הקאמבק הלא צפוי של הנפט: זינוק של 50% במחיר הברנט מאז ינואר

אנליסטים בבנקים הגדולים בעולם דבקים בתחזיותיהם כי 2015 תהיה שנה גרועה למחירי הנפט הגולמי - אם כי לא גרועה כפי שהעריכו תחילה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט טיפס אתמול מעל לרמה של 68 דולר לחבית לראשונה מאז דצמבר, אולם אנליסטים מכמה מהבנקים הגדולים בעולם ממשיכים לדבוק בתחזיותיהם כי 2015 תהיה שנה גרועה למחירי הנפט הגולמי - אם כי לא גרועה כפי שהעריכו תחילה.

במקום להמשיך במגמת הירידות של שנה שעברה, מחיר הנפט מסוג ברנט קפץ בכ-50% משפל של שש שנים אליו נפל בינואר על רקע התגברות הביקוש ובעקבות תחילתה של האטה בגידול בהיצע.

הקאמבק של מחיר הנפט הפתיע את המומחים. בתחילת 2015 העריכו בנק אוף אמריקה, ברקליס וגולדמן סאקס כי מחיר הנפט עשוי לקרוס לרמה של כ-30 דולר לחבית. עם זאת, כעת הם מעלים את תחזיותיהם, אך בה בעת ממשיכים להעריך כי מחיר הנפט אינו צפוי לטפס הרבה מעבר לרמתו הנוכחית. לדבריהם, עדיין ישנם סיכונים, בהם האפשרות של חזרתו לשוק של הנפט המופק מפצלי נפט בארה"ב, בעקבות עליית מחירי הנפט.

"השפל של שוק הנפט כבר מאחורינו", אמרה האנליסטית סבין שלס מבנק אוף אמריקה בראיון טלפוני מלונדון. "האיזון חוזר. הדבר ניכר במיוחד בארה"ב, שם עודף ההיצע פחת באופן משמעותי. ההיצע עדיין גדול מהביקוש, אך בשיעור נמוך יותר משהיה".

מעלים תחזיות

בנק אוף אמריקה העלה את תחזית מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט לשנת 2015 לרמה של 58 דולר לחבית בדו"ח שפירסם ב-24 באפריל, לעומת תחזית קודמת למחיר של 52 דולר לחבית. בדו"ח קודם שהוציא הבנק ב-15 בינואר העריך כי מחיר הנפט מסוג ברנט "יסתחרר מטה" לרמה של 31 דולר, וכי הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק בארה"ב ייפול לרמה של 32 דולר עד סוף הרבעון הראשון. מחיר הנפט מסוג ברנט טיפס בחודש יוני שעבר למחיר של יותר מ-115 דולר לחבית.

קידוח נפט
קידוח נפטצילום: רויטרס

ברקליס העלה את תחזיתו למחיר הממוצע של הברנט ב-2015 לרמה של 60 דולר לחבית, בדו"ח שפירסם ב-28 באפריל, לעומת תחזית קודמת מפברואר למחיר של 51 דולר ותחזית מינואר למחיר של 44 דולרים, על רקע צמיחה חזקה מהצפוי של 700 אלף חביות ביום בביקוש בסין ברבעון הראשון של השנה. חששות כי הסכסוך בתימן יגרום לשיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון, וכן שיבושים באספקה בנורווגיה ובמקסיקו, תרמו אף הם להחלטה להעלות את התחזית.

ג'יי.פי מורגן צ'ייס, אשר העריך במארס כי מחיר הנפט מסוג ברנט ייפול לרמה של 38 דולר לחבית, העלה ב-30 באפריל את תחזית המחיר השנתי שלו ל-62 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker