אחרי ארבע שנים: HP תובעת 5 מיליארד דולר ממייסד אוטונומי

ב-2011 רכשה HP את חברת התוכנה הבריטית, אך גילתה במרה כי נתוני החברה נופחו וכי היא שילמה מחיר מוגזם. מייסד אוטונומי: "HP מחפשת שעיר לעזאזל"

רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות

יזם ההיי-טק הבריטי מייק לינץ' אומר כי HP לא הציגה "אקדח מעשן" שיגבה את הטענות שלה לפיהן הוא תיכנן הונאה מורכבת שניפחה את השווי של אוטונומי בעד 5 מיליארד דולר לפני ש-HP רכשה את החברה ב-2011.

HP תובעת ממייסד אוטונומי, לינץ', וממנהל הכספים, סושובאן חוסיין, פיצויים של 5 מיליארד דולר בבית משפט בלונדון אחרי שהחברה האמריקאית רכשה את אוטונומי ב-11.7 מיליארד דולר. לינץ' אמר כי התוכן של טענות HP הוא "מחזרו פשוט של הדלפות ורמיזות ישנות שמסתכמות לאי-הסכמה אחת ארוכה על טיפול חשבונאי".

בהודעה שפירסם כתב לינץ' כי "אחרי שלוש שנים שבהן מג וויטמן (מנכ"לית HP) משכה זמן, הגיע הזמן? הטענות של HP חושפות מה יש להם ביד – ניסיון נואש למצוא שעיר לעזאזל שיחפה על הטעויות וחוסר היכולת שלהם".

מג ויטמן
מג ויטמןצילום: בלומברג

במסמכים שהגישה לבית המשפט טוענת HP כי היא האמינה שהיא רוכשת חברת תוכנה בעלת צמיחה מהירה שכובשת נתח שוק, אבל התברר שאוטונומי לא צומחת במהירות ושהיא מפסידה נתח שוק. כתוצאה מכך, שילמה HP מחיר מוגזם עבור חברת התוכנה מקיימברידג'' שמוערך ב-3.2 מיליארד ליש"ט, או 5 מיליארד דולר.

לפי HP, התביעה נגד לינץ' וחוסיין הוגשה ב-17 באפריל. "לינץ' וחוסיין גרמו לקבוצת אוטונומי להתערב בעסקות ונהלים חשבונאיים פסולים", אמרה החברה שהוסיפה שנתוני הרווח נופחו.

לינץ' דחה את הטענות ואמר כי אובדן נתח השוק של החברה נגרם בשל הניהול הלקוי של HP. חוסיין לא הגיב באופן פומבי לדברים.

ביוני 2014 דווח כי HP ועורכי הדין המייצגים את בעלי המניות של החברה הסכימו ליישב תביעות משפטיות לגבי רכישת אוטונומי. במסגרת ההסכם, הכולל שלוש תביעות משפטיות, עורכי הדין של בעלי המניות הסכימו לבטל את כל האישומים נגד מנהלי HP בהווה ובעבר, כולל מנכ"לית החברה מג וויטמן, חברי דירקטוריון ויועצים לחברה, מסר המקור.

בתמורה, עורכי הדין של בעלי המניות יסייעו ל-HP בקידום תביעות נגד מייסד אוטונומי ומנכ"לה לשעבר, מייקל לינץ', סמנכ"ל הכספים לשעבר, חוסיין ואפשרות לתבוע גורמים אחרים הקשורים לאוטונומי, מסר המקור.

בנובמבר 2012 נאלצה HP למחוק ממאזניה 8.8 מיליארד דולר בשל ירידת ערך הקשורה לאוטונומי, קצת יותר משנה בלבד לאחר עסקת הרכישה, כשיותר מ-5 מיליארד דולר מהסכום קשורים למה ש-HP מסרה אז כ"אי סדרים חשבונאיים חמורים, מצג שווא והסתרת נתונים".

היקף ההפסד הכספי והמהירות שבה הוא התרחש הפכו את העסקה לאחת ההרסניות ביותר שבוצעו על ידי חברה גדולה בשנים האחרונות. מקורות הקרובים לחקירה שמנהלת HP בנושא אומרים שהחברה סבורה כי התוצאות והתחזיות שהציגה אוטונומי היו הרבה יותר טובים מאשר במציאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ