סדר עולמי חדש: איך תיראה הכלכלה העולמית ב-2030?

סין תנשוף בעורפה של ארה"ב, הודו תזנק, יפן תדשדש ואירופה תשתרך מאחור - 
כך מעריך משרד החקלאות של ארה"ב בתחזית כלכלית מעודכנת

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

היכונו לסדר כלכלי עולמי חדש. בעוד 15 שנה, ארה"ב תהיה דומיננטית הרבה פחות, כמה מהשווקים המתעוררים ישעטו קדימה, וכמה מהכלכלות הגדולות ביותר באירופה ישתרכו מאחור - כך צופות התחזיות המקרו־כלכליות המעודכנות ביותר של משרד החקלאות האמריקאי.

לפי התחזיות, ארה"ב תשמור רק בקושי על מעמדה ככלכלה הגדולה בעולם, והתמ"ג השנתי שלה יהיה 24.8 טריליון דולר. אחרי שהיוותה 25% מכלכלת העולם ב–2006 ו–23% ב–2015, הנתח של ארה"ב יירד ל–20%. התמ"ג של סין, לעומת זאת, יגדל ליותר מפי שניים מרמתו כיום - מצב שיסייע למעצמה האסיאתית לסגור כמעט לגמרי את הפער מול ארה"ב.

דגלי סין והאיחוד האירופיצילום: בלומברג

כלכלת הודו, המדורגת שמינית בגודלה ב–2015, תעקוף את ברזיל, בריטניה, צרפת, גרמניה ויפן ותהיה הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מכנה את הודו "נקודת האור בנוף הגלובלי". היא תהיה המדינה בעלת כוח העבודה הגדול בעולם בעוד 15 שנה, לפי תחזית IMF. בנוסף, כוח העבודה שלה יהיה בין הצעירים בעולם.

למדינות אחרות יהיה פחות מזל, בעיקר רבות מהמדינות המפותחות. יפן, שהיתה כלכלה חזקה עד להתפוצצות בועת הנכסים שלה בתחילת שנות ה–90, כבר סבלה מעשורים של קיפאון ותמשיך לחוות צמיחה מעטה מאוד ב–15 השנים הקרובות, לפי התחזית של משרד החקלאות האמריקאי. זה יוריד אותה שלב אחד בדירוג עד 2030 - למקום הרביעי.

שוק קרופורד במומבאי. "הודו היא נקודת האור בנוף הגלובלי"צילום: בלומברג

"מיפן אפשר ללמוד לקח חשוב לגבי המהירות שבה הסטטוס של מדינה יכול לרדת", אומר ברוס קסמן, הכלכלן הראשי של ג'יי.פי מורגן.

צרפת תרד שלושה מקומות למקום השמיני, ואיטליה תרד שניים למקום ה–11.

בדירוג הכללי, ג'מייקה תרשום את הירידה החדה ביותר, ותיפול 13 מקומות למקום 136. המדינות בעלות ההתקדמות הגדולה ביותר - כמו אוגנדה, שתטפס 18 מקומות למקום ה–91 - נמצאות בעיקר באפריקה, באסיה ובמזרח התיכון.

"חשוב לקחת בעירבון מוגבל תחזיות שהולכות רחוק כל כך. יש אי־ודאויות רבות", אומר קסמן. "השאלה אם סין תצמח ב–4% או ב–6% משנה מאוד למסלול שבו נראה שהיא מתקדמת בכלכלה העולמית. ההבדל בין צמיחה של 3% בהודו לצמיחה של 8% הוא עצום, אם בוחנים אותו לאורך תקופות ארוכות של זמן".

הדירוג של משרד החקלאות האמריקאי אינו דירוג הצמיחה העולמית היחיד - וגם לא הפופולרי ביותר - אם כי הוא מציע יתרון, בכך שהוא נותן תחזית לטווח ארוך במיוחד. התחזית הכלכלית של קרן המטבע 
הבינלאומית צופה קדימה רק שנתיים, ואמורה להתפרסם בהמשך החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker