהמערכת תקרוס.

ואולם, הסכנות עדיין קיימות. הליברליזציה עלולה להוביל לאי־יציבות. כשמדינות במזרח, מתאילנד ועד דרום קוריאה, שיחררו את הגבלות ההון בשנות ה–90, מחירי הנכסים והחובות החיצוניים שלהן זינקו, מה שהוביל בסופו של דבר למשברים בנקאיים. לסין יש אמצעי הגנה חזקים יותר, אך ההלוואות הזרות שלה עולות ושוק המניות שלה עלה ביותר מ–70% בשישה חודשים.

ולכאן נכנסת הפוליטיקה. לרפורמות כלכליות יש גיבוי בדרגים הגבוהים, אבל הקמפיין של הנשיא, שי ג'ינפינג, למאבק בשחיתות מוביל לכך שהבכירים חיים בפחד מתמיד מדפיקה של החוקרים על הדלת. בכירים רבים לא מעזים לפעול באומץ במישור המקומי, מחשש שיפגעו באיש חזק.

הרפורמות צריכות בסופו של דבר לשים קץ למערכת הנוראית של רישום משקי הבית, שמפקחת על כ–300 מיליון אנשים שהיגרו מהכפרים למעמד נחות בערים ופוגעת ביכולתם להיהפך לצרכנים בעלי עוצמה. באופן דומה, יש לאפשר לחקלאים וחקלאים לשעבר למכור את בתיהם וקרקעותיהם, או שלא יוכלו לקחת חלק בשינוי שעובר על סין.

לי אומר כי הרפורמות הכלכליות יהיו כרוכות בכאב כמו זה שחש חייל שכורתים את זרועו הפגועה כדי שיוכל להמשיך ללחום. לדבריו, מה שנדרש הוא "הקרבה אמיתית". המהפכה השקטה של סין עברה חלק מהדרך הזו, אבל ראש ממשלת סין צודק - בעתיד צפוי עוד הרבה כאב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker