האם אמזון על הכוונת באירופה? האיחוד האירופי חוקר את הקניות באינטרנט

האיחוד האירופי פתח בחקירת הגבלים עסקיים הבוחנת האם חברות הטכנולוגיה הגדולות פוגעות בחופש המסחר ביבשת ומונעות מצרכנים לקנות מוצרים ממדינות שונות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הנציבות האירופית, הגוף הרגולטורי הראשי של האיחוד האירופי,פתח ביום רביעי בחקירת הגבלים עסקיים בנוגע לקמעונות מקוונת. מרגרטה וסטאגר, הממונה על ההגבלים העסקים בציבות, אמרה כי החקירה תתמקד באופן שבו מגוון מוצרים, מתוכן אינטנטי ועד בגדים, נעיים ומוצרי אלקטרוניקה, נקנים ונמכרים באינטרנט, והאם חברות הקמעונות יצרו מחסומים מלאכותיים שמונעים מאירופאים לרכוש מוצרים בחלקים אחרים של היבשת.

אף שהרגולטורים אמרו כי החקירה אינה מופנית כלפי חברות ספיציפיות, אמזון, המבוססת בארה"ב, היא חברת הקמעונות המקוונת הגדולה באירופה, ומכירותיה כמעט כפולות מאלו של המתחרה הקרובה ביותר. ההכרזה מגיעה בעקבות שלל חקירות והצעות שנועדו לשפר את אחדות השוק האירופי ולהקל על אנשים ברחבי השוק לקבל שירותים כמו סטרימינג, מיחשוב ענן וקניות באינטרנט, ובמקביל לסייע לחברות אירופאיות לפעול ברחבי הגוש.

"אזרחי אירופה עומדים בפני יותר מדי מחסומים לגישה למוצרים ושירותים חוצי גבולות", מסרה וסאטגר בהצהרה ביום רביעי. "חלק מהמחסומים מוצבים על ידי החברות עצמן".

אך יש התוהים האם חלק מהמהלכים האחרונים הם ניסיון לצמצם את השפעתן של חברות טכנולוגיה אמריקאית, ולקדם חברות אירופאיות. קובעי המדיניות באירופה נוטים ויותר ויותר להסתייג מהאופן שבו חברות אמריקאיות שולטות באופן שבו אזרחים אירופיים משתמשים באינטרנט. הנציבות כבר הגישה אישומי הגבלים עסקיים נגד גוגל, וישנן גם חקירות בנוגע למנהגי המס של חברות כמו אמזון ואפל. "באירופה יש מידת עוינות כלפי חברות טכנולוגיה אמריקאית", אומר סראפינו אבאטה, מנהל במרכז לרגולציה באירופה, ארגון מחקר בבריסל.

חקירת ההגבלים העסקיים עשויה שלו להוביל לאישומים רשמיים נגד חברות ספיציפיות. ממצאים ראשוניים צפויים להתפרסם בשנה הבאה. אך החקירה מתמקדת במיעוט המוצרים שאירופאים רוכשים ממדינות אחרות באמצעות האינטרנט. כיום, 85% מהאירופאים רוכשים מוצרים מקוונים ממוכרים במדינותיהם שלהם, לפי נתוני האיחוד. חלק מהמחסומים הם מחסומי שפה ועלות משלוח גבוהה. אך רגולטורים אומרים כי לכך תורמים גם חוזים בין חברות.

המכירות המקוונות באירופה צפויות להגיע ל-377 מיליארד דולר השנה, בדומה לאלו של ארה"ב, לפי חברת אי-מרקטר. אף שישנן קמעונאיות אירופאיות מקוונות קטנות יותר, חברות הטכנולוגיה האמריקאיות הן העומדות בלב כלכלת האינטרנט של אירופה. אמזון היא המובילה הברור, עם מכירות בסך 13.6 מיליארד יורו ב-2013. השנייה בגודלה היא אוטו גרופ הגרמנית, חברה במסגרתה נסחרים כמו מותגי מסחר מקוון.

דובר אמזון סירב למסור תגובה על החקירה. "אנחנו מסכימים עם החזון של אירופה כשוק אחיד", אמרה החברה בהצהרה. "אמזון רואה באירופה שו אחיד מאז השקתנו ביבשת לפני יותר מ-15 שנים.

מחסן אמזון בגרמניהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker