הסיבה לכך שקרן ההשקעות הנורווגית לא תצליח לעולם להגיע לטריליון דולר

לאחר שהנפט הפך את נורווגיה לעשירה, נפילת מחירו הקטינה את ההכנסות של קרן ההשקעות שלה והגבירה את הלחץ על הממשלה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

מה קורה למדינה עשירה ותלויה בנפט כאשר קריסת מחירי הנפט והרחבה מוניטרית חסרת תקדים מאיימות לפגוע בתשואות קרן ההשקעות הממשלתית שלה?

אינגבה סלינגסטאד, שמנהל את קרן ההשקעות של נורווגיה, בשווי 900 מיליארד דולר, אמר פעמים רבות בשנה האחרונה כי בעולם של ריבית נמוכה, ואף שלילית, הקרן לא תצליח לעמוד בתשואת היעד שלה, של 4% בשנה. ההשפעה על העולם האמיתי היא שיהיה צורך לרסן את ההוצאות התקציביות.

לממשלת נורווגיה יש כלל שמגביל את השימוש בכספי הקרן במסגרת התקציב לתשואה הצפויה. עד עכשיו ההוצאות גדלו בכל שנה, בזמן שגודלה של הקרן התנפח. הממשלה הנוכחית אמרה באוקטובר כי תשתמש ב-2015 בסכום שיא של 164 מיליארד קרונה (21.8 מיליארד דולר), שהם 3% מהקרן.

סלינגסטאד חשף ביום רביעי כי ברבעון הראשון הקרן קיבלה את הסכום הנמוך ביותר של הון חדש מזה 16 שנים. משרד האוצר העביר 5 מיליארד קרונה (662.5 מיליון דולר), סכום נמוך בהרבה לעומת 128 מיליארד קרונה ברבעון השלישי של 2008, לאחר שמחירי הנפט הגיעו לשיא של 147 דולר לחבית באותה תקופה. ההכנסות לקרן מגיעות ממסים על נפט וגז, בעלות על שדה נפט ודיווידנדים מנתח הרוב שלה בסטאטאויל, יצרנית הנפט הגדולה במדינה.

מתקני זיקוק בברגן, נורווגיהצילום: בלומברג

הנפט לא רחוק כיום מ-60 דולר לחבית, רף שבו נגיד הבנק המרכזי של נורווגיה, אויסטיין אולסן, הזהיר בפברואר כי ההעברות לקרן ייעצרו.  

עתודות הנפט הגדולות של נורווגיה בים הצפוני ועד לים הארקטי הפכו אותה לעשירה מאוד. הקרן נועדה לשמור על הכנסותיה בדורות הבאים, כאשר תעשיית הנפט כבר לא תהיה מנוע הצמיחה העיקרי. העובדה שנורווגיה נתנה לנפט ולגז להוות כמעט רבע מהתמ"ג שלה אפשרה לה בינתיים להתגבר על סכנות כמו אבטלה וצמיחה שלילית.

לקראת הצגת התקציב המתוקן שלה ב-12 במאי, ניצבת ממשלת נורווגיה בפני לחצים מכל הכיוונים. האבטלה הגיעה בפברואר ל-4.1%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2006 לפחות, והציפיה היא שהתקציב יעזור לשפר את המצב. אולם חברי הפרלמנט כיום מסתכנים בהוצאת הכסף שמיועד לדבריהם לנינים של ניניהם, וכל זה בכלכלה שבהשוואה לשכנותיה, מצבה לא רע בכלל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ