מושל ניו יורק: עובדי המזון המהיר ראויים להעלאת שכר - התעשייה מרוויחה והם בקשיים

אנדרו קואומו בטור אורח ב"ניו יורק טיימס": רק העלאת שכר המינימום תצמצם את האי שוויון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יש לפעול לצמצום האי שוויון באמצעות העלאת שכר המינימום, ובמיוחד לעובדי תעשיית המזון המהיר, כך כתב מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, בטור דעה ב"ניו יורק טיימס".

"אף שהקפיטליזם האמריקאי מעולם לא הבטיח הצלחה, הוא הבטיח פעם הזדמנויות", כתב קואומו. "אבל כיום, יותר מדי אמריקאים לא מאמינים שלילדיהם יהיו חיים טובים יותר משלהם. הרעיון של ניידות התחלף במציאות הקיפאון".

כלכלנים כמו תומס פיקטי טוענים כי יש לצמצם את האי שוויון באמצעות העלאת המיסוי על העשירים. קואומו מתנגד לכך, וכותב כי הדרך לעשות זאת היא "בשיפור תנאי העבודה, החל בשכר המינימום". הוא כותב כי הוא עצמו העלה לפני שנתיים את שכר המינימום במדינת ניו יורק ל-8.75 דולרים לשעה לעומת 7.25 דולרים לשעה, ובסוף השנה הוא יועלה ל-9 דולרים לשעה. קואומו גם הציע להעלות אותו ל-11.50 דולר לשעה בעיר ניו יורק, אך הצעתו נדחתה.

עובדי מקדונלד'ס מוחים על שכר המינימוםצילום: רויטרס

בטור מתמקד קואומו בתעשיית המזון המהיר, שבה לדבריו פערי ההכנסות הם החמורים ביותר. "המנכ"לים בתעשיית המזון המהיר הם בין המנכ"לים בעלי השכר הגבוה ביותר", הוא כותב, ומצטט נתוניהם לפיהם המנכ"ל הממוצע בתעשייה השתכר 23.8 מיליון דולר ב-2013 – פי 4 מהממוצע ב-2000. "בינתיים, עובדים במשרה התחלתית בתעשיית המזון המהיר במדינת ניו יורק משתכרים, בממוצע 16,920 דולר בשנה". זוהי עלייה של 0.3% מאז שנת 2000. הוא מציין בניגוד להנחה המקובלת, רבים מעובדי המזון המהיר הם מעל לגיל 20, ושני שלישים מהם מגדלים ילדים והם המפרנסים העיקריים של המשפחה.

"בכירי התעשייה טוענים כי העלאת שכר לעובדי המזון המהיר תעלה את מחירי ההמבורגרים והצ'יפס מעבר למה שצרכנים רבים, בעצמם מעוטי יכולת, יכולים להרשות לעצמם. אבל לא כך היה במדינות אחרות", כותב קואומו, ומביא דוגמאות ממדינות כמו אוסטרליה וצרפת, שבהן העלאת שכר המינימום לעובדי המזון המהיר לא פגעה במכירות. הוא מציין כי יותר מ-600 כלכלנים הסכימו על כך שהעלאת משכורות לעובדים בדרג נמוך לא תפגע בכלכלה. "גם רוזוולט התמודד עם התנגדות חזקה לשכר המינימום, אך הוא לא ריסן את עצמו כשאמר: 'אין במדינה הזאת זכות קיום לאף עסק שקיומו תלוי בתשלום שכר נמוך משכר מחיה לעובדיו'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker