סוף עידן |

פרישתו של ג'ון צ'יימברס מסיסקו מותירה את מגזר הטכנולוגיה בידי דור צעיר יותר

המנכ"ל הותיק מצטרף לשני שועלים ותיקים אחרים שפרשו בשנה שעברה – סטיב באלמר ממיקרוסופט ולארי אליסון מאורקל; בימי כהונתו, גדלה החברה מ,4,000 עובדים ל-74,000, והמניה טיפסה ב-1,438%

מיכל רמתי
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי
בלומברג

כשג'ון צ'יימברס נכנס לתפקיד מנכ"ל סיסקו ב-1995, ביל קלינטון היה עדיין נשיא ארה"ב, רק ל-1 מבין 10 אמריקאים היה טלפון סלולרי, ושיעור חדירת האינטרנט היה רק 14%. כעת, כאשר הוא מתכונן להעביר את השרביט ליורשו בתפקיד, צ'אק רובינס, ביולי, מפת הטכנולוגיה בארה"ב השתנתה מהקצה אל הקצה – גישה לאינטרנט יש כמעט לכולם, וכמעט בכל מקום, הודות לשכיחות הסמארטפונים. וחלק משמעותי מהטכנולוגיה שמאפשרת זאת מיוצרת על ידי סיסקו.

צ'יימברס הוא אולי האחרון מבין מה שניתן לכנות במבט לאחור "הגווארדיה הישנה" של עולם הטכנולוגיה. ביל גייטס כבר מזמן עזב את הניהול השוטף של מיקרוסופט, ובשנה שעברה פרש גם מי שכיהן במשך 15 שנים כמנכ"ל החברה, . המייסד והמנכ"ל של אורקל, לארי אליסון, מתפקיד מנכ"ל אורקל בספטמבר האחרון. בעוד באלמר גם עזב בינתיים את תפקידו כיו"ר, אליסון עוד ממשיך להחזיק בתפקיד זה, וכך גם בכוונת צ'יימברס לעשות.

צ'יימברס, באלמר ואליסון כיהנו שלושתם יותר מ-15 שנים בראש כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר והוותיקות ביותר, שהיו שותפות בלתי נפרדות בעיצוב העולם הטכנולוגי שלנו כפי שהוא נראה היום (יחד עם יבמ, אינטל ואפל, שאף בהן היו חילופי הנהגה בשנים האחרונות). יחדיו, שרדו המנכ"לים של חברות אלה את משבר הטכנולוגיה של תחילת המילניום, והצליחו להביא את החברות בראשן עמדו לעידן חדש שבו הכללים כבר השתנו.

צ'יימברס ופרס בוועידת הנשיא, היוםצילום: רמי חכם

כמו המנכ"לים, גם החברות עצמן כבר פינו קצת מקום בצמרת לחברות צעירות יותר, שמרביתן  – דור האינטרנט כמו אמזון, גוגל ופייסבוק וכעת גם הדור הצעיר יותר שנולדו במובייל ומחפשות את דרכן.

סיסקו, יצרנית ציוד רשתות, מספקת את הטכנולוגיה הנחוצה לפריחה של כל האחרות (אף כי ניתן לומר שבין כולן יש יחסי גומלין). האינטרנט צומחת בהתמדה משנה לשנה, וסיסקו היא זו שמספקת את הציוד הדרוש לאפשר צמיחה זו. אך כדי להמשיך להתפתח לצד שלל טכנולוגיות חדשות, הייתה צריכה סיסקו, חברת ענק לה יותר מ-70 אלף עובדים, ללמוד כיצד לזרז תהליכים.

צ'יימברס מעיד על עצמו כי היה צריך ללמוד להשתנות. למשל, על סגנון הניהול שלו אמר ב-2009 בראיון ל"ניו יורק טיימס" כי "אני אדם שאוהב לפקד. אני אוהב שאם אני אומר 'ימינה', 67,000 אנשים יפנו ימינה. אך זהו סגנון העבר. העולם של היום דורש סגנון ניהול שונה – יותר שיתוף פעולה ועבודת צוות, תוך שימוש בטכנולוגיות ווב 2.0". עוד סיפר בראיון כי העובדים הצעירים בחברה דחפו אותו להשתמש יותר באמצעים כמו בלוגים ו-וידאו בלוגים. "הם אמרו לי: אם אתה לא תעשה זאת, החברה שלנו לא תלמד לעשות זאת".

יתכן כי יכולת הלמידה והשינויים שהוביל בחברה, היו שהצליחו לשמור על סיסקו במצב טוב, בעוד מתחרותיה מתקשות. בתקופת כהונתו כמנכ"ל, סיסקו הייתה לכמה רגעים החברה הגדולה בעולם (לפני התפוצצות בועת הטכנולוגיה). אמנם מאז לא חזרה סיסקו על הישג זה, אך מאז כניסתו לתפקיד עלתה מנייתה ב-1,438%. מדד S&P 500 טיפס באותה תקופה ב-350%, ונאסד"ק ב-550%. מתחרות ישירות כמו נורטל, אלקטל-לוסנט, וג'וניפר נטוורקס הצליחו הרבה פחות ממנה, ונעלמו, התמזגו או נרכשו.

במהלך כהונתו כמנכ"ל, צ'יימברס רכש 174 מהחברות, שהגדולות בהן הן של לינקסיס ו-WebEx. הוא הפך את החברה מחברה של 4,000 עובדים לחברה של יותר מ-74 אלף עובדים (עם כמה קיצוצים גדולים לאורך השנים). הכנסות החברה, שהסתכמו ב-2.23 מיליארד דולר ב-1995, כאשר קיבל את החברה לידיו, צפויות להגיע השנה ל-48.9 מיליארד דולר.

צילום: בלומברג
לארי אליסון, מייסד אורקלצילום: רויטרס
צילום: בלומברג
צילום: רויטרס
צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
ג'ון צ'יימברסצילום: בלומברג
צילום: אוליבייה פיטוסי
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker