סוכנויות הידיעות

בעקבות פיגוע הירי השבוע בתערוכת קריקטורות במדינת טקסס בארה"ב, פיגוע שעליו לקח אחריות ארגון דאעש, החליט אתר חדשות "CNN Money" לבחון את השאלה האם דאעש הוא מותג הטרור המצליח בהיסטוריה.

"הפיגוע השבוע בטקסס היה התזכורת האחרונה לאופן שבו הארגון מצליח לגייס תומכים מכל העולם באמצעות תמהיל ייחודי של תעמולה, מדיה חברתית, שיטות קולנוע הוליוודיות ואסטרטגיות מיתוג הלקוחות מהעולם התאגידי", נכתב בפתח הכתבה ב-CNN.

דאעש, הידוע גם בשם המדינה האיסלאמית, התנתק בשנת 2014 מארגון אל-קאעידה והפך לארגון עצמאי. מאז הספיק הארגון לעורר שאט נפש בשל ההוצאות להורג האלימות שביצע, אולם לדברי מומחים, דאעש פונה בהצלחה לקהל נישה קטן.

ההוצאה להורג של צלם העיתונות האמריקאי ג'יימס פולי בידי דאע"שצילום: רויטרס

"הם מאוד טובים במיתוג", אמר ג'יי.מ. ברגר, השותף לכתיבת הספר "ISIS: The State of Terror". "מנקודת מבט שיווקית, הם מוכרים תדמית של עוצמה". לדברי ברגר, בניגוד לארגוני טרור אחרים, דאעש אינו מציג את עצמו בתור אנדרדוג, אלא כארגון חזק ומתריס שמגובה בכתבי קודש.

לדברי ברגר דאעש גם מצליח לעורר תחושת זהות משותפת בקרב תומכיו ברחבי תבל, ונעזר לשם הפצת מסריו באלפי חשבונות טוויטר של תומכיו.

דאעש יוצא דופן בכך שהארגון נעזר גם בשיטות קולנועיות מתוחכמות שמציגות את נקודת מבטו באופן בהיר, ומסייעות לצופים להיקשר ללוחמי דאעש הנראים בסרטונים שמפיץ הארגון. ברגר ציין עוד כי חלק מסרטוני דאעש הם למעשה סרטים תיעודיים. "הם מאוד מתקדמים בכל הקשור לאמנות של סיפור סיפורים".

יועץ המיתוג ג'ונתן גבאי הרחיק לכת אף יותר והכריז כי סרטוני הטרוריסטים של דאעש הם ברמה שטרם נראתה כדוגמתה, במיוחד בהשוואה לסרטונים המטושטשים של התקופה שאחרי אירועי ה-11 בספטמבר 2001. "הם משתמשים בסינמטוגרפיה בסגנון הוליוודי", אמר גבאי ל-CNN.

צילום מסך מתוך סרטון גיוס של דאעשצילום: רויטרס

היבט נוסף בפעילות דאעש שמזכיר שיטות שיווק תאגידיות הוא שימוש נרחב בהדפסת סיסמאות הארגון על סיכות, כרזות, מטבעות וניירות מכתבים, אמר וויליאם מקאנטס, מומחה למדינות במזרח התיכון במכון ברוקינגס. אחת מסיסמאות דאעש, "עומדים בנטל ומתרחבים", משדרת עוצמה בהתאם לתדמית שהארגון מבקש להציג. "אנשים רוצים להיות חלק ממשהו גדול יותר מעצמם", סיכם מקאנטס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום