סינגפור רוצה שהצעירים יהיו רתכים; ה"אמהות הנמרות" רוצות שילכו לאוניברסיטה

בהיעדר מהגרי עבודה ולנוכח האטה בכלכלה, סובלת סינגפור מחוסר התאמה בין המספר הרב של בוגרי אוניברסיטאות לבין הכישורים הנדרשים בשוק העבודה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כרמן קוק מסינגפור מתחרטת על כך שמעולם לא למדה באוניברסיטה. היא לא נותנת לבתה לעשות אותה טעות, אף שכדי להתקבל לאוניברסיטה היא צריכה לשלוח אותה לחו"ל. "אי אפשר להתקדם בסינגפור בלי תואר", אומרת קוק, בת 47, שמתכננת להוציא פי שלושה מהשכר השנתי שלה כספרית כדי לשלוח את בתה לאוניברסיטה בדרום קוריאה. "היא יכולה לקבל עבודה אם לא תלמד באוניברסיטה, אבל היא יכולה לקבל שכר גבוה יותר אם תלמד".

"אימהות נמרות" סינגפוריות כמו קוק גורמות כאב ראש לא קטן לראש הממשלה לי הסיין לונג, שמנסה לשכנע את האזרחים שהם אינם צריכים ללכת לאוניברסיטה כדי שתהיה להם קריירה טובה. אחרי צמצום מספר מהגרי העבודה ולנוכח ההאטה בכלכלה, הוא צריך פחות בוגרי אוניברסיטאות ויותר עובדים שימלאו את המספנות, את רצפות הייצור ואת דלפקי הקבלה בבתי המלון.

לי, שבעצמו סיים את אוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה בהצטיינות, מוביל קמפיין שכולל מסעות ונאומים בניסיון לשכנע יותר צעירים להצטרף לכוח העבודה במודל שדומה יותר למערכת ההתמחויות של גרמניה. התוכנית הזו בסינגפור מציבה בוגרי בתי ספר טכניים במשרות, תוך שהיא נותנת להם הזדמנות להמשיך בחינוך במשרה חלקית.

לי אינו המנהיג הראשון באסיה של מדינה עם מערכת חינוך מעולה שמנסה לצמצם את מספר בוגרי האוניברסיטאות, לאחר שמיותר ויותר אוניברסיטאות יוצאים בוגרים שאינם מתאימים לצרכי שוק העבודה. רק לפני כמה שנים אמרה גם דרום קוריאה כי היא עשויה לסגור מוסדות השכלה גבוהה בגלל מה שהנשיא באותה תקופה כינה "הרשמה פזיזה לאוניברסיטאות".

דיוק NUSצילום: בלומברג

שישה מכל עשרה סינגפורים בגילאי 25-29 מסיימים לימודים גבוהים, השיעור הגבוה ביותר בעולם וקצת מעל לדרום קוריאה, לפי נתוני הבנק העולמי מ-2010. בארה"ב, השכר החציוני של בעלי תואר ראשון כפול משל בעלי תעודת בגרות, לפי מחקר של פרויקט המילטון של מכון ברוקינגס. בסינגפור השכר החציוני של בוגרים בעלי תואר אקדמי בהנדסה היה 3,135 דולר סינגפורי (2,370 דולר) ב-2013, לעומת 1,750 דולר סינגפורי למי שלמדו אותו תחום במוסד טכני, לפי נתוני משרד כוח האדם בסינגפור.

סינגפורים רבים מעדיפים פשוט ללכת ללמוד מחוץ למדינה. "הממשלה לא צריכה להגיד לאנשים לא ללכת לאוניברסיטה, אלא אם היא יכולה להבטיח לה אותן הזדמנויות תעסוקה כמו בוגרים", אומר קנת' צ'ן, בן 26, שהוריו הוציאו יותר מ-170 אלף דולר סינגפורי על לימודיו בתחום מדעי הספורט בבריסבן שבאוסטרליה, לאחר שסיים לימודי ביוטכנולוגיה בסינגפור. "אבל זה מן הסתם לא יקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker