ביל גרוס: מתקרב הסוף של הסופר-מחזור של השוק הפרי שנמשך שלושה עשורים וחצי

"מלך האג"ח" פירסם תחזית חודשית מהורהרת בה עסק במותו הקרב והולך ובחמצן מבוסס האשראי שהולך ואוזל בשווקים

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

ביל גרוס העריך כי הסופר-מחזור (Super-Cycle) של השוק הפרי במחירי המניות והאג"ח מתקרב לסופו, מכיוון שהולכים ואוזלים צעדי המדיניות המוניטרים החריגים שהזינו את השוק.

ניסיונם של הבנקים המרכזיים בעולם לרפא משבר חובות באמצעות עוד חובות קרוב למיצוי, וסופו ישים קץ לראלי שנמשך שלושה עשורים וחצי, כתב גרוס בן ה-71 בתחזית ההשקעות החודשית שלו בחברת ג'אנוס קפיטל. המשקיעים צריכים להפסיק להתמקד בעליות המחירים ובמקום זאת לפנות ל"אג"ח ממונפים קלות", כמו המלצתו לפוזיציית שורט (מכירה בחסר) על אג"ח ממשלתיות גרמניות, כתב גרוס.

"החמצן מבוסס אשראי הולך ואוזל", כתב גרוס בתחזית ההשקעות שכותרתה היתה "אווירה של סוף", אשר בה הוא השווה בין השלבים האחרונים של מחזור שוק לבין הרהוריו על היותו בן תמותה לרגל כניסתו לעשור השמיני של חייו. "פשוט יש לי תחושה של סוף, שוק פרי מחזורי שמסתיים ביבבה ולא במפץ".

גרוס, המנהל בג'אנוס קרן עם נכסים בסך 1.5 מיליארד דולר, הודה כי תחזיותיו לסוף הראלי בשוק האג"ח, הן בפברואר והן באפריל של שנת 2013, היו מוקדמות מדי. אולם הפעם, ציין, הוא נמצא בחברה טובה לצד משקיעים כמו ג'ורג' סורוס, סטנלי דרוקנמילר, ריי דליו וג'רמי גרנתאם, שכולם הזהירו כי יתכן שנוצרה בועה בשווקים הפיננסים, וכי הדבר עלול לגרור ירידה בתשואות.

ביל גרוסצילום: בלומברג

גרוס, אשר הזכיר בתחזית ההשקעות שלו את ספרו של ג'וליאן בארנס, "תחושה של סוף", הוסיף כי הוא ממשיך לצפות כי הריביות יישארו נמוכות לפרק זמן ממושך. "הספר 'תחושה של סוף' הוזכר לעיתים קרובות בחודשים האחרונים ביחס לשווקים ולשוק הפרי הגדול שהחל בשנת 1981", כתב גרוס. "מחירי הנכסים אולי כבר עברו את גיל 70 במונחי 'שנות שוק', אולם הצורך להמשיך ליהנות מהמבחר שנותר במונחי גמול מול סיכון ממשיך להיות חיוני".  

גרוס, שזכה לתואר "מלך האג"ח", עזב בספטמבר בטריקת דלת את קרן פימקו. מתחילת השנה ועד סוף אפריל השיג גרוס בקרן החדשה שלו בג'אנוס תשואה של 1.5% - יותר מ-56% מהקרנות המקבילות, לפי נתוני חברת המחקר מורנינגסטאר. מאז שהחל לנהל את קרן Global Unconstrained Bond של ג'אנוס בשישי באוקטובר, הניבה הקרן תשואה של 1% - יותר מ-66% ממקבילותיה.

תגיות:

תגובות