בית משפט בארה"ב: הריגול השיטתי של NSA אחרי אזרחים - לא חוקי

בית המשפט לערעורים במנהטן לא פסק אם איסוף נתוני שיחות של אזרחים אמריקאים, כפי שחשף אדוארד סנודן, מפר את החוקה ועכשיו הקונגרס האמריקאי יידרש להחליט אם לחדש את תוכנית המעקב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

תוכנית הריגול האמריקאית שאוספת באופן שיטתי תיעודי שיחות של מיליוני אמריקאים היא לא חוקית – כך פסק אתמול (חמישי) בית משפט פדרלי לערעורים בארה"ב. הפסיקה מפעילה לחץ על הקונגרס האמריקאי להחליט במהירות אם לבטל את תוכנית המעקב למלחמה בטרור או להחליפה.

בית המשפט הפדרלי במנהטן אמר בפסיקתו על תוכנית המעקב שחשף אדוארד סנודן כי החוק לא מאפשר לסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) לאסוף תיעודי שיחות בקנה מידה כה נרחב. השופט ג'רארד לינץ' כתב בשם פאנל של שלושה שופטים כי הסעיף בחוק שמאפשר ל-FBI לאסוף רישומים עסקיים, לא יכול להתפרש ככזה המאפשר ל-NSA לאסוף כמות "מדהימה" של תיעודי שיחות, בניגוד לטענות של ממשלי בוש ואובמה.

"הגדלה כה משמעותית של הרשומות הממשלתיות עם תיעודי שיחות פרטיות תפגע באופן חסר תקדים בציפיות לפרטיות של כל האמריקאים", כתב לינץ' בפסק דין בן 97 עמודים. "היינו מצפים שהחלטה כה משמעותית תתקבל אחרי דיון נרחב ותוצג בשפה שלא ניתן לטעות בה. אין ראיה שהיה דיון כזה".

בית המשפט לא פסק בשאלה אם תוכנית הריגול מפרה את החוקה האמריקאית. בית המשפט גם סירב להורות על עצירת התוכנית וציין כי תוקף הסעיף שעל פיו פעלה התוכנית עד כה יפוג ב-1 ביוני.

לינץ' אמר כי להעניק לקונגרס להחליט איזה סוג מעקב מותר בהתחשב בסיכונים הלאומיים זה מעשה "שקול". החוק שנחקק בארה"ב אחרי מעשי הטרור של 2001 מעניק לרשויות האמריקאיות הרבה כלים כדי להילחם בטרור.

הפסיקה מאתמול הופכת פסיקה אחרת בנושא מדצמבר 2013 שבה קבע השופט וויליאם פוליי כי תוכנית המעקב של NSA היא חוקית. בית המשפט לערעורים החזיר את התיק לשופט פוליי לעיון מחודש.

סנודן, שעבד בעבר עם NSA ומתגורר כיום כפליט ברוסיה, חשף ביוני 2013 כי הסוכנות אוספת נתוני שיחות בקנה מידה רחב. התיעוד כולל קיום שיחות ואת משך הזמן שלהן, אך לא את התוכן.

התובעת הכללית של ארה"ב, לורטה לינץ', אמרה בשימוע בפני ועדת התקציב של הסנאט כי איסוף המידע היה "כלי חיוני בארסנל הביטחון הלאומי שלנו" וכי היא לא מודעת לפגיעה בפרטיות במסגרת התוכנית הקיימת.

בית המשפט הפדרלי לערעורים במנהטן הוא בית המשפט הפדרלי הראשון שדן על חוקיות התוכנית של NSA. גם בתי משפט בוושינגטון הבירה ובקליפורניה דנים בנושא.

הממשלה יכולה לערער על הפסיקה, אך היא צפויה להמתין להחלטה של הקונגרס בעניין. אם הקונגרס יחליט לאשר מחדש את הסעיף בחוק, ייתכן שבית המשפט העליון בארה"ב יידרש לסוגיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker