הבחירות בבריטניה הסתיימו בניצחון לשמרנים - ובקיצוץ של 12 מיליארד ליש"ט בתקציב הרווחה

השמרנים התחייבו לקיצוץ, וכעת כשהם צפויים להקים ממשלה ללא שותפה קואליציונית יצטרכו לעמוד בו ■ הם יצטרכו לבחור בין קיצוץ בקצבאות העניים ביותר, לבין קיצוץ בקצבאות ל"עובדי החרוצים" אחריהם חיזרו בתקופת הבחירות

גרדיאן
רנדיפ ראמש
גרדיאן
רנדיפ ראמש

בבחירות בבריטניה בסוף השבוע זכו ברוב המאפשר להם להקים משלה ללא קואליציה, כאשר הלייבור והליברל-דמוקרטים, שתי המפלגות הבאות בגודלן ספגו מהלומות קשות והצטמצמו. בעקבות הבחירות, התפטרו מראשות מפלגותיהן אד מיליבנד, יו"ר הלייבור, וניק קלג, יו"ר הליברל דמוקרטים. כמה בכירים אחרים בלייבור איבדו את מושבם בפרלמנט.

עכשיו כשהבחירות הסתיימו, העניים ביותר במדינה, או "העובדים החרוצים" אחריהם חיזרה המפלגה השמרנית בבריטניה צפויים להיות במוקד של התחייבות המפלגה לקיצוץ של 12 מיליארד ליש"ט בתקציבי הרווחה.

אחת הדרכים האפשריות לעמידה ביעד זה תהיה צמצום תשלומי אבטלה למשפחות בגיל העבודה שאינן מצליחות למצוא עבודה – תשלומים המסתכמים כיום ב-38 מיליארד ליש"ט. לדברי ג'ון הילס, מנהל המרכז לניתוח הדרה חברתית בבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE), הממשל עשוי לקצץ את הקצבאות לכשליש מהזכאים להן כיום. "אך פירוש הדבר פגיעה במשפחות חד-הוריות ובבעלי נכויות, והפעלת לחץ כבד על בתי התמחוי, כמו גם קשיים שקשה לדמיין", אומר הילס.

דיוויד קמרון ורעייתו סמנתה שמחים לשוב לדאונינג 10 צילום: אי־פי

האפשרות האחרת, לדבריו, היא "לקחת את הכסף ממשפחות עובדות הנסמכות על קצבאות דיור והקלות מס. זו פגיעה קשה במספר גדול של אנשים שבדיוק הצביעו בשבילם".

עבור דיוויד קמרון, הרפורמה בקצבאות היא בבת חת חסד ונטל. אף שהשמרנים הצליחו לגייס תמיכה בהתנגדותם למסים גבוהים וקצבאות רווחה גדולות, בשם איזון תקציבי, המפלגה יודעת כי אם הקיצוצים העמוקים ייתפסו כבלתי הוגנים, היא תיתפס כאכזרית.

הבעיה בפרלמנט הקרוב היא שהשמרנים, שזכו ברוב גדול מספיק כדי לשלוט לבד, ללא שותפות קואליציוניות, התחייבו לקיצוץ של 10% מבין 125 מיליארד הליש"ט המושקעים בביטוח לאומי, לא כולל הפנסיות הממשלתיות וקצבאות הפנסיה האוניברסליות. אך בינתיים, השמרנים זיהו רק 2 מיליארד ליש"ט שביכולתם לקצץ.

הנושא צץ כבר מספר פעמים, ובכל פעם אמר קמרון, ראש הממשלה שזכה כעת ב-5 שנות כהונה נוספות, כי אינו רוצה לקצץ בקצבאות, אך הותיר את הרושם כי הוא עשוי להיאלץ לעשות זאת בכל אופן.

כדי להצדיק את הקיצוצים, השמרנים ודאי ישתמשו בנראטיב של עצלנים מול שאפתנים, שייצור הפרדה ברורה בין קבוצה גדולה התלויה בקצבאות באופן קבוע, ליתר האוכלוסיה, המשלמת מסים כדי לתמוך בקבוצה הראשונה. השמרנים יודעים שזהו סיפור בדיוני, אך הוא שימושי פוליטית בכל מקרה. הרווחה היא בעיקר נטילת כסף מאנשים בגיל העבודה – שהכנסותיהם גבוהות בממוצע – והעברתו בצורת כסף ושירותי לקשישים ולמשפחות עם ילדים.

מסמך פנימי של משרד הרווחה שפרש את אפשרויות הקיצוץ הודלף ל-BBC במארס. שר הרווחה, איאן דנקן סמית, אמר כי טרם הוסכם על צעדים כלשהם, וכי הסיקור בתקשורת אינו אלא "ספקולציות חסרות בסי". אך דו"ח פנימי דומה שדלף לפני בחירות 2010, הוצג לממשלת הקואליציה שנכנסה אז לשלטון, בראשות קמרון. המלצות רבות מהדו"ח יושמו, בהן "מס חדר השינה" ותקרה לקצבאות לכל משק בית.

כך שאם המסמך שדלף ל-BBC הוא בסיס כלשהו, ג'ורג' אוסבורן, שקיבל שוב את תיק האוצר, עשוי לקצץ מיליארד ליש"ט מהקצבאות למטפלים. קיצוץ נוסף, בסך 1.3 מיליארד ליש"ט, עשוי להיות מושג באמצעות צמצום קצבאות אבטלה מבוססות מבחני אמצעים. הצעה נוספת היא להגבלת קצבאות הילדים ל-2 ילדים, מה שישפיע על מיליון משפחות ויחסוך מיליון ליש"ט.

המכון למחקר תציבי ציין: "יתכן כי הממשלה השמרנית החדשה לא תקבל החלטות אלה. אך יהיה עליה לבצע שינויים לא פחות רדיקליים כדי לקצץ 12 מיליארד ליש"ט בשנה מהתקציב". לא כל השינויים ידרשו חקיקה חדשה, אך יתכן כי השמרנים ינסו להעביר חקיקה בנושא, כדי למלכד יריבים: כך יוכלו להציג את כל מי שיתנגדו לחקיקה כמו המפלגה הסקוטית הלאומית המתנגדת לצנע, כמפלגות תומכות רווחה המוכנות להשקיע רבות בעניים הבטלנים.

שאלה מרכזית תהיה התגובה של הלייבור. בהנהגת אד מיליבנד ואד בולס, מפלגת הלייבור תקפה את השמרנים על היעדר  חמה. אך גם הם נאלצו להציג קיצוצים אפשריים ברווחה. השינוי היחיד שביצעו השמרנים שהלייבור אמרה כי הייתה מבטלת, היה "מס חדר השינה", המוטל על מי שמקבלים קצבאות דיור ונהנים מחדר 'ספייר' בדירתם.

אך להנהגת הלייבור מעולם לא הייתה עמדה ברורה בנוגע לרווחה. יוצא דופן במפלגה היה פרנק פילד, חברת פרלמנט מהלייבור, שייעץ בנושא העניים למרגרט תאצ'ר, טוני בלייר ודיוויד קמרון. הרעיון שלו היה לחייב את כולם להפריש סכומים מסויימים מבוססי הכנסות לקרן נאמנות, כדי לממן דברים כמו קצבאות אבטלה. בתכנית זו, העשירים משלמים יותר, כיוון שהכנסותיהם גבוהות יותר. הממשלה תממן את ההפרשות עבור מי שעניים מכדי לעשות זאת בעצמם. אך אף שהן יוקמו על ידי הממשל, קרנות אלה ינוהלו על ידי נבחרי ציבור. בידי הציבור יהיה הכוח להחליט בהצבעתם במה יושקע כספם.

יש משהו ברעיון כי העלאת ההפרשות לתכניות כאלה אינן רעילות פוליטית כמו העלאת מסים. הפרשות לביטוח לאומי, שעל הממשל להקצות לקצבאות ספיציפיות, מגייסות 100 מיליארד ליש"ט בשנה. העובדה שהעשירים ישלמו סכום גבוה יותר למימון הגדלה זניחה בקצבאות, מתאימה להשקפת ההגינות בלייבור. במקום לתקן את הקפיטליזם חסר האחריות, על ההרכב הבא של הלייבור לנסות למצוא דרך לגרום לסוציאליזם להיות אחראי תקציבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker